YDÜ İetişim Fakültesi Projesi “Dr. Dilara” Adlı Sinema Filmi Vizyona Giriyor
Eklenme Tarihi: 06 Ekim 2016, 10:52
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 15:12
YDÜ İetişim Fakültesi Projesi “Dr. Dilara” Adlı Sinema Filmi Vizyona Giriyor

Cannes Film Festivali’nde ve Türkiye-KKTC sinemalarında gösterilen “Kod Adı Venüs” filminden sonra ikinci büyük sinema projesi olan “Dr. Dilara” filmi Mayıs ayındaki Cannes Filim Festivali’ndeki ilk gösteriminden sonra 7 Ekim 2016 tarihinde KKTC’de Lemar Cineplex’lerde (Girne, Lefkoşa, Gazi Mağusa, Güzelyurt) izleyiciyle buluşuyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Yönetmenliğini Tamer GARİP’in yaptığı Dr. Dilara filmi, kurgusu ve oyuncu kadrosu ile dikkat çekiyor. 7 Ekim 2016 tarihinde vizyona girecek olan Dr. Dilara filminin kadrosunda Türkiye’nin sevilen oyuncularından Cengiz BOZKURT ile birlikte birçok Kıbrıslı ünlü isim de yer alıyor. Dr. Dilara karakterine can veren filmin başrol oyuncusu Ruhsan ANKAY da Lefkoşa doğumlu bir Kıbrıslı Türk. Filmde Dr. Dilara’nın “babası” rolünde ise Girne’nin tanıdık siması ve filmin yapımcılarından Metin ERDURAN yer alıyor.

Filmde Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi’nden mezun olan ve bu alanda Londara’da eğitim alan Celal Can ORHAN ise polis müfettişi olarak karşımıza çıkıyor. Filmin yardımcı başrol oyuncusu olarak da, henüz 6 yaşında KKTC’nin en küçük çocuk oyuncuları arasına giren Buse KIRPALA yer alıyor. Dram ve gerilim türünde olan filmin konusu Kıbrıslı bir ailenin tek kızı olan Dilara üzerinden gelişiyor. Film, uzun yıllar İtalya’da yaşayan Dilara’nın eşinin vefatından sonra dört yaşındaki kızı ile Kıbrıs’a kesin dönüş yapması ile başlıyor.

Filmin yönetmeni Tamer GARİP yapmış olduğu açıklamada, gösterime girecek olan yeni filmin başrol oyuncusu ile kadın temasının vurgulandığını, bu karakterin güçlü kadın figürü ile Kıbrıslı kadınlara rol model olmasını amaçladıklarını dile getirdi. Bunun yanı sıra Kıbrıs’ın kanayan yarası olan kayıp şahıslar ve toplu mezarlar konusunun bu coğrafyada yaşayan her iki toplum açısından bir bütün içerisinde ayrım yapmaksızın ele alındığını da ifade etti. GARİP; ”bu projeyi hayata geçirmemiz için olanak sağlayan YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat GÜNSEL, YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL ve tüm YDÜ ailesine teşekkür etmek istiyorum” dedi.

İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe KEÇECİ ise; film çekim sürecinde yer alan fakülte öğretim elemanları ve öğrencilerin uygulamalı bir sinema filmi projesinde yer almalarının mesleki deneyim açısından büyük bir fırsat olduğunu belirtti. KEÇECİ; Film Yapımı ve Yayıncılık, Görsel İletişim ve Tasarım, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Radyo-TV Sinema Bölümleri ile Saç Bakımı ve Güzellik Bölümü öğrencilerinin-öğretim elemanlarının yer aldığı kamera arkası ekibinin, kendi alanlarına yönelik başlıklar altında görev alarak ortak bir projede disiplinler arası çalışmanın üniversite eğitiminde paha biçilmez bir deneyim olduğunu da vurguladı.

7 Ekim 2016 Cuma günü Yakın Doğu Üniversitesi AKKM’de gerçekleşecek film galasına Cengiz BOZKURT başta olmak üzere filmde görev alan tüm oyuncuların da katılacağı bildirildi.

Dr. Dilara filmi içerdiği mesajlar ve sürükleyici konusu ile izleyicisini bekliyor.

Haberin Videosu