YDÜ Hastanesi’nde “Sporcu Yaralanmalarının Engellenmesi ve Tedavisi” Konulu Seminer Düzenlendi
Date Added: 24 Mayıs 2016, 11:58
Last Updated Date:27 Kasım 2020, 16:49
YDÜ Hastanesi’nde “Sporcu Yaralanmalarının Engellenmesi Ve Tedavisi” Konulu Seminer Düzenlendi

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde Sağlıkla İlgili Farkındalık Seminerleri Devam Ediyor. 20 Mayıs Cuma Gün Gerçekleştirilen “Sporcu Yaralanmalarının Önlenmesi ve Tedavisi” Konulu Seminer, Spor Camiası Tarafından İlgiyle Karşılandı. Seminerde Katılımcılara, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Uzmanı ve Eski Ankaragücü Spor Kulübü Doktoru Doç. Dr. Ertuğrul AKŞAHİN ve Yrd. Doç. Dr. Deniz AYDIN Tarafından, Sporcu Yaralanmaları, Alınabilecek Önlemler ve Tedavilerle İlgili Bilgiler Verildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, YDÜ Hastanesi’nde, spor camiasına yönelik gerçekleştirilen seminerde, sporcu yaralanma sıklıkları, yaralanmanın sporcunun hayatındaki önemi, spor yaralanmalarının nedenleri ve önlenebilir yaralanmalar ile tedaviler konusunda bilgiler paylaşıldığı bildirildi.

YDÜ Hastanesi’nde “Sporcu Yaralanmalarının Engellenmesi Ve Tedavisi” Konulu Seminer Düzenlendi

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Deniz AYDIN sunumunda, spor yaralanmalarının sıklığı ve yaralanma sonrası ilk müdahalelere değinirken, cerrahi dışı tedavi yöntemleri, doğru bilinen yanlışlar ve PRP (trombositten zengin plazma) uygulamaları ile ilgili bilgiler paylaştı.

Doç. Dr. Ertuğrul AKŞAHİN ise gerçekleştirdiği sunumda, spor yaralanmalarının önlenmesi, yaralanma önleyici rehabilitasyon yöntemleri, FİFA 11+ Programı ile Hamstring ve ön çarpraz bağ yaralanmalarını önleyici programlar konusunda bilgiler aktardı. Ön Çapraz Bağ, menisküs ve ayak bileği gibi cerrahi tedavi gerektiren spor yaralanmalarında tedavinin yeri, zamanı ve nasıl uygulanacağını da anlatan Doç. Dr. Ertuğrul AKŞAHİN, tedavi sonrası sporcuların spora ne zaman ve nasıl dönüş yapabileceği konusunda da katılımcıları aydınlattı.

Seminer, katılımcılara, katılım belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi.