YDÜ Eczacılık Uluslararası Multidisipliner İlaç Araştırma ve Geliştirme Sempozyumunda Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2015, 13:45
Son Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 10:43

Yakın Doğu Üniversitesi, Öğretim görevlilerinden Dr. İlker Gelişen tarafından, 250 katılımcının olduğu, Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Eczacılık ve Tıp Araştırıcıları Derneği’nin, Prof. Dr. Ünsal Çalış anısına Eskişehir’de düzenledikleri Uluslararası Multidisipliner İlaç Araştırma ve Geliştirme Sempozyumunda temsil edildi.


Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunan Dr. İlker Gelişen Amerika Birleşik Devletleri’nin California Eyaleti Los Angeles şehrinde bulunan University of Southern California (USC) Eczacılık Fakültesi’nde, Klinik Eczacılık yaz programına katıldığı sırada öğrendiği ve ziyaret ettiği, Araştırma İlacı Servisinde (Klinik Araştırma Eczanesi) edindiği bilgileri ve gözlemleri bir poster ile paylaştığını belirtti..


Hastalıkların önlenmesi, tanısı ve tedavisinde kullanılan  ilaçların geliştirilmesinde klinik araştırmaların çok önemli bir yer tuttuğu bir gerçektir diyen Gelişen,ziyaret edilen USC Klinik Araştırma Eczanesi, üniversitenin onkoloji hastanesinin (USC Norris Cancer Hastanesi) sadece klinik araştırmalara katılan hastalara hizmet veren bir birimi olarak yapılandırıldığını söyledi. Dr. Gelişen; "bu eczanede klinik çalışmalara katılan hastaların ilaçları teslim alınmakta, bu ilaçlar saklanmakta, klinik çalışmalara katılan hastalara tedavi için eczanede saklanan  ilaçların  dağıtımı yapılmakta, geri gelen ilaçlar sayılmakta, kayıtları tutulmakta, kullanılmayan ilaçların imha işlemleri koordine edilmektedir......" Dedi.

Açıklamada, 2023 yılına kendi ilacını geliştirmeyi hedefleyen TC Sağlık Bakanlığı’nın Şubat ayında Seferihisar’da düzenlediği Klinik Araştırmalar ile ilgili workshop’a da davet edilen  Dr İlker Gelişen, USC de  yaptığı gözlemlere dayanarak hazırladığı posterle  ziyaret ettiği ve gözlemde bulunduğu Klinik Araştırma Eczanesi’nde edindiği bilgileri ve gözlemleri bu sempozyumda bir kez daha paylaşma ve pekiştirme şansı bulmuştur denildi.