YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi Düzenledikleri Panel ile KKTC Cumhuriyet Bayramı’nı Kutladı
Eklenme Tarihi: 24 Kasım 2016, 10:25
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 10:35
YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi Düzenledikleri Panel ile KKTC Cumhuriyet Bayramı’nı Kutladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 33. yılı Atatürk Eğitim Fakültesi Sınıf, Tarih, Sosyal Bilgiler,ve Türkçe Öğretmenliği bölümleri ile Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinin katkılarıyla düzenlenen panelle kutlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Atatürk Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 33. Yılını gerçekleştirilen panelle kutladığı belirtildi.

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi Düzenledikleri Panel ile KKTC Cumhuriyet Bayramı’nı Kutladı

Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU; Gelecek Nesillerin, Geçmişlerini Unutmadan Geleceğe Emin Adımlarla İlerleyebilmelerinde Önemli Rolü Var

Panelde açılış konuşmasını yapan Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU, Kuzey Kıbrıs Türk Halkı’nın zor günlerden geçerek bugünlere geldiğinden bahsetti. Bunun yanında Eğitim Fakültesi’nin geleceğin öğretmenlerinin yetiştirilmesindeki önemine vurgu yaparak, gelecek nesillerin, geçmişlerini unutmadan geleceğe emin adımlarla ilerleyebilmelerinde önemli rolü olduğuna vurgu yaptı. Daha sonra Sınıf Öğretmenliği öğrencilerinin hazırladığı sunu gösterisi yapıldı.

Prof. Dr. Ali Efdal ÖZKUL; "Kıbrıs Türkü Çok Büyük Zorluklarla Bugünlere Gelmiştir"

Panele konuşmacı olarak katılan Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği ve Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal ÖZKUL ise yaptığı konuşmasında Kıbrıs adasının geçmişten günümüze gelene kadar çektiği zorluklar üzerinde durdu. Ayrıca, Kıbrıs Türk Toplumunun geçmişte çok büyük zorluklarla bugünlere gelindiğine değinen ÖZKUL, engin Tarih bilgilerini paylaşarak, panele katılan öğrencilere önemli bilgiler verdi.

"Makarios’un ENOSİS planları"

Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Behçet ÖZNACAR ise konuşmasında, Makarios’un ENOSİS planlarının üzerinde durarak, 1963 yılında başlayan olaylar hakkında detaylı bilgiler vererek,adanın coğrafik olarak önemine vurgu yaptı. ÖZNACAR konuşmasına 90’lı yıllardan itibaren dünya genelinde Kıbrıs ile ilgili yayınlanan raporlara örnekler vererek konuşmasını tamamladı.

"Bir Çocuğun Gözünden Savaş"

Panelde son olarak konuşma yapan Girne Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Gökmen DAĞLI ise konuşmasında savaş sürecinde kendisinin ilkokul yıllarında olduğundan ve bir çocuğun gözünden savaşın nasıl göründüğü üzerinde durdu. Ayrıca “son fotoğraf” olarak nitelendirilen ve kendisinin de yer aldığı okulun son günü çekilen fotoğrafı göstererek bazı arkadaşlarının şehit olduğundan bahsetti. DAĞLI daha sonra konuşmasına savaş sürecinde yaşadığı ve gördüğü zorlukları öğrencilere aktararak konuşmasını tamamladı.