Yakın Doğu Üniversitesi’nin İstanbul’da Düzenlediği ve 216.116 Kişinin Ziyaret Ettiği “Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı” Sergisi Sona Erdi
Date Added: 17 Ocak 2016, 12:35
Last Updated Date:25 Kasım 2020, 14:26

- Yakın Doğu Üniversitesi Tarafından Açılmış Olan Sergiye Rekor Ziyaretçi
Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılını kutlama ve Çanakkale Şehitlerini anma etkinlikleri çerçevesinde KKTC tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen ilk sergi olma özelliği taşıyan “Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı” Sergisi ziyarete açık olduğu dönem boyunca yerli ve yabancı yüz binlerce ziyaretçinin akınına uğradı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Rahmi Koç Müzesi sergi salonunda tarih ve sanat severlerle buluşan sergiyi dünyanın birçok ülkesinden İstanbul’u gezmeye giden on binlerce turistin yanısıra Çanakkale Deniz Savaşları ile ilgili bilgilerini derinleştirmek isteyen Türkiyeli ziyaretçiler ve Türkiye’de eğitim veren ilk, orta, lise ve dengi okulların öğrencileri ziyaret ederek 216 Bin 116 kişininin ilgisiyle rekor bir seviyeye ulaştı.


Doç. Dr. İrfan Günsel: Yakın Doğu Üniversitesi’nin Dünya Çapında Projelerin Altına Attığı Adalı İmzasının Anlamlı Bir Örneği
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi’nin geleceği bilimsel çalışmalar ışığında şekillendirirken geçmişine sahip çıkma vizyonunun nadide örneklerinden biri olan bu önemli sergiyi dünyanın her yerinden ve Türkiye’den yüzbinlerce ziyaretçiyle buluşturmaktan mutlu ve kıvançlı olduklarını ifade etti. “Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı” Sergisi’nin Yakın Doğu Üniversitesi olarak şimdiye dek hayata geçirdikleri sanatsal, tarihsel ve bilimsel çalışmaların en duygu yoğun örneklerinden biri olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Günsel bu değerli sergiyi yakın zaman içinde Kıbrıs’ta da ziyarete açacaklarını dile getirdi.


Türk ve Dünya tarihinde güzide bir yeri olan bu şanlı zaferin yüzüncü yılında anavatanda düzenledikleri böylesi önemli ve kapsamlı bir tarihsel ve sanatsal faaliyete “adalı” imzası atmanın öneminin altını çizen Doç. Dr. İrfan Günsel, “Dünyanın siyasi, sosyo-ekonomik ve toplumsal tarihinin akışını değiştiren Çanakkale Zaferlerini kutlamak ve Çanakkale Savaşları şehitlerimizi anmak adına İstanbul’da Rahmi Koç Müzesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu önemli sergiye gösterilen uluslararası ilgi Yakın Doğu Üniversitesi’nin dünya çapındaki projelerin altına attığı adalı imzasının anlamlı bir örneğidir. Bundan önce de Kıbrıs’ta her yıl Çanakkale Zaferini kutlama ve şehitlerimizi anma çerçevesinde çok önemli faaliyetleri hayata geçirmekteydik. Ancak bu sergimizle bir ilki gerçekleştirerek bu önemli ve değerli sergimizi hem gönül hem de tarih bağımız olan Türkiyemizde açtık. Bu anlamda sergimiz hem Türkiyemiz ile olan tarihsel bağlarımızı pekiştirmemize hem de KKTC’nin dünya üzerindeki varlığını herkese bir kez daha göstermemize vesile oldu.” dedi


Doç. Dr. Günsel: Gezici Sergilerin Yanısıra Yakın Zamanda Kıbrıs’a Yeni Önemli Sanat Ve Tarih Merkezlerini de Kazandıracağız.
Yakın Doğu Üniversitesi’nin bütün bilimsel ve toplumsal fayda odaklı projelerinde vazgeçilmez olan adalı hassasiyetini, yaratıcılığını ve vefasını bu önemli uluslararası sergide de yansıttığını vurgulayan Doç. Dr. Günsel serginin yüzbinlerce kişi tarafından gezilmesinin Yakın Doğu Üniversitesi ve ailesi olarak ne kadar doğru bir vizyon doğrultusunda ilerlediklerinin somut bir işareti olduğunu belirtti. Yakın Doğu Üniversitesi olarak gerek bilim alanında gerekse topluma fayda sağlayacak diğer tüm alanlarda dünya çapında projelere adalı damgası vurmaya devam edeceklerinin altını çizen Doç. Dr. İrfan Günsel, bu değerli serginin yanısıra Levant Denizcilik Tarihi, Piri Reis, Kıbrıs Haritaları sergisi gibi çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini ve önümüzdeki aylarda yeni projelerini de halkın ve dünyanın beğenisine sunacaklarını ifade etti. Gezici sergilerin yanısıra Kıbrıs’a önemli yeni sanat ve tarih merkezlerini de kazandıracaklarını belirten Doç. Dr. İrfan Günsel, çok yakın bir zamanda ziyaretçilere açılacak olan Yakın Doğu Üniversitesi Denizcilik Tarihi Müzesi’nin Kıbrıs’ın kültürel çekim merkezlerinden biri olacağını ifade etti.


İşipek: Sergimiz On Aylık Süre İçinde Rekor Sayılabilecek Ziyaretçi İle Buluştu
Serginin küratörlüğünü gerçekleştiren Ali Rıza İşipek sergiyle ilgili yaptığı açıklamada serginin yaklaşık on aylık süre içinde rekor sayılabilecek 216.116 tarafından ziyaret edildiğinin altını çizdi. Serginin toplumsal, tarihsel ve sanatsal önemine vurgu yapan İşipek, “Üniversitemizin sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, tarihimizin yaşatılması ve öğretilmesi misyonumuza uygun olarak açılmış olan bu sergiye, özellikle okulların büyük bir ilgi göstermiş olması çok sevindirici olmuştur, üniversite olarak ta bu tarihi görevi yerine getirmekten büyük gurur duyduk” dedi. Ali Rıza İşipek, ayrıca serginin Kıbrıs’a getirilerek yakın bir gelecekte açılması planlanan Yakın Doğu Üniversitesi Denizcilik Müzesi’ndeki daimi yerini alacağını ve Kıbrıs halkına ve gençliğimize bu zaferin tüm detayları ile anlatılması imkanına kavuşulacağını ifade etti.

Koldaş: Sergimiz Onbinlerce Ziyaretçiyi Çanakkale Savaşları Konusunda Derinlikli Görsel Ve Düşünsel Bir Yolculuğa Çıkardı
Yakın Doğu Üniversitesi adına serginin koordinasyonunu gerçekleştiren Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, Türk ve dünya tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olan Çanakkale Savaşları konusunda düzenledikleri böylesine değerli bir sergiyle dünyanın her yerinden gelen ziyaretçileri sanatsal ve tarihsel yolculuğa çıkardıklarını ve bu konuda yaratmış oldukları düşünsel ve görsel farkındalıktan büyük memnuniyet ve gurur duyduklarını ifade etti. Bu denli yüksek ziyaretçi sayısının projenin içeriksel önemiyle koşut olduğunu belirten Doç. Dr. Umut Koldaş, bilimsel araştırma ile beslenen bu tür düşünsel ve görsel farkındalık projelerini hayata geçirmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Kıbrıs’ta da Ziyarete Açılacak
18 Mart 2015 tarihinde Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyarete açılan “Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı Sergisi”’nde tanınmış ressamlara ait orijinal yağlı boya tablolar, İznik çinileri, gemi modelleri, antika objeler, replikalar, kostümlü cansız mankenler, canlandırmalar, gravürler, notik malzemeler, sancak ve flamalar, roll-up posterler ve flamalar sergilendi. Sergi yakın zaman içinde Kıbrıs’ta da ziyarete açılacak.