Yakın Doğu Üniversitesi’nin Genç Araştırmacılarına Uluslararası Kongre Bursu…
Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2018, 19:38
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:22

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri’nde görev yapan aynı zamanda Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi (DESAM) araştırmacılarından olan Yrd. Doç. Dr. Güner Ekiz, Dr. Buket Baddal, Yrd. Doç. Dr. Meryem Güvenir, Uzm. Emrah Güler ve Uzm. Nazife Sultanoğlu mikrobiyoloji ve mikrobiyal biyoteknoloji alanlarında yürüttükleri bilimsel çalışmalarla, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti (TMC) ile Federation of European Microbiological Societies (FEMS) tarafından kongre bursu almaya hak kazandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgide, Yrd. Doç. Dr. Güner Ekiz, Dr. Buket Baddal, Yrd. Doç. Dr. Meryem Güvenir, Uzm. Emrah Güler ve Uzm. Nazife Sultanoğlu’nun, gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalarıyla 04-08 Kasım 2018 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan XXXVIII. Uluslararası Türk Mikrobiyoloji Kongresi’ne kongre katılım ve konaklama bursu aldıkları belirtildi.

Tıbbi mikrobiyoloji alanının yanı sıra gıda mikrobiyolojisi, çevre mikrobiyolojisi, moleküler mikrobiyoloji, farmasötik mikrobiyoloji ve mikrobiyal biyoteknoloji gibi alanlarda güncel çalışmaların paylaşılacağı üst düzey bir platform oluşturulacak olan kongrede, Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacıları farklı konularda yürüttükleri araştırmalarını sözlü olarak tebliğ edecekler.

Anti-aging Moleküllerin Sentezi Anlatılacak…
Yrd. Doç. Dr. Güner Ekiz kongrede, anti-aging etkilerinden dolayı son dönemde oldukça ilgi çeken sikloastragenol ve türevleri üzerinde mantarlar ile gerçekleştirdiği biyotransformasyon çalışmalarını ve elde edilen biyotransformasyon ürünlerinin hücrelerde telomeraz enzim aktivasyonunu arttırmaya yönelik etkilerini paylaşacak.


Boğazda Ağrı ve İltihaplanmaya Neden Olan Bakteriyel Enfeksiyonlara Alternatif Tedavi Yöntemleri Saptandı…
Dr. Buket Baddal, 21. yüzyılın genetik mucizesi olan CRISPR/Cas9 gen modifikasyon teknolojisi ile boğaz enfeksiyonuna neden olan Streptococcus pyogenes isimli bakterinin insan vücudundaki yeni reseptörlerini tanımladığı ve bu reseptörler sayesinde, invaziv seyreden streptokok enfeksiyonlarının tedavisinde yeni antimikrobiyal yöntemleri geliştirdiği çalışmasını aktaracak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Sıtma Olguları İrdelendi…
Yrd. Doç. Dr. Meryem Güvenir de kongreye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sıtma olgularının yurtdışına seyahat öyküsü olan ve ateş atakları ile seyreden import vakalardan oluştuğunu ortaya koyan çalışması ile katılacak. Yürütülen çalışmada, KKTC'deki sıtma olgularının demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri ile retrospektif olarak değerlendirildi.

Bebek ve Çocuklara İshale Bağlı Yatışlara Neden Olan Virüsler Araştırıldı…
Kuzey Kıbrıs'taki 0-5 yaş arası çocuklarda Rotavirüs ve Adenovirüs gastroenteriti sıklığının araştıran Uzm. Emrah Güler de, özellikle bebek ve çocuklarda ishale bağlı yatışlara neden olan iki önemli ajan olan Rotavirüs ve Adenovirüse bağlı gastroenterit sıklığının belirlenmesi amaçladığı çalışmasını sunacak.

Kıbrıs’ta HIV/AIDS Enfeksiyonunun Dinamiği İncelendi…
Uzm. Nazife Sultanoğlu ise turizm, eğitim, çalışma ve göç gibi benzeri hareketlerin fazla olduğu Kıbrıs adasında, dünyadaki en önemli enfeksiyon hastalıklarından biri olan HIV/AIDS enfeksiyonunun matematik modeliyle epidemik dinamiğini kongrede bildirecek.