Yakın Doğu Üniversitesi’nin 100 Türk Bilim İnsanı Konferans Dizisinin İlk Konuğu Prof. Dr. Çetin Kaya Koç Oldu
Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2017, 14:00
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 11:36

Yakın Doğu Üniversitesi’nin, Bilim Yapmayı ve Üretmeyi Anlatmak, Aynı Zamanda Özendirmek Üzere Düzenlediği, Dünyanın Farklı Yerlerinde Yaşayan ve Geçtiğimiz Yıllarda Ürettikleri Bilimsel Çalışmalarla En Çok Atıf Alan ve Bilime Yön Veren 100 Türk Bilim İnsanı Listesine Giren Akademisyenlerin Konuk Olacağı Konferans Dizisinin İlki Kaliforniya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Kaya Koç ile Başladı.

Hedef Bilim Yapmayı ve Üretmeyi Özendirmek
Yakın Doğu Üniversitesi tarafından, yükseköğretimde oluşturduğu eğitim, araştırma ile toplumu dönüştürme kültürü ve pratiği çerçevesinde bilim yapmayı ve üretmeyi anlatmak ve özendirmek üzere gerçekleştirilen konferans dizisinin ilk konuğu, gizlilik, kimlik denetimi ve bütünlük gibi bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan, aynı zamanda güvenli haberleşme problemini çözme özelliği de olan matematiksel yöntem olan Kriptografi tekniğinin öncülerinden Prof. Dr. Çetin Kaya Koç oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Prof. Dr. Çetin Kaya Koç tarafından verilen konferansta, bilgisayarda şifreleme, sezar şifresi, şifreleme algoritması, toplamalı şifreleme örnekleri, şifre kırma, affine şifreleme algoritması, affine şifreleme kripto analizi, hill şifreleme algoritması, frekans analizi, klasik şifrelerin kripto analizi, diffiehellman algoritması, kriptografi mühendisliği, kriptografi işlemciler gibi konuların ele alındığı belirtildi.


Prof. Dr. Çetin Kaya Koç: “Bilim Yapmayı ve Üretmeyi Özendirecek Konferanslar Dizisi Düzenlenme Fikri, Bilime Yön Vermek için Önemli Bir Teşvik Kaynağı.”

Konuşmasında, Yakın Doğu Üniversitesi’nde olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, bilim yapmayı ve üretmeyi özendirecek konferanslar dizisinin düzenlenme fikrinin bilime yön vermek için önemli bir teşvik kaynağı olduğunu belirtti.

Konferans sonunda Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kurt, Prof. Dr. Çetin Kaya Koç’a plaket takdim ederek, bilim dünyasına yaptığı katkılardan ve konferansa katılımından dolayı teşekkür etti.

Yoğun ilgi gören ve yaklaşık iki saat süren konferans sonunda Prof. Dr. Çetin Kaya Koç aldığı davetten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Yakın Doğu Üniversitesi kurucu rektörü Dr. Suat İ. Günsel’e ve tüm rektörlüğe teşekkür ederek konuşmasını noktaladı.


Prof. Dr. Çetin Kaya Koç Kimdir?
Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, California Santa Barbara Üniversitesi, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmaktadır.  2007’de kriptografik mühendisliğine yaptığı katkılardan dolayı IEEE Fellow olarak seçilmiştir.  Kriptografik Donanım ve Gömülü Sistemler Çalıştayı kurucusudur (CHES Workshop on Cryptographic Hardware and Embedded Systems).  Bilgisayar Bilimi Temeli Uluslararası Dergisi yardımcı editörüdür (International Journal of Foundations of ComputerScience).  İlgi alanları; elektronik oy verme, cyber-fiziksel güvenliği, kriptografik donanım ve gömülü sistemler, elips doğrusu kriptografisi ve sonlu elemanlar alanı ve belirleyici, hibrit ve gerçek rastgele numara jeneratörleridir.