YDÜ’nde Gastronomi, Mekatronik Mühendisliği ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Bölümleri Açıldı
Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 12:46
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 10:06

Yakın Doğu Üniversitesi mevcut 160 bölümüne iki lisans, bir önlisans programı daha ekledi. 16 fakülte, 5 yüksekokul ile 160 bölümde eğitim veren ve 2015-2016 akademik yılında KKTC’nin en çok tercih edilen üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi, mevcut programlarına YÖK ve YÖDAK Gastronomi, Mekatronik Mühendisliği ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği bölümlerini de ekledi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi’nin Mühendislik Fakültesi bünyesinde eğitim vermeye başlayacak olan Mekatronik Mühendisliği, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitim verecek İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu bünyesinde bulunan Gastronomi programlarına 2015 – 2016 Eğitim-Öğretim Akademik Yılında öğrenci kabul edeceği bildirildi.

YÖK ve YÖDAK onaylı bölümlerden Mekatronik Mühendisliği bölümü 4 yıllık bir eğitim programını İngilizce olarak verecek. Diğer bir 4 yıllık program olan Gastronomi Bölümü’nde eğitim dili Türkçe olacak. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu altında açılan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği programı ise 2 yıl sürecek ve eğitim dili Türkçe olacak.

Prof. Dr. Fahrettin SADIKOĞLU: “Öğrencilerin İstekleri Ve İhtiyaçları Doğrultusunda Altyapı Çalışmalarımızı Yaparak Talep Gören Bölümleri Üniversitemizin Programları Arasına Ekledik”

Konuyla ilgili açıklama yapan Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin SADIKOĞLU, bölümleri öğrencilerin talepleri ve gelecek planlamaları doğrultusunda açtıklarını belirtti. “Son yıllarda aday öğrencilerimizin üniversitemize yönelttiği soruları sistemli bir şekilde değerlendirerek en çok talep alan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, Mekatronik Mühendisliği ve Gastronomi bölümleri için gerekli altyapı çalışmalarımızı tamamladık. Yeni açılan üç bölümümüzün YÖK ve YÖDAK onaylarını aldık. Hem KKTC vatandaşı öğrencilerimize hem de ÖSYM tarafından üniversitemize yerleştirilen öğrencilerimize artık bu üç yeni programda da eğitim verebileceğiz. Eğitimin sürekli gelişmek olduğunun bilincinde bir üniversite olarak öğrencilerimizin ve aday öğrencilerimizin talepleri doğrultusunda gerekli çalışmaları yaparak onlara yüksek öğrenimin her alanında olanaklar sunmaya devam edeceğiz” dedi.