Yakın Doğu Üniversitesi’nde Uluslararası Öğrenci Projeleri Yarıştı
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2016, 15:46
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 15:11

-Yakın Doğu Üniversitesi Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi Uluslararası Öğrenci Proje Yarışması’nı Gerçekleştirdi

-Yakın Doğu Üniversitesi-DESAM tarafından bu sene birincisi düzenlenen“Sağlık Alanında I. Uluslararası Öğrenci Proje Yarışması” gerçekleştirildi.
Yakın Doğu Üniversitesi Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi (DESAM) tarafından düzenlenen “Sağlık Alanında I. Uluslararası Öğrenci Proje Yarışması” 17-18 Mart 2016 tarihleri arasında Yakın Doğu Üniversitesi Kütüphane Salon 4’te gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bu sene birincisi düzenlenen Yakın Doğu Üniversitesi DESAM tarafından düzenlenen “Sağlık Alanında I. Uluslararası Öğrenci Proje Yarışması”na birçok üniversite ve fakültelerden toplam 38 proje katıldığı bildirildi. Yarışmanın ilk gününde DESAM Bilimsel Değerlendirme Kurulu tarafından ilk 10’a giren projeler seçilerek, ikinci gün seçilen projelerin sözlü sunumlarının değerlendirilmesiyle ödüle değer görülen projeler belirlendi.


Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ: “Yakın Doğu Üniversitesi, Bilimsel Araştırmalara Son Derece Önem Vermektedir. Bu Yarışma Da Gelenekselleşerek Devam Edecektir”
DESAM Müdürü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ açılış konuşmasında Yakın Doğu Ünivesitesi’nin hedeflerinden, bilimsel araştırmalara verdiği önemden, proje desteklerinden ve  laboratuvar altyapı olanaklarından bahsetti. “Yakın Doğu Üniversitesi olarak, bilimsel araştırmalara son derece önem vermekteyiz. Öğrencilerimizin de bu anlayışımızı içselleştirmesi için böyle yarışmalar düzenleyerek onları bilimsel araştırmalara teşvik etmeyi hedefliyoruz” dedi. Sağlık alanında birincisi düzenlenen Uluslararası Öğrenci Proje Yarışması’nın amaç ve hedefleri hakkında bilgi veren Dr. Şanlıdağ, öğrencilerin yarışmaya olan ilgisinden ve sunulan projelerin kalitelerinden büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirdi. “Yakın Doğu Üniversitesi DESAM olarak bu sene ilkini düzenlediğimiz yarışmayı gelenekselleştirerek her sene düzenleyeceğiz ve genç bilim insanlarını bilimsel araştırmalar yapmaya teşvik edeceğiz ve onlara destek olacağız. Bu sene birincisi düzenlediğimiz yarışmamıza olan yoğun katılım ve ilgi de bizi son derece mutlu etti” dedi.

Ödüller Sahiplerini Buldu…
Birincilik ödülüne Ege ÇUBUK ve Ekincan UZUNOĞLU “Kordon Kanı Hematopoietik Kök Hücrelerinden ve Kordon Kanı Mezankimal Kök Hücrelerinden Farklılaştırılan Doğal Öldürücü (Natural Killer; NK) Hücrelerin Glioblastomada Anti-Kanser Etkinliğinin in vivo Olarak Karşılaştırmalı İncelenmesi”, ikincilik ödülüne Aycan Özuğurlu, Sadullah Bastacı, Sema Baş, Ali Temelci “Çocuk ve ortodontik tedavi gören bireylerde oral hijyen fırça robot”, üçüncülük ödülüne İrem TUFAN, Ali ŞEVKETOĞLU “ Hayatın sırrı 5mm'lik denizanasında mı gizli?”, dördüncülük ödülüne Jana SALEM “Jana’sBedBelt (JBB) for High Risk for Fall Patients in Long-TermStayandWards: DescriptiveStudy” beşincilik ödülüne ise İbrahim Halil GÜRÇINAR “Primer ve Metastatik Kolon ve Meme Kanseri Hücre Hatlarında Hipoksik Koşullarda Exosom İçeriği” isimli projeler layık görüldü.

Ödüller, Önde Gelen Araştırma Merkezlerinde Gözlemci Araştırmacı Olma Şansı…
Proje yarışmasında 1.lik ödülü sahibi ABD’de MD AndersonCancer Center’da, 2. ve 3.lük ödülü sahipleri Avrupa’da Göteborg University’da, 4.lük ödülü sahibi YDÜ-DESAM’da, 5.lik ödülü sahibi ise YDÜ-DEHAM’da gözlemci araştırmacı olma şansına sahip oldu.