Yakın Doğu Üniversitesi’nde Kadın Girişimcilik ve Toplumsal Projelerin Önemi Düzenlenen Panelde Ele Alındı
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2017, 10:05
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 16:19

Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü İşbirliği ile Center of Excellence ve Toplumsal Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından “Kadın Girişimcilik ve Toplumsal Projelerin Önemi” konulu paneli düzenlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi salon B 101’de gerçekleşen panelde Cumhurbaşkanı Mustafa AKINCI’nın eşi Meral AKINCI da konuşmacı olarak yer aldı. Ayrıca, Doç. Dr. Tülen SANER, Dr. Berna ARİFOĞLU, Aydan BAŞKURT ve Menil ÇELEBİ panelist olarak katıldılar.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, panel de, Toplumsal Araştırma Geliştirme Eş Başkanları Doç. Dr. Zehra ALTINAY ile Doç. Dr. Fahriye ALTINAY’ın birlikte yürüttüğü kadın, çocuk ve engellilere yönelik ulusal, uluslararası alanda hem toplumsal hem de bilimsel faaliyetleri açıklandı.

Prof. Dr. Nedime SERAKINCI: “Kadının Gelişimi Kaçınılmaz Bir Gerekliliktir”

Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime SERAKINCI panelde yaptığı açılış konuşmasında, Center of Excellence bünyesinde birçok merkezin faaliyet gösterdiğini, kendisinin öncülüğünde topluma duyarlı konuların bilimsel olarak irdelenip raporlaştırıldığını ve paydaşlarla paylaşıldığını dile getirdi.

Prof. Dr. SERAKINCI, özellikle kadın, çocuk ve engelli bireylerin eğitim ve sosyal yaşamına dönük projelerin gerçekleştirildiğini, bu bağlamda merkezler arası işbirliğinin de sağlanmasına dikkat edildiğini dile getirdi. Prof. Dr. SERAKINCI, kadının bir toplumdaki konumunun o toplumun bireyleri, kültürü ve kadına bakışı ile yakın ilişkili olduğunu vurgulayarak, kadının iş hayatına teşviki Büyüme-Odaklı ve Yenilikçi Girişimsel bir politika izleyen her toplum için kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu sözlerine ekledi.

Yakın Doğu Üniversitesi Kadınlara Modern Bir Hayat Sunuyor…

Prof. Dr. Nedime SERAKINCI, Yakın Doğu Üniversitesi’nin, topluma kazandırdığı yenilikler ile hep ileriye taşımayı kendine ilke edindiğini ifade ederek, kadınlara modern hayatın sunduğu olanakları hem daha verimli kullanabilmek hem de daha fazlasını sunmak amacıyla gönüllülük esasına dayalı olarak Centre of Excellence’in aracılığı ile destek verildiğini belirtti. Bugün Avrupa Birliği normlarında talep edildiği şekilde “kadın eşitliğine” değer verildiğinin bir göstergesinin üst düzey yönetimde kendisi gibi birçok bilim kadınlarına yer verilmesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. SERAKINCI, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kadınların toplumda eşit hakları olduğunu modern yaşamda dik duruşları ile kendileri için konuşmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Meral AKINCI Kadının Toplumdaki Rolü ve Öneminden Bahsetti…

Cumhurbaşkanı Mustafa AKINCI’nın Eşi ve KAYAD ile Toplumdan Yaşama Destek Merkez Başkanı olan Meral AKINCI da yaptığı açılış konuşmasında, kadının toplumdaki rolünün önemine ve toplumsal projelerin gerekli olduğuna dikkat çekti. Meral AKINCI, girişimcilik ve bireyin kendisini iyi tanımasının toplumda ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak, başkanlığını yürüttüğü derneğin konuya ilişkin faaliyetlerinden örnekler verdi.

Meral AKINCI, toplum içerisinde farklı projelerde yer alarak durumu yakından değerlendirebildiğini, kadının toplumda bir rol ve statü sahibi olması için kendisine, donanımına ve bilgisine inanarak atılımcı adımlar atması gerektiğini vurguladı. Kadının toplumda farklı alanlarda çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldığını ifade eden AKINCI, "İş münhalları ve iş sektöründe erkeklerin tercih edilir durumda olduğu örneğini verebiliriz. Toplumda yapılan araştırmalarda kadınların özgüvenin düşük tespit edilmesinin kadının toplumda ilerlemesinde en büyük engel olarak görülüyor” dedi.

Kadın Girişimciliğe Yönelik Yürüttüğü Bilimsel Projeler Anlatıldı

Açılış konuşmalarının ardından panelde konuşan Turizm Araştırmaları Merkez Başkanı Doç. Dr. Tülen SANER, Yakın Doğu Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Şerife EYÜPOĞLU ile yürütmüş oldukları kadın girişimciliğine yönelik proje ve bilimsel çalışmalardan bahsederek bilimsel verilerin, bilimsel bulgular ışığında yapılan faaliyetlerin kalıcı ve etkili olduğunu vurguladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sosyal İşler Danışmanı Dr. Berna ARİFOĞLU da girişimci kadın ve toplumda yürütmüş olduğu somut projelere dikkat çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Sn. Aydan BAŞKURT ise bakanlığın duyarlı adımlar attığını ve kadına yönelik projeler ve bilimsel altyapıya önem verdiklerini belirtti.

Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü Öğretim Üyesi Uzman Menil ÇELEBİ de, kadının toplumdaki rolü, girişimcilik ve toplumsal projeler konularının önemini ifade etti.

Başhekim Teşekkürlerini Sundu…

Panel sonunda, Yakın Doğu Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim ERKMEN; Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime SERAKINCI, Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Eşbaşkanları Doç. Dr. Zehra ALTINAY, Cumhurbaşkanı Eşi Meral AKINCI ve panelistlere teşekkürlerini sunarak çiçek takdim etti.

Haberin Videosu