Yakın Doğu Üniversitesi’nde Düzenlenen “Çocuk ve Edebiyat” Semineri ile Edebiyatının Çocukların Gelişimine Katkıları Ele Alındı
Eklenme Tarihi: 06 Haziran 2024, 16:09

Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi ve Türkçe Öğretmenliği Bölümü iş birliğiyle, edebiyatın çocukların gelişimine olan önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen “Çocuk ve Edebiyat” semineri yoğun katılımla gerçekleşti.

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane’de  öğretmenlere ve öğretmen adaylarına yönelik olarak gerçekleşen seminerde, çocuk edebiyatının bir hikaye aracı olmanın ötesinde düşünce dünyalarını şekillendirmedeki kritik rolü vurgulandı. Seminerde; çocukların masal ablası olarak bilinen yazar Akile Ruh, yazar ve şair Dervişe Güneyyeli Kutlu ve Yakın Doğu Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Uzmanı Dr. Tülay Kaya Tekman konuştu.

Seminerin ardından katılımcılara plaket ve teşekkür belgeleri takdim edildi.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığını eğlendirerek aşılayın!

Eğitimci ve yazar Akile Ruh, masalların özellikle okul öncesi çocukların gelişiminde çok önemli bir rol oynadığını ve bu nedenle çocuk edebiyatının en önemli türlerinden biri olduğunu belirtti. Akile Ruh, “Aileler ve öğretmenler masalları kullanarak çocukları eğlendirebilir. Aynı zamanda masalların içerdiği kültürel unsurlar, öğütler ve gerçek hayattan izler sayesinde onları hayata hazırlayabilirler” ifadelerini kullandı.

Yazar ve şair Dervişe Güneyyeli Kutlu, kitap okumanın çocukların zihin dünyasında açtığı ufuklara dikkat çekerek “Bu becerinin kazandırılmasında en büyük pay ailelere ve öğretmenlere düşüyor” dedi. Dervişe Güneyyeli Kutlu, “Eğitimin temel taşlarından biri de okuma kültürünü aşılamaktır. Okuma becerisi sadece akademik başarı için değil, bireyin kendini gerçekleştirme sürecinde de kritik bir öneme sahiptir” ifadelerini kullandı.

Panelin konuşmacılarından Yakın Doğu Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Uzmanı Dr. Tülay Kaya Tekman ise hikayelerle zenginleştirilmiş oyunlarında çocuklara eğitsel anlamda önemli kazanımlar sağladığını belirtti. Dr. Tekman, “Sınıf ortamında belli amaçlar doğrultusunda öğrencilerle birlikte oynanan eğitsel oyunlar, özellikle daha önce öğrenilen bilgilerin pekişmesinde ve çocuklardaki zihinsel yeteneklerin gelişmesinde önemli bir rol oynar” dedi.