Yakın Doğu Üniversitesi’nde Çevrimiçi Eğitsel Materyal Tasarımı Kursu Başladı
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017, 14:38
Son Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 11:06

Yakın Doğu Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde doktora öğrencisi olan Uz. Ahmet ARNAVUT’un doktora tezi kapsamında hazırlamış olduğu öğretmenlere yönelik “Çevrimiçi Eğitsel Materyal Tasarımı” hizmet içi eğitim kursunun açılışı yapıldı.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Müdürlüğü ile Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü işbirliğinde ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerine yönelik olarak “Çevrimiçi Eğitsel Materyal Tasarımı” YDÜ’de başladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu, Enstitü Müdürü  Doç.Dr. Fahriye ALTİNAY ve Müdür Yardımcısı Doç.Dr. Zehra ALTINAY'ında hazır bulunduğu “Çevrimiçi Eğitsel Materyal Tasarımı" kursunun açılışında doktora tezinin danışmanlığını yapan Doç. Dr. Hüseyin BİCEN konuşmasında, teknolojinin gelişmesiyle eğitimde yaşanan değişmelerin, teknoloji ve eğitimdeki yeniliklerin akademisyenlere yeni çalışma alanları sunduğunu ve bu alanlarda çalışıp ortaya yenilikler çıkarmanın önemli olduğunu söyledi.

Konuşmanın ardından kursu yürütecek olan Uz. Ahmet ARNAVUT katılımcılara yaklaşık 1 saat süren tanıtım ve bilgilendirme sunumu yapıldı. Uz. Ahmet ARNAVUT sunumunda kurs ile ilgili bilgilendirme yaparken Kitlesel Açık Çevrimiçi Derslerin günümüzdeki durumundan ve öneminden bahsetti.

Uz. Ahmet ARNAVUT; "Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders'in Dünya'da 58 Milyon Kullanıcısı Bulunuyor"
Uz. Ahmet Arnavut , “Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders” ortamlarının, Uzaktan Eğitim’in bir uzantısı olduğunu ve dünya’da 58 milyon kullanıcısı bulunan Kitelesel Açık Çevrimiçi Derslerin yaşam boyu öğrenme felsefesiyle sadece öğrenme isteği ve İnternet bağlantısı olan herkese kişisel gelişim imkanı tanıdığını belirtti.

Yakın Doğu Üniversitesi, Uzaktan Eğitim Merkezi’nin ayni zamanda Müdürü olan Doç. Dr. Hüseyin BİCEN tarafından danışmanlığı yapılacak tez kapsamında gerçekleştirilecek hizmet içi eğitim kursu toplamda 7 hafta sürecek ve 31 Mayıs’ta son bulacak. Kurs süresince karma eğitim ve çevrimiçi eğitim alacak öğretmenlerin toplam iş yükü 21 saat olacak. Kursta öğretmenler ders yönetim sistemlerini kullanabilme, bulut ortamlarını kullanabilme, çevrimiçi ortamlarda sunum hazırlama, video düzenleme, elektronik kitap hazırlama gibi Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders ortamları oluşturma becerileri kazanacaklar. Derslerin yanında öğrendiklerini uygulama şansıda bulacak olan öğretmenlere kurs sonunda KKTC Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı Başarı veya Katılım Belgeleri verilecek.

Haberin Videosu