Yakın Doğu Üniversitesi Yeşil Kampüs Projesi Hayata Geçiyor
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2016, 10:42
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 10:17

Yakın Doğu Üniversitesi “çevreye duyarlı bir yaşam” felsefesiyle, kampüste geri dönüşümü destekleyen, bisiklet kullanımının da yaygınlaşmasını sağlayacak, geniş yeşil alanların yer aldığı “Yeşil Kampüs” projesini gerçekleştirmek için harekete geçti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; Yakın Doğu Üniversitesi Yeşil Kampüs Projesi; öncelikle Yakın Doğu İlkokulu ve Yakın Doğu Okul Öncesi’nde başlayıp, daha sonra tüm kampüs alanına yayılacak şekilde planlanıyor.

Yürütülecek olan projeyle, kampüste kullanılan tüm plastik materyal atıkların geri dönüşümle yeniden kullanımının sağlanması hedefleniyor. Projenin hedefleri arasında yeni nesle çevreye karşı duyarlılık geliştirmenin ve çevrenin öneminin yaşayarak öğretilmesi de yer alıyor.


Geri Dönüşümlü Şişeler Projenin Başlangıç Noktası…
İlk etapta Yakın Doğu İlkokulu ve Yakın Doğu Okul Öncesinde plastik şişe geri dönüşüm çalışması başlatılarak,  günlük binden fazla şişenin çöpe atılıp heba edilmesi yerine, geri dönüşüm ile yeniden kazanılması ve öğrencilerin projede aktif rol alarak bilinçlenmesi oldukça önemli olacaktır.  Projenin hayata geçmesi ile birlikte çevrenin önemini kavrayan ve sorumluluk bilinci ile büyüyen bireyler, yarınlarda toplum ve çevre için daha duyarlı ve koruyucu olacaklardır.

Hasan Yükselen: “Yeşil Kampüs Uygulaması İle Hem Bilinçli Bir Gençlik Yetiştireceğiz Hem De Topluma, Çevreye Ve Ekonomiye Katkı Sağlayacağız”
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yakın Doğu İlkokulu Müdürü Hasan Yükselen, bu projeye ilkokuldan başlamanın bilinçli bir seçim olduğuna ve çevre duyarlılığı konusunda bilincin bu yaşlarda aşılanmasının önemine inandıklarına vurgu yaptı. “Yakın Doğu kültüründe birey ve topluma olduğu kadar çevreye duyarlı olmak ve çevreye katkı sağlamak konularına da büyük önem verilmektedir. Projemiz ile hem çevreye katkı sağlayacağız hem de çevreye duyarlı, bilinçli bireyler olarak yetiştirdiğimiz öğrencilerimize ve topluma katkı sağlayacağız. Geri dönüşümün ekonomik olarak da büyük bir boyutu olduğunu göz önüne aldığımızda, toplumların gelişmesinde geri dönüşüm bilincinin hem ekonomiye hem de çevreye katkı koyduğu bir gerçektir. Bu bilinci genç yaşta edinen öğrencilerimiz ile bilinçli ve duyarlı bir gençlik inşa ederek son noktada hem topluma hem ekonomiye hem de çevreye katkı sağlayacağız” dedi.

Proje Seminerler İle Desteklenecek…
Proje kapsamında, yeni kuşaklara çevrenin önemini yaşayarak öğretebilmek amacıyla Yakın Doğu İlkokulunda,Yakın Doğu Üniversitesi  Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümündeki uzmanlar tarafından “Çevre, Çevrenin Önemi ve Geri Dönüşüm” başlığı altında eğitim seminerleri düzenlenecektir.

Haberin Videosu