Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Hekimleri Düzenlenen Törenle Diplomalarını Aldı
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2017, 14:11
Son Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 09:17

Yakın Doğu Üniversitesi Vetirner Hekimliği Fakültesi 2016 – 2017 Bahar Dönemi Mezuniyet töreni Yakın Doğu Üniversitesi Kütüphane Salon 4’te yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya gore, törene, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S.GÜNSEL, Rekör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, Veteriner Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer MEMDUH ESENDAL, KKTC Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin ATABEN, Fakülte dekanları, bölüm başkanları, öğretim elemanları, öğrenciler ve aileler katıldı.

Tören, Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK, Kıbrıs Türkleri lideri Dr. Fazıl KÜÇÜK, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. DENKTAŞ ve tüm şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi İlyas Abdullina’nın müzik dinletisi mezuniyette unutulmaz anlar yaşattı.

Prof. Dr. ESENDAL; “20 Eylül 2010 Tarihinde Adanın, Türkiye’nin Ve Bulunduğumuz Coğrafyanın İlk Ve Tek Özel Veteriner Hekimliği Fakültesi Olarak Mesleki Eğitim Öğretim Hayatına Başlamıştır.”

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof Dr Ömer MEMDUH ESENDAL açılışta yaptığı konuşmada; “Üniversite çatısı altında veteriner hekimlik eğitimi dünyada ilk kez 1762 yılında bundan tam 255 yıl önce Fransa’nın Lyon kentinde kurulan veteriner okulu ile başlamıştır. Her alanda ilkleri başarmayı ilke edinen ve gelenek haline getiren üniversitemizin Kurucu Rektörü Dr. Suat I. GÜNSEL’in engin vizyonu öngörüsü ve girişimciliğinin bir eseri olarak 2 kasım 2009 tarihinde açılan ve ilk öğrencileri alan YDÜ veteriner hekimliği fakültesi bir yıllık ingilizce hazırlık okulu sürecinin ardından 20 eylül 2010 tarihinde Ülkemizin, Türkiye’nin ve bulunduğumuz coğrafyanın ilk ve tek özel veteriner kurumu olarak mesleki eğitim öğretim hayatına başlamıştır.” Dedi.

ESENDAL,” Fakültemiz birinci dönem mezuniyet döneminde 10, ikinci mezuniyet döneminde 21, ve şu anda bulunduğumuz 3. mezuniyet dönemindeyse 30 yeni genç veteriner hekimi veteriner camiasına kavuşturmaktadır.” Diyerek,  Veteriner hekimliği eğitiminin, uzun soluklu zor ve çeşitlilik gerektiren bir eğitim olduğunu belirtti.

Kurum içi pratik ve teorik eğitiminin yanı sıra mezbaa uygulamaları çiftlik ziyaretleri, işletme ziyaretleri, gezici klinik gibi kurum dışı uygulamaların ağırlıklı olduğu bir eğitimin söz konusu olduğunu belirten Prof. Dr. Ömer MEMDUH ESENDAL, en üst düzeyde eğitim olanaklarına sahip olduklarını belirtirken; “sağlanan olanaklar ve verilen desteklerden dolayı başta mütevelli heyeti başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL olmak üzere yönetim kurulu üyelerine üniversite üst yönetimine huzurlarınızda şükranlarımı sunmak isterim.” dedi.

Prof. Dr. Ömer M. ESENDAL; “Şu An Itibari İle Sizlerle Meslektaş İlişkimiz Başlamaktadır.”

ESENDAL mezun öğrencilere de seslenerek, “Şu an itibari ile sizlerle meslektaş ilişkimiz başlamaktadır. Şunu unutmayınız ki bundan sonraki meslek yaşamınızda her ne zaman bize ihtiyacınız olursa  bir meslek büyüğünüz olarak daima yanınızda olacak ve sizlere destek vereceğiz. “ diyerek sözlerine son verdi.

Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ; “Farklı Unsurları Bir Arada Tutan Kurumlar, Üniversitelerdir”

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ ise, üniversitelerin toplumdaki önemine değinerek, farklı unsurları bir arada tutan kurumların üniversiteler olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ; “Elinizden Geldiğince Toplumunuza Hizmet Ediniz. Sizlere Öğretilen Bilimsel Ve Etik Kurallara Daima Sadık Kalınız”

ŞANLIDAĞ, “Sevgili gençler, bugün alacağınız diplomalarınızla birlikte, veteriner hekim ünvanını elde etmiş olacaksanız. Üniversiteden mezun olan pek çok kişi uluslararası düzeyde olmasa da ulusal düzeyde ülkesine muhakak yarar sağlar. Elinizden geldiğince toplumunuza hizmet ediniz. Sizlere öğretilen bilimsel ve etik kurallara daima sadık kalınız. Buradan ayrıldıktan sonra da mesleki tecrübelerinizi arttırmaya yönelik eğitim faliyetlerine de devam ediniz.Her geçen gün artacak bilgi ve deneyim birikimlerinizle kendi alanlarınızda aranan birer veteriner hekim olacağınıza yürekten inanıyoruz. Yolunuz açık olsun.” Dedi.

Konuşmaların ardından Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof Dr Ömer MEMDUH ESENDAL mezun olan öğrencilere Meslek Yemini ettirdi.

Daha sonra fakülte birincisi Hüseyin Şah’a Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr. İrfan S.GÜNSEL tarafından Altın madalyası ve Diploması takdim edildi.

Haberin Videosu