Yakın Doğu Üniversitesi ve Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2016, 17:06
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 13:11
Yakın Doğu Üniversitesi işbirliği protokolü izmaladı

Yakın Doğu Üniversitesi ve Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi arasında bilim, kültür ve sanat dalları ile tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak projeler yürütmek, ortak bilimsel araştırmalar ve yayınlar yapmak, her düzeyde öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapmak, ortak bilimsel ve teknik geziler, sportif faaliyetler ve bilimsel toplantılar düzenlemek, her iki üniversiteyi uygun şekilde tanıtıcı faaliyetler yapmak konularında ikili anlaşma imzalandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi ve Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi arasındaki “Eğitim İşbirliği Protokolü”’nün Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel ve Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Güleç tarafından imzalandığı bildirildi.

Eğitim ve Öğretim Geliştirilecek, Ortak Yayınlar ve Projeler Yapılacak…
Yapılan anlaşma protokolü uyarınca, her iki üniversite bünyesinde bulunan fakülte, enstitü ve yüksekokullarda sürdürülen eğitim ve öğretimin geliştirilmesi ve uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmesi konusunda ortak çalışmalar yapılacak; her iki üniversite de tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak konular üzerinde bilimsel araştırmalar, projeler ve bilimsel yayınlar yapacaklar.

Yakın Doğu Üniversitesi işbirliği protokolü izmaladı

İki Üniversite Arasında Öğretim Üyesi ve Öğrenci Değişimi Olacak…
Yapılan anlaşmada her iki üniversitenin birlikte çalışma yapılacak olan bilim dallarının önceden bildirilmesi kaydı ile öğretim elemanı değişimi yapabileceği ve staj durumunda öğrenci değişimi gerçekleştirebileceği belirtildi.

Ortak Bilimsel Toplantılar ve Tanıtım Faaliyetleri Düzenlenecek…
Yapılan anlaşma gereğince her iki üniversite kongre, sempozyum, atölye çalışmaları gibi ortak bilimsel toplantılar ve spor yarışmaları düzenleyecek ve düzenlenen etkinliklere birbirlerini davet edecekler; düzenlenen ortak faaliyetlerde her iki üniversiteyi kapsayan tanıtıcı faaliyetlere yer verecekler.

Dr. Suat İ. Günsel: “Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi ile Süregelen İşbirliğimiz Güçlenerek Devam Edecek”
Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, protokol töreninde yaptığı konuşmada iki üniversite arasında imzalanan anlaşmanın hayırlı olmasını dileyerek, Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin gelişime çok açık, değerli bir eğitim kurumu olduğuna dikkat çekti. “Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi’nin misyonuna benzer bir misyonla kurulmuş bir Üniversitedir. Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin şu an mevcut üç fakültesi var ve önümüzdeki yıl üç fakülte daha kurulacak. Yakın Doğu Üniversitesi için Girne Üniversitesi ne kadar yakın ise Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi de o kadar yakındır. Aramızdaki işbirliği, Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi kurulduğu günden itibaren devam ediyor. Bugün burada yaptığımız protokol, tarihe ilk kurulma günlerinde böyle bir işbirliği karesini koyabilmek için yaptığımız sembolik bir törendir. Anlaşmanın her iki üniversite için de hayırlı olmasını diler, imzaladığımız protokolün her iki Üniversite için güzel sonuçlar doğuracağına olan inancımı belirtmek isterim” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi işbirliği protokolü izmaladı

Prof. Dr. İsmail Güleç: “Yakın Doğu Üniversitesi’nin Desteği Bizlere Güç Verdi; Asla Unutmayacağız”
Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Güleç, protokol töreninde yaptığı konuşmada, Yakın Doğu Üniversitesi’ne verdikleri tüm destekler için teşekkür ederek; kendileri için Yakın Doğu Üniversitesi’nin ne anlama geldiğinden bahsetti. Yakın Doğu Üniversitesi’nin kendilerinin kuruluş aşamasındaki güç ve sıkıntılı dönemi çok rahat bir şekilde atlatmalarını sağladığını ve üniversitelerine verdiği desteği halen devam ettirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Güleç, “Değerli Suat Hocam, katkılarınız için çok teşekkür ederim. Yakın Doğu Üniversitesi’nin katkılarını hep hissettik. Yakın Doğu Üniversitesi’nin gücünü arkamızda hissederek iş yapmak bizi çok rahatlattı ve bize çok güven verdi. Üniversitemizin kuruluş aşamasında Yakın Doğu Üniversitesi’nin bize verdiği destekler hiçbir zaman unutulmayacak; aklımızdan çıkmayacak. Bizlere gösterilen bu desteği KKTC’nin çocuklarına, gençlerine güzel bir eğitim yuvası sunarak haklı çıkaracağız. Eminim ki Suat Hocamızı da onu mutlu edecek şey Kıbrıs’a ve Kıbrıslılara yapacağımız güzel işler, ilim ve irfan olacaktır” dedi.

Tören sonunda Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel’e bir tablo hediye eden Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Güleç, kısaca tablo hakkında bilgiler verdi ve aynı tablodan Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi girişine de asılacağını belirtti.

Haberin Videosu