Yakın Doğu Üniversitesi “Uluslararası Sanat, Kültür ve İletişim Dergisi”nin İlk Sayısı Yayınlandı…
Eklenme Tarihi: 08 Ocak 2019, 16:54
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 16:04

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından sanat, kültür ve iletişim temelinde sosyal bilimlerin bağlantılı tüm alt dallarında çalışmaları içeren ve e-dergi kapsamında hazırlanan Uluslararası Sanat, Kültür ve İletişim Dergisi (International Journal of Art Culture and Communication - IJACC)’nin ilk sayısı yayınlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Dergi Park sistemi üzerinden yayına açılan hakemli e-derginin ilk sayısında, ilk sayısında beş bilimsel makale ve bir kitap incelemesi yer aldı.  Uluslararası Sanat, Kültür ve İletişim Dergisi’nin ilk sayısında; “Kıbrıs’ın Kuzeyinde Yetersizlikten Etkinlenmiş Bireylerin Ebeveynlerinin Sosyal Destek Düzeylerinin Farklı Değişkenler Açısından İncelenmesi”, “Anti-Kapitalist Hareketler, Küreselleşme Ve Sosyal Medya Üzerine Kuramsal Bir Deneme”, “Vatandaşlık Satılabilir Birşey Midir?”, “Siyasal İletişim: Kavramsal Bir Derleme” , “Sinemayı Seven Adam’dan Geriye Kalanlar” konuları işlendi.

Güz ve Bahar dönemi olmak üzere, yılda iki kez Haziran ve Aralık aylarında yayınlanması planlanan derginin ilk sayısına Dr. Çiğdem Dürüst & Burak Çebi, Yrd Doç. Dr. Hakan Karahasan, Prof. Dr. Işıl Özkan, Öğr. Gör. Mine İnanç Demir, Savaş Güngör ve Öğr. Gör. Evsen Çerkeşli katkı koydu. Sanat, kültür ve iletişim ile bağlantılı olarak, sosyal bilimlerin tüm alt dallarındaki sosyoloji, hukuk, felsefe, edebiyat, siyaset bilimi gibi akademik araştırmaların, çift kör hakem değerlendirmeleri sonucu yayına kabul edildiği Uluslararası Sanat Kültür ve İletişim Dergisi’ne, Türkçe ve İngilizce araştırma makaleler, derleme makaleler, çeviriler, kitap incelemeleri yayına kabul ediliyor.

Dergi sayfası ile yeni makale gönderim sayfasına, http://dergipark.gov.tr/ijacc linkinden; dergi cilt 1 sayı 1’e ise, http://dergipark.gov.tr/ijacc/issue/40248 linkinden ulaşılabiliyor.

Dergi Kültür, Sanat ve Sosyal Bilimlerin Tüm Alanlarına Açık…
Yakın Doğu Üniversitesi Radyo TV ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fevzi Kasap, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nuran Öze ve İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ayhan Dolunay’dan oluşan dergi Editör Kurulu derginin ilk sayısı ile ilgili okuyuculara mesaj yayımladı.

Editör Kurulu mesajında; “Siz değerli akademisyenlerin özgün çalışmaları ile kısa sürede akademik anlamda önemli katkıları olacak uzun soluklu bilimsel bir yayına dönüşeceğinden eminiz; tüm aşamalarda emek veren tüm akademisyen ve idari personele teşekkür ederiz” denildi.

“Uluslararası Sanat Kültür ve İletişim Dergisi (International Journal of Art Culture and Communication)’nin ilk sayısı ile akademik yayıncılığa merhaba demenin mutluluğunun yaşandığı ifade edilen mesajda derginin kültür, sanat ve sosyal bilimlerin tüm alanlarına açık olduğu belirtildi. Mesajda; “Uluslararası Sanat Kültür ve İletişim Dergisi’nin, siz değerli akademisyenlerin özgün çalışmaları ile kısa sürede akademik anlamda önemli katkıları olacak uzun soluklu bilimsel bir yayına dönüşeceğinden eminiz. Sizlerin değerli görüşleriniz, eleştirileriniz ve katkılarınız bu sürece hız kazandıracaktır. Derginin fikir aşamasından, ilk sayısının yayımlanması sürecine kadar, fikirsel ve eylemsel katkıları olan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunar; ilk sayımızın, bilim dünyasına faydalı olmasını temenni ederiz” ifadeleri kullanıldı.

Ulusal ve Uluslararası Saygın İndekslerde Yer Alması Hedefleniyor…
Dergi bünyesinde, editöryel süreci yürüten “Editör Kurulu”nun yanı sıra, derginin yayın politikalarını belirleyen ve yayımlanmasında görev üstlenen Yayın Kurulu da yer alıyor. Gönüllülük ilkesi ile çalışmalarını sürdüren her iki kurul üyeleri, dergide değişik ülke üniversitelerinde görev üstlenen akademisyenlere ve sanatçılara ulaşma hedefi ile farklı üniversitelerden alanında yetkin isimlerin yer aldığı bir hakem kurulu oluşturdu. Derginin, gelecekte ulusal ve uluslararası saygın indekslerde yer alması hedefiyle, dünyanın birçok ülkesindeki özgün ve nitelikli bilimsel eserler üreten akademisyenlere ulaşılması amaçlanıyor.