Yakın Doğu Üniversitesi, Türkiye 26. Ulusal FTR Kongresi’nde Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 10:43
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 16:23

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyeleri, Antalya’da düzenlenen 26. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR) Kongresi’ne katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği tarafından Nisan ayında düzenlenen kongreye, Prof. Dr. Filiz MERİÇLİ ve Prof. Dr. Ali HİKMET MERİÇLİ davetli olarak katıldı.

Kongrede, başkanlığını Prof. Dr. Cihan AKSOY ve Yakın Doğu Üniversitesinden Prof. Dr. Ali HİKMET MERİÇLİ’nin yaptığı “Fizik Tıp ve Rehabilitasyon’da Tamamlayıcı-Destekleyici Uygulamalar” oturumunda, Prof. Dr. Filiz MERİÇLİ, kas ve iskelet ağrılarında yararlanılabilecek bitkisel ilaçlardan ve fitoterapi uygulamalarından bahsetti.

Kas ve İskelet Ağrılarında FİTOTERAPİ Anlatıldı…

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Filiz MERİÇLİ oturumda gerçekleştirdiği “Ağrıda Fitoterapi” başlıklı konuşmasında, kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarındaki ağrılarda hastanın ıstırabını azaltacak ve yaşam kalitesini artırabilecek fitoterapötikleri anlattı.

Prof. Dr. Filiz MERİÇLİ sunumunda, öncelikle bitkisel sağlık ürünleri olan tıbbi çaylar, tıbbi yağlar ve ilaç formunda bitkisel ürünlerin iyi tarım uygulamaları ile yetiştirilmiş bitkilerden, iyi laboratuar uygulamaları ve uygun yöntemlerle elde edilmiş ekstrelerden, uçucu ve sabit yağlarla ve iyi üretim uygulamaları (GMP) ile üretilmiş olmasının önemini vurguladı.

Prof. Dr. MERİÇLİ, Almanya İlaç İndeksi (ROTE LISTE)’ndeki ağrı ve inflamasyon şikayetlerinde dahilen kullanılabilecek fitoterapötikler ve haricen kullanılacak preparatlar ile  listede yer alan homeopatik ilaçlara örnekler gösterdi.

Prof. Dr. Filiz MERİÇLİ, ağrı ve inflamasyon giderici etkileri ve etken bileşikleri araştırılmış olan Zerdeçal kökü (Curcuma longa ,turmeric,), kuşburnu meyvesi çekirdekleri (Rosa canina), Şeytan pençesi (Devil’s claw) denilen Afrika bitkisinin (Harpogophytum procumbes) yeraltı yumruları, Hindistan bitkisi olan Boswellia serrata (akgünlük) köklerinin reçinesi; zencefil (Zingiber officinalis) rizomları, aksöğüt kabuğu (Salix alba), acı biber (Capsicum annum), kara kafes otu (Symphytum officinale) vb bitkilerden hazırlanan fitoterapötiklerle ilgili son yıllarda yapılan klinik çalışmaları anlattı.

Yoğun katılımla gerçekleştirilen oturum sonunda fizik tedavi uzmanları ileriye dönük projeler üretilmesini gündeme getirdile