Yakın Doğu Üniversitesi Türk Dünyası Sanat Çalıştayına Katıldı
Eklenme Tarihi: 03 Şubat 2017, 10:15
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 14:18
Yakın Doğu Üniversitesi Türk Dünyası Sanat Çalıştayına Katıldı

Adana Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 1.Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayına Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinden katılan dört sanatçı yurda döndü.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University, Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; üniversitemiz öğretim elemanlarından Prof. Dr. Uğurcan AKYÜZ, Öğrt. Görv. Hikmet ULUÇAM, Öğrt. Görv. Mustafa HASTÜRK ve Öğrt. Görv. Hasan ZEYBEK’in davet edildiği çalıştaya; Arnavutluk, Azerbaycan, Başkurdistan, Bosna Hersek, Dağıstan, Hırvatistan, İran Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Makedonya, Özbekistan, Sırbistan, Tacikistan, ve Türkiye’den toplam 77 sanatçının katıldığı bildirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Türk Dünyası Sanat Çalıştayına Katıldı

1.Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı katılımcılarından Prof. Dr. Uğurcan AKYÜZ konuya ilişkin şunları söyledi: “Akademi dışında, değişik gerekçelerle sanatın ve sanatçının ötelendiği bir coğrafyada bu tür çalıştayların gerçekleştirilmesi bize nefes aldırmaktadır. Bu nedenle Adana Büyükşehir Belediyesine, küratörler Doç. Dr. Birsen ÇEKEN ve Doç. Dr. Gültekin AKENGİN’e arkadaşlarım adına teşekkür ederim. Büyük, başarılı ve aksamayan bir organizasyondu. Tarım ve yöresel lezzetleri ile bilinen Adana’yı tarihi ve kültürel varlıklarıyla yeniden tanıdık. Öylece de tuvallere nakşettik. Yapmayı planladıkları çağdaş sanatlar müzesi için yaklaşık 150 parçalık iyi bir kolleksiyon sahibi oldular. Görkemli sergi açılışı ve halkın yoğun katılımı; sanat için hala ümit olduğunu gösterdi bize. Çalıştay sırasında ayrıca; YDÜ Sanat Kolonisi için, var olan bağlarımızı güçlendirmekle beraber yeni bağlantılar da kurduk. Ümit ederim yakında onu da gerçekleştiririz.” Dedi.

Öğrt. Görv. Hasan ZEYBEK ise katıldığı çalıştay hakkında yaptığı açıklamada, “YDÜ’den katılımcılar olarak başarılı bir temsiliyet gerçekleştirdiğimize inanıyorum. Uluslararası ün yapmış ustalarla aynı çatı altında tuvaller üzerine güzel çalışmalar yaptık. Katılımcı sayısının çokluğu ve ortaya çıkan işlerin kalitesi oldukça iyiydi. Büyük sanatçıların, ustaların tarihi bir binada yaptıkları çalışmalar, yıllarboyunca kazandıkları deneyimlerininin bir özet görüntüsü olarak Adana konulu resimlere dönüştü. O birikimlerin çalıştay sürecinde şekillenmesine tanık olmak bile benim için bir okul niteliğinde idi. Halkın ve basının ilgisi de oldukça yoğundu. Davetli olduğumuz bu tür uluslararası etkinliklere katılarak, sıfır maliyetle üniversitemizin tanınırlık ve görünürlüğüne katkı koyduğumuz için de ayrıca mutlu olduğumu belirtmek isterim” dedi.