Yakın Doğu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Şevket ÖZNUR’un “ZEYTİN” Kitabı Çıktı
Eklenme Tarihi: 06 Haziran 2017, 10:57
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 15:05

Yakın Doğu Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi, Kıbrıs Araştırmaları Merkezi ve Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanı Doç. Dr. Şevket ÖZNUR’unve rahmetli ALİ NESİM hocanın ortak yazarlardan birisi olduğu “Zeytin” kitap Türkiye’nin en önemli  yayınevi  Kitabevi’nden çıktı.

340 sayfalık eserin editörlüğünü Prof. Dr. Emine GÜRSOY Naskali yaptı. Her ülkenin bu konudaki uzman ve seçkin akademisyenlerinin seçilip beş yıllık bir süreç sonunda yayımlanan bu kitapta Kıbrıs’tan Şevket ÖZNUR ve rahmetli ALİ NESİM’in “Zeytin Yaprağı İle Tütsülenme” adlı makalesi yer aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan Doç.Dr. Şevket ÖZNUR : “Kitabevi Yayınları tarafından geçen günlerde çıkan “Zeytin Kitabı”; zeytinin Türkiye ve Kıbrıs’ın coğrafyasındaki dağılımını, zeytin çeşitlerini, zeytin toplama işlemini ve iş bölümünü, zeytin kelimesinin Türkçeye hangi metinlerle girdiğini ve tarihçesini, zeytin ve yan ürünlerinin terminolojisini açıklayan, kutsal metinlerde, halk inançlarında, türkülerde, modern edebiyatta zeytinden ne şekilde bahsedildiğini anlatan bir çalışmadır. Anıta dönüşen zeytin ağaçları, zeytincilik müzeleri, natür mortlarda zeytin, karikatürlerle zeytinyağı karaborsası konuları da Zeytin Kitabının içinde yer alıyor.”

ÖZNUR: “Bizler de çalışmamızda Kıbrıs’ta zeytin geleneğini irdeledik. Kıbrıs’ta her evde mutlaka bir zeytin yaprağı tütsülüğü veya buhurdanlığı bulunur. Eskiden insanlar çocuklarını, sevdiklerini, evlerini, misafirlerini kurumuş zeytin yaprağı dumanıyla tütsülerlermiş. Bu gelenek halen Ada’da devam etmektedir. Misafir gittiğiniz bir Kıbrıs evinde size tütsülükte yanan zeytin yaprağını uzatan ve dumanı kendinize doğru çekmenizi isteyen yaşlılar kadar gençleri de bulabilirsiniz. Tütsüleme kötülükleri uzaklaştırmak, nazara karşı korunmak için yapılır. Eskiden  misafirler dahi tütsüyle karşılanır, uzağa gidenlerin erken geri dönmesi için, arkalarından dökülen suya bir zeytin dalı atmanın, onu mutlaka geri getireceğine inanılırdı.” dedi.