Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisi, Kendi Tasarımı ile 1. Uluslararası Tıp ve Medikal Biyoteknoloji Öğrenci Kongresi’ne Katıldı
Eklenme Tarihi: 08 Mayıs 2016, 22:03
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 10:44

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Jana Salem, tasarladığı ‘Jana’s Bed Belt(JBB) For High Risc For Fall Patients in Long Term-Stay and Wards: Descriptive Study’ başlıklı yüksek düşme riski altında olan hastalara yönelik çalışması ile Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu tarafından gerçekleştirilen 1. Uluslararası Tıp ve Medikal Biyoteknoloji Öğrenci Kongresi’nde,Yakın Doğu Üniversitesi’ni temsil etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Jana Salem’in tasarladığı ‘Jana’s Bed Belt (JBB) For High Risc For Fall Patients in Long Term-Stay and Wards: Descriptive Study’ başlıklı ve düşme riski yüksek olan hastalar için tasarladığı, hastaların hareketlerini kısıtlamadan düşmelerini önleyen 6 çeşit özellikli kemer çalışması ile Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu tarafından gerçekleştirilen 1. Uluslararası Tıp ve Medikal Biyoteknoloji Öğrenci Kongresi’nde, başvurulan 120 sunumdan sözlü sunuma kabul edilen 49 sunum arasına girdiği bildirildi. Jana Salem’in ayrıca gerçekleştirilen kongrede yaptığı başarılı ve etkili sunumu ile 4.lük ile onurlandırıldığı belirtildi.

Jana Salem: “Hayalim Nobel Ödülü Kazanmak”

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Jana Salem,kongrede yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. “Kendi tasarladığım çalışmam ile böyle bir kongrede yer almaktan ve hem kendi çalışmamı paylaşabilme fırsatı bulmaktan hem de Yakın Doğu Üniversitesi’ni temsil etmekten büyük mutluluk ve gurur duydum” dedi. Düşme riski eğilimi olan hastalar için tasarladığı 6 çeşit özellikli kemerler için patent başvuru sürecini başlattığını vurgulayan Jana Salem,“tasarladığım kemer ile yeni oluşan “yüksek düşme riskindeki hastalar” konseptine katkı koymayı hedefliyorum. Bugüne kadar bu risk grubunda olan hastalar için yapılmış olan herhangi bir tasarım olmadığını ve bu hastaların hareketlerini kısıtlayıcı şekilde yataklara bağlandıklarını öğrendim. Bu uygulamanın da aslında uzun süreli yatak bakımındaki hastalar için çok geçerli bir yöntem olmadığı kanısındayım. Bu sebeple hastaların hareket kapasitelerini kısıtlamadan, onları yatağa bağlamadan ama yine de düşmelerini önleyecek bir kemer tasarımı yaptım. Bu çalışmamı da hasta yakınları ve doktorlarla olan görüşmelerimde kendileri ile paylaştım ve %98 oranında kullanmak istendiği sonucunu aldım. Çalışmamada hastalar yerine aileleri ve doktorlar ile görüşmemin sebebi ise, yüksek düşme riski grubunda olan hastaların genelde bu konuda karar verebilecek düzeyde bilinç açıklığı içinde olmamalıdır. Hayalim,tasarladığım ve düşündüğüm yenilikleri yapılabilirliğe dönüştürerek Nobel ödülünü kazanmaktır” dedi. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından gönderilen başarı sertifikası Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gamze Mocan tarafından Jana Salem’e takdim edildi.