Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dünya Listelerinde
Date Added: 26 Şubat 2016, 15:57
Last Updated Date:01 Aralık 2020, 09:35

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dünya Tıp Fakülteleri Listesine alındı…

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencileri Amerika Birleşik Devletleri dahil Dünya’nın her yerinde doktorluk yapabilecekler ve uzmanlık eğitimi alabilecekler.
Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dünya Tıp Fakülteleri (World Directory of Medical Schools) listesine alındı. Dünya Tıp Fakülteleri (WDOMS) listesine dahil olan Tıp Fakülteleri’nin  mezunları Amerika Birleşik Devletleri uzmanlık sınavına girebilme ve ABD de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde  doktor olarak çalışabilme ve uzmanlık eğitimi alma imkanına sahip oluyorlar.  Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Dünya Tıp Fakülteleri listesine alınması ile birlikte Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunları da bu olanaklardan yararlanarak ABD başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde uzmanlık sınavına girebilecekler ve doktor olarak çalışabilecekler.

Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu (World Federation for Medical Education - WFME) ve Uluslararası Tıp Eğitimi ve Araştırmalarını Geliştirme Vakfı’nın (Foundation for Advancement of International Medical Education and Research - FAIMER) ortak girişimi olan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile Kopenhag Üniversitesi’nin işbirliği ile oluşturulan Dünya Tıp Fakülteleri Listesi Dünyadaki Tıp Fakülteleri’nin en güncel, en doğru ve en detaylı bilgilerini listeliyor. Dünyada en yüksek standartlarda Tıp eğitimi verilmesi, ve yüksek nitelikleri doktorların yetiştirilmesi amacı oluşturulan Dünya Tıp Fakülteleri listesi, dünyadaki tüm öğrencilerine, Tıp alanındaki öğretim üyelerine ve diğer paydaşlarına yüksek standartlarda eğitim veren Tıp Fakülteleri hakkında detaylı bilgiye ulaşma imkanı sağlıyor.   Tıp Fakültelerinin Dünya Tıp Fakülteleri Listesi içerisinde yer alması bu fakültelerin mezunlarına Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere dünyanın her yerinde uzmanlık eğitimi alabilmelerine  ve doktor olarak çalışmalarına  olanak tanıyor.

Prof. Dr. Gamze Mocan: “Tıp Fakültemizin Uluslararası Tanınırlığı Tescillendi”
Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Dünya Tıp Fakülteleri (World Directory of Medical Schools) listesine alınmasının fakültelerinin şimdiye kadar göstermiş olduğu  dünya
çapındaki başarıların bir sonucu olduğunun altını çizen YDÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gamze Mocan, bu başarıların World Directory of Medical Schools tarafından tescillenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Adanın kuzeyinde bu listeye giren ilk ve tek üniversite olmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirten Prof. Dr. Mocan, bu başarıda yüksek nitelikli eğitsel altyapılarının yanısıra, adada ilk kurulan üniversite ve üniversite hastanesine sahip olmanın getirdiği deneyimin ve sağlık alanında Yakın Doğu Ailesi tarafından yapılan önemli yatırımların büyük katkısı olduğunu dile getirdi. Adadaki en donanımlı Tıp Fakültesi’ne ve Hastaneye sahip olduklarını belirten Prof. Dr. Mocan “İki dönem tıp doktoru mezun vermiş olan fakültemiz öğrencileri Türkçe ve İngilizce tıp eğitimi görmekte olup sayıları bini aşmıştır. Türkiye, KKTC, ABD gibi dünyanın dört bir yanından öğrencimiz eğitim almaktadır. Fakülte olarak gerek temel tıp, gerekse klinik tip bilimleri dallarında çok güçlü bir kadrosu mevcut olan fakültemizde 40 anabilim dalı vardır. Fakültemizde profesör, doçent ve yardımcı doçent olarak 131 hekim yapmaktadır. Birçok ödüller almış YDÜ Tıp Fakültesi Hastenemiz de ise Kalp Hastalıkları, Onkoloji, Organ Nakli, Genetik ve Kanser Tanı Araştırma,Diyaliz, Tüp Bebek, Sigara Bırakma Merkezi, Check-up Merkezleri mevcut olup öğrencilerimiz multidisipliner klinik eğitimlerinigörmektedirler” dedi.

Haberin Videosu