Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi 2017-2018 Bahar Dönemi Beyaz Gömlek Giyme Töreni Yoğun Katılım İle Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 05 Ekim 2017, 13:34
Son Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 13:20

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi 2017-2018 Akademik Yılı ve Beyaz Gömlek Giyme Töreni AKKM’de gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, törene Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Rektör Yard. Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Gamze MOCAN, Girne Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nail BULAKBAŞI, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Munis DÜNDAR, Fakülte Dekanları, Öğretim Üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Tören, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Ardından Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Atakan Sarı ve Erkan Tülün’nün müzik dinletisi ile devam etti.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren YDÜ Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Gamze MOCAN, YDÜ Tıp Fakültesi’nin Kıbrıs Barış Harekatının 34. Yılı olan 20 Temmuz 2008 yılında açıldığını ifade ederek,Kıbrıs’ın ilk Tıp Fakültesi olarak ingilizce eğitim dili ile eğitim hayatına başladığını belirtti.

“Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Genç Bir Fakülte Olmasına Rağmen Dünya Tıp Fakülteleri Listesine Girmeyi Başardı”
Prof. MOCAN, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesinin genç bir fakülte olmasına rağmen dünya tıp fakülteleri listesine girmeyi başarmış bir fakülte olduğunu belirterek, hak ettiği yeri aldığını vurguladı. Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesinin temel amacının mezuniyet öncesi, mezuniyet sonrası ve sürekli tıp eğitimini uygulamak, bu şekilde karşılaştığı sorunları çözme yeteneği ile donanmış, bilgili, yeterli, dürüst, hem tıp hem evrensel etik değerlerine bağlı, öğrenmenin hayat boyu sürdüğüne inanan, insanlığa hizmeti amaç edinmiş, hastalarına karşı saygılı, anlayışlı ve sorumlu hekimler yetiştirmeyi amaçladıklarını kaydeden Prof. Dr. Mocan, öğrencilerin bütün bu niteliklerle birlikte özgür üniversite ortamında Atatürk İlke ve Devrimlerini özümsemiş yüksek nitelikli tıp doktorları olarak mezun olacaklarını vurguladı.

Prof. MOCAN, “eğitiminiz organ sistem temelli entegre eğitim sistemi olup, dersler konularına göre multidisipliner olarak planlanmıştır.İyi ve doğru tanı koyabilmek, uygun tedavi uygulayabilmek için çağdaş bilgileri takip eden, teknolojileri bilen ve yararlanabilen, çağdaş tıpın bilgi ve birikimine sahip, kendini yenileyebilen ve tıptaki yenilikleri tanı ve tedavisinde uygulayabilen iyi hekimler yetiştirmek istiyoruz” İfadelerine yer verirken, çağdaş tıp anlayışında hekimin sadece kendine ulaşan hastanın tanı ve tedavisiyle yetinmesinin mümkün olmadığını, bu nedenle yetiştirdikleri ve bundan sonra yetiştirecekleri hekimlerin temel tıp bilimlerini çok iyi bilen kişiler olacağını vurguladı.

Fakülte bir çok hekim mezun verdiklerini dile getiren Prof. Dr. MOCAN, 4 dönem buyunca mezun verdiklerini ve bu mezun hekimlerin istedikleri ülkelerde uzmanlık alanlarına dağılmış olduklarını söyledi.

Prof. Dr. Gamze MOCAN; “Tıp Bilimi Asla Geri Kalmayı Affetmez”
Prof. Dr. MOCAN, “Tıp bilimi asla geri kalmayı affetmez. Tıp bilimi sürekli yeni gelişmelerin ve buluşmaların yaşandığı ulusal ve uluslararası rekabetin çok fazla olduğu bir alandır. Bu nedenle sürekli tıp eğitimi programlarımızda yoğun bir şekilde devam etmektedir.” diye konuşurken, fakülte olarak vizyonlarının hem tıp biliminde, hem bilimsel araştırma ve sağlık hizmetinde uluslararası düzeyde aranan saygın bir merkez olmak olduğunu kaydetti.

2017 Nobel Tıp ödüllerinden bahseden Prof. Dr. MOCAN, “2017 Nobel Tıp Ödüllerinin İsviçre Stockholm kentinde tıbbın fizyoloji dalında üç bilim insanına verilmiştir.” Diye konuşurken, Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash, Michael W. Young’ın 1980’li yıllardan beri çalıştıklarını, geçen yıl Nobel Ödülü’nü kazanan Türk Prof. Dr. Aziz Sancar’ın da aynı ekipte bulunduğunu kaydetti. Nobel ödüllerinde ekipte bulunan ilk üç kişiye ödül verildiğini, dördüncü kişinin ismine yer verilmediğini de belirten Prof. Dr. MOCAN, Prof. Dr. Sancar’ın da ödül almış kadar olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. MOCAN, yeni öğrencilere “Yakın Doğu Üniversitesi’ne hoşgeldiniz.” diyerek, yeni akademik yılda tüm öğrencilere başarılar diledi.

2017-2018 Dönem Öğrencileri Beyaz Gömleklerini Giydi
Açılış konuşmasının ardından birinci sınıf öğrencilerine Öğrenci andının okunması Prof. Dr. Gamze MOCAN tarafından gerçekleştirildi. Ardından Dekan ve Öğrt. Üyeleri tarafından beyaz önlükleri giydirilirken aileler duygu dolu anlar yaşadı.

Törenin hemen ardından Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Munis Dündar tarafından ilk ders gerçekleştirildi.

Haberin Videosu