Yakın Doğu Üniversitesi Sorbonne’de Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2016, 10:38
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 09:54
Yakın Doğu Üniversitesi Sorbonne'de Temsil Edildi

Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Slobodan İLİÇ, dünyanın en prestijli üniversitelerinden Paris Sorbonne'nin davetlisi olarak, "LesMotsduDésir. La langue de l'érotismearabe et ses traductions" (Şehvetin Sözleri. Arap Erotizmin Dili Ve Tercümeleri) adlı konferans çerçevesinde, "Nuzhat al-Nufūs, Promenade of the Soul, Masterpiece of the Bride, and the Islamic Science of Lust" (Nuzhat al-Nufūs, Nefsin Gezisi, Gelinin Şaheseri Ve İslam'da Şehvet Bilimi) adlı tebliğini sunduğu bildirildi..

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Dr. İLİÇ, tebliğinin konusunu oluşturan 13 yy.'a ait, yazarı bilinmeyen ve ancak bir tek, Saraybosna Şarkiyat Enstitüsü'nde 16 yy.'a ait Osmanlı el yazma nushasında bulunan "Nuzhat al-nufuswatuhfat al-'arus" adlı Arapça cinsellik ve kadın erkek ilişkilerini irdeleyen eseri ilk kez kendisi tarafından gün yüzüne çıkartılıp bilim dünyasına kazandırıldığını paylaştı. Eserin kritik edisyonu ve İngilizce tercümesini yayına hazırlayan Dr. İLİÇ, kitabın içeriğinden ve eserin Arap, İran ve Osmanlı erotik edebiyatı çerçevesindeki yerinden bilgiler aktardığı belirtildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Sorbonne'de Temsil Edildi

Fransa Medyasının Büyük İlgi Gösterdiği Konferansta YDÜ Öğrt. Üy. Dr. İLİÇ'in Bildirisi Olağanüstü İlgi Gördü

Paris Panthéon-Sorbonne Üniversitesi ve Arap Dünyası Enstitüsü (Institutdumondearabe) işbirliğinde gerçekleştirilen uluslararası konferans, Fransa medyasında da büyük ilgi gördü. İslam dünyasında ve özellikle klasik (9-13 yy) Arap edebiyatında cinsellik konuları irdelenen konferansta Fransa, İngiltere, İtalya, Almanya, İsveç, İspanya, ABD, Mısır ve Tunus gibi farklı ülkelerden ve Harvard, Sorbonne, NYU, UCLA, SOAS vb. sayılı üniversitelerden gelen toplam 21 konuşmacı arasında Dr. İLİÇ'in tebliği olağanüstü ilgi çekti.