Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi “27 Mart Dünya Tiyatro Günü” Sanatseverleri Buluşturuyor
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2017, 16:18
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 14:55

“27 Mart Dünya Tiyatro Günü” nedeniyle, Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi “Tiyatro Bölümü”, geniş kapsamlı bir etkinlik düzenliyor

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, “27 Mart Dünya Tiyatro Günü” nedeniyle gerçekleştirilecek etkinlikte,Türkiye Cumhuriyeti Devlet Operası sanatçılarından Mehmet YILMAZ, Bülent ATEŞOĞLU, YDÜ Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlilerinden Cihan ÜNAL, Murat ATAK ve son sınıf öğrencilerininde yer alacağı belirtildi. Etkinliğin Büyük Kütüphane salon 4’de saat 15:00'da gerçekleştirileceği ve tüm sanatseverlerin davetli olduğu bildirildi.

Sahne Sanatları Fakültesi Genel Koordinatörü Oyunculuk Anasanat Dalı Başkanı Çetin ÖZEN konuya ilişkin yaptığı açıklamada;“27 Mart Dünya Tiyatro Günü” kutlamaları 55 yıldır tüm dünyada kutlanıyor. Gün dolayısıyla profesyonel tiyatrolar o gece perdelerini seyircilere ücretsiz açıyor. O güne kadar tiyatro oyunu izlemeyen seyirciler o gece tiyatrolara davet ediliyorlar.Yine o gece perdeler açılmadan,gelenek haline gelen,tiyatrolar tarafından kaleme alınan ve içeriği genelde tiyatroların sorunlarını ve çözümlerini kapsadığı “27 Mart Bildirisi” oyun öncesi tiyatrolardaki seyircilere okunuyor. 1978 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti’nde kaleme alınan “27 Mart Türkiye Ulusal Bildirisi” yazılı ve görsel basının dışında o gece de Tiyatrolarda okunmaya başlanmıştır.1978 yılında Türkiye'de ilk “27 Mart Dünya Tiyatro Bildirisi”ni Tiyatro adamı rahmetli Muhsin ERTUĞRUL kaleme almıştır.

1966 yılından itibaren 51 yıldır KKTC’nde de kutlanan “27 Mart Dünya Tiyatro Günü” 51 yıldır ne yazık ki,ülke yöneticileri Tiyatro Sanatına gereken önemi göstermemişler, Tiyatro Sanatının Atatürk’ün deyişiyle “Muasır Medeniyetler Arasına” girmesi için olanak sağlamamışlardır.YDÜ Sahne Sanatları Fakültesi olarak,kurulduğumuz 2005 yılından itibaren bir gelenek haline getirdiğimiz ve kutlamaya çalıştığımız “27 Mart Dünya Tiyatro Günü”nü bu yıl, Tiyatro Sanatının sorunlarına dikkat çekmek amacıyla “27 Mart Dünya Tiyatro Günü”nde bildiri yayınlamıyor ve bir tiyatro oyunu ile seyirci karşısına çıkamıyoruz. “Gelişmiş insanlar için tiyatro vazgeçilmez bir gereksinimdir ve gelişmiş ülkelerde yaşamsal bir önemi vardır”Umarız ilerleyen zamanlar,Tiyatro Sanatını gelişmiş ülkelerdeki gibi bizim ülkemizde de vazgeçilmeyen ve yaşamsal önem arz eden bir SANAT olarak algılanır ve gerekli önlem ve yatırımlar yapılır"dedi..