Yakın Doğu Üniversitesi Pediatri Anabilim Dalı, Türk Pediatri Kongresinde Yoğun Bir Katılımla Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 01 Temmuz 2017, 13:54
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 15:15

Türk Pediatri Kurumu tarafından her yıl düzenlenen, Türkiye’nin en büyük Pediatri kongrelerinden olan Türk Pediatri Kongresi‘nin 53.‘sü bu yıl ülkemizde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Türkiye’nin Pedaitri camiasının önde gelen öğretim üyeleri, bilim insanlarının katıldığı kongrede, Pediatri alanındaki en son yeniliklerin anlatıldığı ve tartışıldığı ayrıca, çeşitli konulardaki tetkik, tedavi ve yaklaşımlardaki son güncellemelerin katılımcılar ile paylaşıldığı belirtildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi  Pediatri Anabilim Dalı ise, bu kongrede 1 davetli konuşmacı, 1 oturum başkanlığı 3 sözlü bildiri ve 8 poster ile yoğun bir şekilde temsil edildi. Kongredeki konferansında Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nerin BAHÇECİLER, Anaflaksi’ye yaklaşım konusunda bilgi ve tecrübesini paylaştı.

“Gıdalar, Böcek Isırmaları Ve İlaçlar Anaflaksinin Esas Nedeni
Prod. Dr. Nerin BAHÇECİLER ÖNDER, anafilaksinin en  ciddi bir alerjik reaksiyonlardan biri olduğunu ve allerjene maruz kalmanın ilk dakikaları içerisinde vücudun bütünün etkilenebileceğini belirterek, gıdaların, böcek ısırmaları ve ilaçların anaflaksinin esas nedeni olduğunu bildirdi.  Anafilaktik reaksiyon kandan ve dokulardan histamin gibi maddelerin ani salgılanması ile ortaya çıkmakta olduğunu vurguladı.

BAHÇECİLER; “ bu salgılanma alerjene karşı spesifik immunoglobin E’lerin salgılanması ile tetiklenir. Anafilaktik şoktaki hastada, bronşlarda tıkanıklık, kan basıncı düşer ve ciddi hayati risk oluşturan klinik durumlar ortaya çıkar.  Acilen kullanılan adrenalin hızlı bir şekilde kan damarlarını daraltır, akciğerdeki düz kasları gevşeterek nefes alıp vermeyi düzenler, kalp temposunu uyarır ve yüzde ve dudaklarda şişmeyi durdurur“ dedi.

Kongrede ayrıca, Doç. Dr. Ceyhun DALKAN , Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesinde yaptığı ‘Kord kanı Bisfenol-A düzeyleri ile doğum sonuçları, adiponektin, leptinin ilişkisi:Kuzey Kıbrıs Doğum Kohortu‘ , Yrd. Doç. Dr. Zeynep CERİT ’Kıbrıs Türk Ailelerinin HPV aşısı konusundaki bilgi düzeyleri ve tutumları‘ başlıklı sözlü bildirileri ve öğretim üyeleri Doç. Dr. Nilüfer GALİP, Yrd. Doç. Dr. Burçin ŞANLIAĞ, Yrd. Doç. Dr Neşe AKCAN ve Yrd. Doç. Dr. İlke BEYİTLER’in sunduğu posterler oldukça beğeni kazandı.

Açıklamada, YDÜ Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitimine önemli bir öncelik olarak gören Pediatri Anabilim Dalı, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi 4.sınıf pediatri stajında olan öğrencilerin kongreye katılımı sağlanarak, öğrencilerin birçok farklı öğretim üyesinden eğitim alma ayrıcalığına kavuştuğu belirtildi.