Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ghadir Golkarian, İstanbul’da D-8 Projesi ile İlgili Konferans Verdi
Eklenme Tarihi: 02 Mart 2016, 14:01
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 09:08

Yakın Doğu Üniversitesi Öğrt.Üy. Prof. Dr. Ghadir Gorkarian, Erbakan Vakfı Kocaeli Şubesince Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa konuk olarak bir sunum gerçekleştirdi.

Erbakan Vakfı Kocaeli Şubesince Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa; KKTC III. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Merhum Necmettin Erbakan’ın oğlu ve Erbakan Vakfı Genel Başkanı Fatih Erbakan, Yakın Doğu Üniversitesi Öğrt.Üy. Prof. Dr. Ghadir Gorkarian, Refah Partisi Kurucu Genel Başkanı Ahmet Tekdal, 54. hükümet devlet Bakanı Sacit Günbey, Adalet Eski Bakanı İsmail Müftüoğlu, Erbakan Vakfı Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli İl Temsilcisi Yücel Mollaismailoğlu, ve çok sayıda davetli katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Öğrt.Üy. Prof. Dr. Ghadir Golkarian, Erbakan döneminde başlatılan D-8’ler konusunda bir sunum yaparak kurulmuş D-8 projesinin Erbakan vizyonunun sembolü diye tanımladı. Prof. Dr. Ghadir Golkarian sözlerine şöyle devam etti: Türkiye- İran jeostratejik konum itibariyle, dünyanın en önemli boğazlarını ellerinde tuttuklarından dolayı, ayrıca, tarihi İpek yolu ve trans-Kafkasya koordinatlarının üzerinde oldukları için bölge siyaset ve güvenliğinde ve hatta bölge ötesi dengelemin sağlanmasında sac ayağı rolü oynuyorlar.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Necmettin Erbakan'ın, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın mimarlarından biri olarak tarihe geçtiğini ve Kıbrıs Türk halkının kalbinde yaşadığını ifade etti. Erbakan ile iki ülkenin Başbakanı olarak çok anlamlı bir ekonomik iş birliği protokolünü imzalama bahtiyarlığına kavuştuğu için kendini çok mutlu hissettiğini belirten Eroğlu, Erbakan'ın, 'Dışa bağımlı ve yetersiz bir sanayileşmeyi asla kabul edemeyiz. Sanayileşme davamız, savaşımız işte bu noktada başlıyor. Onların füzeleri varsa, biz de onları atıldığı yere geri döndürecek teknolojiye sahip olmalıyız' dediğini anımsattı.

Kıbrıs'ta büyük yokluklar içinde mücadele verdiklerini anlatan Eroğlu, "Fakat biz birbirimize inandık, birbirimize güvendik ve direndik. O inançla mücadele ettik. Türkiye'nin bir gün geleceğine inanmamış olsaydık, mümkün değil mücadele edemezdik. Türk hükümetlerine, Türk halkına Kuzey Kıbrıslıların güveni sonsuz." dedi.

Konferansın sonunda Erbakan Vakfı genel başkanı, Dr. Fatih Erbakan tarafından konferansını gerçekleştirmiş olan Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi, Prof. Dr. Ghadir Golkarian’a teşekkür belgesi ve vakfın özel plaketini takdim edildi.