Yakın Doğu Üniversitesi Öğrencileri Popülizm ve Siyaseti Mercek Altına Aldı
Eklenme Tarihi: 06 Mayıs 2017, 16:26
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 10:53

Yakın Doğu Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğrenci Kulübü ve Fakülte öğrencileri “21. Yüzyılı Şekillendiren Popülizm Akımı” başlıklı münazara etkinliği düzenlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Bankacılık ve Finans, İşletme ve İktisat bölümlerinden katılımcı öğrencilerin yer aldığı münazarada, son yıllarda küresel siyaseti ve uluslararası ilişkileri şekillendiren Popülizm akımının (Halkçılık) mercek altına alındığı belirtildi.

Özellikle son dönemde Batı Avrupa’da ve dünya ölçeğinde yükselen aşırı sağ ve yabancı düşmanlığı gibi kitleleri etkileyen toplumsal hareketlerin analiz edildiği münazarada, öğrenciler iki farklı bakış açısı üzerinden akademik bir aytışma gerçekleştirdi. Birinci grup, popülizmin eden/aktör (agent) tarafından inşa edildiği görüşünü ortaya koyarken, diğer yandan ikinci grup artan popülist hareketlerin ve politikaların yapı ile ilişkisini savunan tezler ortaya koymaya çalıştı.

Küresel Dünyada Yükselen Popülizm İdeolojisinin İşlevselliğinden Dersler Alınmalıdır

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Şerife EYÜPOĞLU, yapılan etkinlikle ilgili olarak öğrencilerin derslerde edindikleri kuramsal arka planın pratiğe dönüştürülmesi açısından yararlı olduğunu söyledi.

Doç. Dr. EYÜPOĞLU, öğrencilerin Popülizm ile ilgili küresel dünyada ortaya çıkan akademik tartışmaları ve kavramları inceleyebilmesine olanak tanımak adına bu tür faaliyetlerin öğrenciler için son derece yararlı olduğunu ifade etti.

Öğrenciler Farklı Siyasal ve Kültürel Değerleri Tanıyor…

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğrenci Kulübü Danışmanı ve İşletme Bölümü Öğretim üyesi İmren Gürbaşar da, özellikle dünyanın farklı coğrafyalarından ülkemize gelen öğrencilerin bu tür etkinlikler ile takım çalışmalarında sorumluluk aldıklarına dikkat çekerek, bu çerçevede farklı siyasal ve kültürel değerleri tanıma imkanına sahip olduklarının altını çizdi.

Siyasal Elitlerin Mercek Altına Alınması Tartışma Alanlarına İşlev Kazandırıyor

Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nur KÖPRÜLÜ ise, öğrencilerin bu tür faaliyetlere katılımının derslerde kullanılan iktisadi, siyasi ve sosyal teorik tartışmalara ve yaklaşımlara, anlam ve işlev kazandırğını belirtti.

Doç. Dr. KÖPRÜLÜ, son yıllarda yerel ve küresel siyaseti şekillendiren siyasal elitler, kurumlar ve yapıların öğrenciler tarafından mercek altına alınarak bir tartışma zemini oluşturabilmelerinden dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Moderatörlüğünü Siyaset bilimi bölümü Öğretim üyesi Dr. Bilge AZGIN’ın yürüttüğü etkinlik,  jüri heyetinin münazarayı kazanan grubun açıklanması ve katılım belgelerinin verilmesi ile sona erdi.