Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin 25. Kuruluş Yılı Mimar Sinan Haftası Etkinliği İle Taçlandırıldı
Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2017, 13:00
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 11:18

Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü YDÜ Büyük Kütüphane Salon 4’te, Mimar Sinan’ı Anma Etkinliği gerçekleştirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Mimarlık Fakültesinin 25. Yıl kutlamaları çerçevesinde yapılan etkinlik, Bölüm Başkanı Dr. Kozan UZUNOĞLU’nun açılış konuşması ile başladı.

Dr. Kozan UZUNOĞLU, Mimar Sinan’ın sadece Türkiye Coğrafyasında değil, dünyada bilinen ve örnek alınan çok önemli bir mimar olduğunu vurguladı. Bölüm olarak her yıl “Mimar Sinan’ı anma haftası” kapsamında etkinlikler düzenlemek istediklerini belirten UZUNOĞLU, Bu etkinliğin düzenlenmesindeki çabalarından dolayı Dr. Havva ARSLANGAZİ UZUNAHMET’e, teşviklerinden dolayı Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zihni TURKAN’a ve katkı koyan herkese teşekkür etti. Ayrıca, “Dikmen Belediye Hizmet Binası ve Kent Meydanı” konulu proje sergisine katkı koyan ve katılım sertifikalarını bu etkinlikte alacak Proje 3 öğrencileri ile proje yöneticileri Yard.Doç.Dr.Enis FAİK ARCAN ve öğretim görevlisi Gökhan ÖZDEMİR’ e de teşekkürlerini iletti.

Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zihni TURKAN ise, bu yıl Mimarlık Fakültesi’nin kuruluşu’nun 25. Yılı olduğunu, o yıllarda Mimarlık Fakültesi altında sadece Mimarlık Bölümü’nün olduğunu bugün ise Mimarlık Bölümü yanında, İç Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı bölümleri ile Mimari Restorasyon Bölümü’nün de bulunduğu büyük bir Fakülte’ye dönüştüğü’nü vurgulayarak, bu tür etkinliklerin artarak devamını diledi ve katkı koyanlara teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından, proje sergisine katkı koyan Mimarlık Bölümü Proje 3 öğrencilerine  öğretim üyeleri tarafından katılım belgeleri verildi.

Etkinliğin devamında, Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Havva ARSLANGAZİ UZUNAHMET “Mimar Sinan ve Eserleri” konulu kapsamlı sunumunu gerçekleştirdi. Sunumlarda Sinan’ın Mimari anlayışı, toplumsal, kültürel ve çevresel duyarlılığı vurgulandı. Etkinliğe “Mimar Sinan Belgeseli” adlı film ile son verildi.