Yakın Doğu Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Belçika’da Katıldığı İki Makaleyle Uluslararası Konferansta Dikkatleri Üzerine Çekti…
Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 12:38
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 08:35

Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Şahin, TUBİTAK destekli bir proje kapsamında, Belçika Ghent Üniversitesi ile ortak olarak yaptıkları 2 farklı çalışmayı Belçika’da gerçekleşen “7. Uluslararası Kırılma, Yorulma ve Aşınma Konferansı, FFW 2018”de sundu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre kongrede, Prof. Dr. Yusuf Şahin, Yüksek Lisans Öğrencileri Murat Yankaş ve Anıl S.Tokdede, Yüksek Mühendis Fatih Şahin ile Ghent Üniversitesi Makina, Enerji & Otomasyon Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. De Beat Patrick tarafından ortak hazırlanan “Karbon Kumaş Takviyeli Epoksi Bazlı Kompozitlerin Cevap-Yüzey Method ile Aşınma Özelliklerinin Araştırılması” ve “Karbon/Basalt Takviyeli Kompozit Malzemelerin Kuru Aşınma Davranışlarının, Taguchi Method ile Analiz Edilmesi” konulu sunumlar yapıldı.

Konferansta sunulan tüm çalışmaların Science Citation Index (SCI) alanındaki dergide tarandığı ve daha sonra sonra başka Uluslararası dergilerde yayınlanacağı kaydedildi.

Karbon Kumaş İçerikli Çalışmalar büyük İlgi Gördü…
Prof. Dr. Yusuf Şahin ve arkadaşları tarafından geliştirilen karbon kumaş içerikli polimer bazlı kompozitleri, “Yüzey–cevap tekniği aracılığı ile karbon takviyeli epoksi kompozitlerin aşınma özelliklerinin iyileştirilmesi” adlı sunumda endüstride en çok karşılaşan aşınma türü olarak bilinen abrasive aşınmanın oldukça düşürüldüğü, uygulanan cevap-yüzey metodu (CYM) tasarımı ile deneysel çalışma sonuçları arasında çok düşük değişimler oluştuğu, en az aşınmayı veren tahmini sonucun %2.32 hata ile başarıldığı rapor edildi. Bu çalışmaya ilişkin yapılan açıklamada, önemli bir tasarım ve analiz tekniği olan CYM‘nin gelişen teknolojik alanlar için çok faydalı olduğu, geleneksel deneysel yöntemlere göre maliyeti yaklaşık 4-5 kez düşürebildiği belirtildi.


Kendini Onaran Elyaf/Parçacık/Tozdan Oluşabilecek “Hibrit Epoksi Kompozitlerin Geliştirilmesinin…
Yakın Doğu Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Şahin, Yüksek İmalat Mühendisi Fatih Şahin ile ortak olarak yürütülmüş olan "Polimer Bazlı Kompozit Malzemelerin Kaymalı Aşınma Davranışları - Karbon/Basalt Takviyeli Kompozit Malzemelerin Kuru Aşınma Davranışlarının Taguchi Method ile Analiz Edilmesi" isimli ikinci çalışma ise izleyiciler tarafından büyük takdir gördü.

Taguchi metodu basalt/karbon kumaş takviyeli epoksi kompozitlerin aşınma davranışlarının belirlenmesi için farklı ortam şartlarında uygulandığı ve karbon kumaşların aşınma davranışlarının çok belirgin olarak bazalt kumaşlara göre üstün performans sergilediği görüldüğü bildirildi. Ayrıca, polimer bazlı bu tür kompozit malzeme üretimi ve geliştirme uygulamasının; özellikle yeni tasarlanacak tezgah, ölçüm cihazı, takım ve avadanlıklar yapımında yağlama olayını ve düzeneğini ortadan kaldıracağı vurgulandı. Bu nedenle, kendini onaran, kendinden yağlamalı farklı elyaf/parçacık/tozdan oluşabilecek “Hibrit epoksi kompozitlerin geliştirilmesinin” gerekli olduğu ve bu konuda yeni çalışmalara devam edileceği vurgulandı.