Yakın Doğu Üniversitesi Kariyer Günleri Yoğun İlgi Gördü
Eklenme Tarihi: 08 Mayıs 2017, 12:32
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 10:47

Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı tarafından, iş hayatına atılmaya hazırlanan öğrenciler ile iş dünyası arasında bir köprü kurulması amacıyla Kariyer Günleri düzenlendi.

Öğrencileri kariyerlerini belirlemek ve gelecekle ilgili planlarını sorgulamak için her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Kariyer Günleri programı bu yıl 2 gün sürdü.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, 20-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen kariyer günlerinde öğrenciler, iletişim sektöründen, turizme, bankacılık, işletme, mobil iletişim, medya sektörü gibi farklı alanlarda 30 firmanın üst düzey yöneticiler ile birlikte bire bir sohbet etme ve kişisel kariyer hedefleri doğrultusunda bilgi alma imkanı buldukları gibi, öncelikli iş veya staj fırsatları yaratabilme olanağı da buldu.

Kariyer Günleri çerçevesinde, Uzm. Psikolog ÇAĞLA Akarsel tarafından “Kariyer Basamaklarında Stres ile Başa Çıkma”, Chirstopher James Maxwell tarafından “İş Olanakları”, Doç. Dr. Nur KÖPRÜLÜ tarafından “Siyaset Bilim ve Uluslararası İlişkiler Alanında Kariyer” ve Aslı Kasabalı tarafından “CV ve Mülakat Görüşmeleri” hakkında seminerler düzenlendi, öğrenciler ile iş ve staj için mülakat yapıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane fuaye alana kurulan stantlarda iki gün boyunca mülakat, iş ve staj görüşmeleri yapıldı.  İlginin yoğun olduğu alanda öğrenciler, katılımcı firmalar ile gelecekleri ile ilgili soru sorma fırsatı yakaladılar.

“Öğrencileri Kariyer Yolunda Firmalarla Tanıştırmak İstiyoruz”

Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Dekanı Doç. Dr. Dudu ÖZKUM YAVUZ tarafından yapılan açıklamada, “Kariyer Günleri etkinliğindeki temel amaç, Yakın Doğu Üniversitesi ailesinin bir parçası olan öğrencileri ilerleyecekleri kariyer yolunda farklı firmalarla tanıştırmayı, öğrencilere, yaşamlarına uyum sağlamaları konusunda ipuçları sunmayı ve içlerine girecekleri meslek hayatını tanıtmayı sağlamaktır” denildi.

Doç. Dr. YAVUZ açıklamasında, öğrencileri meslek seçimi ve ilgi alanları doğrultusunda tercih etmeyi düşündükleri bölümler veya mesleki yaşamlarında ilerleyecekleri kariyerleri hakkında detaylı bilgi kazandırmayı amaçlandığını da belirtti.

Doç. Dr. Dudu ÖZKUM YAVUZ, “Yakın Doğu ailesine katıldıkları günden itibaren kariyer hedefleri doğrultusunda ilerleyecekleri yolda öğrencilerin kişisel merakını, takım ruhu ile çalışmayı, iş yaşamında karşılaşabilecekleri problemleri çözme becerileri ve grup dinamiğine hakim olmayı gerektiren bu etkinlikte öğrencilerin hem eğlendi hem de öğrendi.” dedi.

Doç. Dr. YAVUZ, Öğrencilerin farklı sektör ve iş alanlarını keşfetmesi, bilinçli tercihler yapması, iş ve staj bulma ile iş hayatına hazırlık süreçlerinde gerekli donanımları edinmeleri yanında, öğrencilerin vizyon genişletmeleri ve geleceklerine ilişkin soru işaretlerine yanıt bulmak için akademik yıl boyunca çeşitli kariyer etkinlikleri düzenlediklerini sözlerine ekledi.