Yakın Doğu Üniversitesi ile Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesi Arasında, 1 MM Boyutundaki Tümörü Dedekte Edecek “Medikal Görüntüleme” Üzerinde Çalışmalar Yürütülüyor
Eklenme Tarihi: 21 Ağustos 2017, 19:37
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 14:21

Yakın Doğu Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü ile Massachusetts Genel Hastanesi (MGH) ve Harvard Tıp Fakültesi (HMS) arasında, en küçük boyuttaki meme kanserini dedekte edecek yeni nesil teknoloji ile tasalanmış Pozitron Emisyon Mamografi  (YDÜ-PEM) isimli “medikal görüntüleme” cihazı üzerinde ortak çalışmalar yürütüldüğü bildirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Dilber Uzun ÖZŞAHİN öncülüğünde dünyanın önde gelen medikal görüntüleme gruplarından biri olan “Gordon Center forMedicalImaging” ile yürütülen projede meme kanserini dedekte edecek YDÜ-PEM isimli cihazın tasarımı üzerine çalışıldığı belirtildi.

Yürütülen proje Yakın Doğu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Merkezi Koordinatörlüğü tarafından da destekleniyor.

En Küçük Boyuttaki Tümörlerin Dedekte Edilmesi Sağlanacak…

En son teknolojiyle oluşturulan cihazlardan 6 kat daha fazla hassasiyete sahip olan cihazın  sadece Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesi’nde kullanılan özel teknikten dolayı yaklaşık 1 mm çözünürlüğe sahip olacağı, bu nedenle de cihazın yaklaşık olarak 1 mm boyutundaki tümörü dedekte etmesi bekleniyor.

Yapay Zeka Medikal Görüntüleme Uygulamaları Üzerinde Çalışılacak

Yrd. Doç. Dr. ÖZŞAHİN, dünyanın önde gelen medikal görüntüleme gruplarından biri olan “Gordon Center forMedicalImaging” ile yaptığı ortak çalışmaların başarıyla devam ettiğini ifade ederek gelecekteki projeler kapsamında yapay zeka görüntüleme üzerinde de çalışacaklarını söyledi.

Dr. ÖZŞAHİN,“Harvard Tıp Fakültesi Radyoloji Profesörü, MGH PET bölüm başkanı, Gordon Merkezi ve Medikal Görüntüleme Eğitim Programı başkanı, Harvard Nükleer Tıp, Fizik ve Enstürmantasyon Başkan Yardımcısı olan Dr. Georges El FAKHRI ile yaptığı görüşmede,yapay zekanın medikal görüntüleme uygulamaları konusunda çalışmalara devam edeceğiz”dedi.

Biymedikal Mühendisliği öğrencilerine Eğitim ve Araştırma İmkanı Sağlanacak…

Yrd. Doç. Dr. ÖZŞAHİN, Yakın Doğu Üniversitesi biyomedikal mühendisliği yüksek lisans ve doktora öğrencilerini eğitim ve araştırma amaçlı Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesine göndermeye devam edeceklerini debildirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Biyomedikal mühendisliği bölümünün daha da güçlenmesi için ortak çalışmaların önemine değinen Yrd. Doç. Dr. ÖZŞAHİN, iki üniversite arasındaki bağın artması için Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesinde 3 ay süren çalışmalarının Yakın Doğu Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Proje Koordinatörlüğü tarafından desteklendiğini de sözlerine ekledi.