Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Konusunda Malatya’da Panele Katıldı…
Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2018, 15:28
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:17

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahfuz Söylemez, koordinatörlüğünde başlatılan ve Malatya Büyükşehir Belediye Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından yürütülen İslam Tarihi Dersleri programı kapsamında düzenlenen “Nübüvvetten Hilafete İmamet Tartışmaları” konulu panele katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez, Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Salonunda düzenlenen “Nübuvvetten Hilafete İmamet Tartışmaları” konulu panelin açılış konuşmasını yaptı. Prof. Dr. Söylemez, konuşmasında programın ilk iki yılı ve sonrası hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. M. Mahfuz Söylemez "Programımızın üçüncü yılına girmiş olduk. Hatırlanacağı üzere ilk 2 yılı Hz. Peygamberi (s.a.v) konuşmuş idik. Peygamberimiz (S.A.V) bir düşünce inşa etmiş, inandığımız değerlerin banisi konumundadır" şeklinde konuştu.

Başlatılan İslam Tarihi Dersleri programı kapsamında düzenlenen panelde Hz. Peygamber’in vefatından sonra başlayan yeni döneme Müslümanların nasıl baktıkları ele alındı.

İslam Tarihi ve Siyer Dersleri Üç Yıldır Yürütülüyor…
Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi girişimleriyle üç yıldan beri Malatya’da siyer ve İslam tarihi konusunda söyleşi ve paneller organize ediliyor. Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez’in girişimi ve koordinatörlüğünde, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının desteğiyle yürütülen programın ilk iki yılında siyer masaya yatırıldı. İlk yıl Mekke Dönemi ele alınmış ve bir kitaba dönüşerek Malatya Belediyesi yayınları tarafından yayımlandı. İkinci yılında ise Medine dönemi ele alınarak kitap haline getirildi. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında da Hz. Ebûbekir ve Hz. Ömer dönemlerinin işlenecek.


Prof. Dr. Söylemez: "Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Üretilen Bilgiler Sadece KKTC değil, Türkiye'nin de Hizmetine Sunuluyor…"
Panelin ardından değerlendirmelerde bulunan Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mahfuz Söylemez, bu panelin bir dizi seminerle sürdürülecek olan Hz. Ebu Bekir dönemi dersleri için bir başlangıç olduğunu ve serinin Hz. Ömer’in hilafeti ile devam edeceğini belirtti. Prof. Dr. Söylemez program bağlamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Yakın Doğu Üniversitesi ve özellikle de İlahiyat Fakültesi hakkında bilgiler de aktardı. Yedi yıllık bir geçmişe sahip olan Yakın Doğu İlahiyat Fakültesi’nin giderek hak ettiği yeri ihraz ettiğini belirten Prof. Dr. Söylemez, ürettikleri bilgiyi sadece adaya değil aynı zamanda Türkiye’nin hizmetine de sunmaya başladıklarını belirtti. Prof. Dr. Söylemez, üç yıldır devam eden bu programın Türkiye’de yaptıkları çalışmalardan sadece biri olduğunu sözlerine ekledi.