Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2016 – 2017 Bahar Dönemi Mezuniyet Töreni Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 01 Temmuz 2017, 13:46
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 15:14

Nijerya Adalet Bakanı Abubakar MALAMI; “Sadece Eğitim Sağlamak Amaçlı Değil, Aynı Anda İnsanlığın Uluslararası Varoluşu İçin, Gereken Karakterin Oluşmasını Sağlamak İçin Uğraşan Bir Kurumsunuz.”

“YDÜ Hukuk Kulübünün Yaptığı Anket, Adalet Bakanlığının Çalışma Programına Dahil Edildi”

Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL; “Bugüne Kadar Olduğu Gibi Bundan Sonra da Sizlerle Yan Yana, Omuz Omuza Yürümeye Devam Edeceğiz.”

Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2016 – 2017 Bahar Dönemi Mezuniyet Töreni Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Törene, Nijerya Adalet Bakanı Abubakar MALAMI, Yakın Doğu Üniversitesi  Mütevelli Heyeti Başkanı ve Fakülte Dekanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Rektör Prof.Dr. Ümit HASSAN, Kurucu Rektör Yardımcısı Tümer GARİP, Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Murat TÜZÜNKAN, Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Yeter TABUR, Uluslararası Hukuk Bölümü Başkanı  Doç. Dr. Reşat VOLKAN GÜNER , Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas ALTINBAŞ, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileler katıldı.

Tören, Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK,Kıbrıs Türklerinin Lideri Dr. Fazıl KÜÇÜK, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R.DENKTAŞ ve tüm şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklâl Marşının okunmasıyla başladı.

Hukuk fakültesi 2016-2017 Dönem birincisi Servan ÇELİK konuşmasında ; “Bugün burada ortak bir sevinci paylaşmak için toplanmış bulunmaktayız. Özellikle Yakın Doğu’nun öğrencisi olmaktan gurur duyuyor ve size hitap etmekten büyük sevinç yaşıyorum. Yakın Doğulu olmanın ayrıcalıklı olduğu hep söylenir . Yakın Doğuyu Yakın Doğu yapan akademik özgürlüğü korumayı, eleştirel bilgi üretmeyi, demokratik ve çoğulcul değerlerle şekillenen özgür tartışma ortamları yaratmayı sürekli çabalar diye düşünüyorum. Bunlar olmaksızın Yakın Doğu’nun farkı anlaşılamaz. Mezun olduk bitti, işte gidiyoruz. Bizler tarihimizi ve özbenliğimizi iyi bilen ülkeye ve dünya olaylarına karşı yaklaşmayı becerebilen yüce Atatürk ve devrimlerinin aydınlattığı yolda ilerlediğimiz sürece bireysel ve toplumsal mutluluk ipini göğüsleyeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın, hedeflerimizi iyi koyacağız.” Dedi.

Adalet Meslek Yüksek okulu birincisi Gamze ÖZER ise ; “Bugün aranızda ailem yok, ama hocalarım ve arkadaşlarım olduğu için kendimi yalnız hissetmiyorum. Öncelikle birinciliği bana hediye eden ve bir adım geri çekilen, ayrıca son anda verdiğim kararla ülke değiştirip denizaşırı gelen, bana destek veren, benimle aynı fakülte ve bölümü tercih eden bölüm ikincimiz abim Mücahit ÖZER’e huzurlarınızda teşekkür ederim.”

“YDÜ Hukuk Kulübünün Yaptığı Anket, Adalet Bakanlığının Çalışma Programına Dahil Edildi”
Hukuk Kulübü adına Enes BASKIN da ; “Bugün biz öğrenciler açısından lisans eğitimi boyunca verdiğimiz emeklerin karşılığını alma günüdür. Sizler açısından ise yani siz değerli aileler ve değerli hocalar açısından ise saygın ve parlak geleceğe atılmış ilk adımın ilk günü, adaletli ve vicdanlı bireylerin yetişmesinde katkıda bulunmanız açısından her zaman saygı ve minnetle anılacağınızın başlangıcıdır.  Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Kulübü yaptığı çalışmalarla öğrenci arkadaşlarımızın topluma faydalı, demokratik ve çoğulcuklu değerlere sahip, hakkını savunabilen, dil, din, ırk ayrımı yapmadan her kesimin adalet ihtiyacına duyarsız kalmayan bir zümrenin var olması için çalışmış ve bunu dokuz yıldır sürdürmüştür. Avukatlık sınavının, Hukuk Fakültelerinin geleceği açısından önemini belirtmek için yapmış olduğumuz anket, Türkiye Barolar Birliği tarafından tüm Hukuk Fakültelerinin sınavlara bakış açısı açısından emsal olarak kabul edilerek Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Adalet Bakanlığı yaptığı çalışmada bizim yaptığımız anketi baz alarak bunu biz arkadaşlara ve geleceğimiz için bir çalışma programının içine aldı. Bugün burada gözlerimizdeki ışığın bu denli yoğun olmasının sebebi siz değerli hocalarımız ve ayrı ayrı elleri öpülesi ailelerimizdir. Hepimiz için aydınlık bir gelecek ve adaletli bir yaşamın varolmasını diliyor ve herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

Doç. Dr. TABUR; “Bugün İkiyüz Öğrencisiyle Eğitim Veren Önemli Bir Meslek Yüksekokulu Olmuştur.”
Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Yeter TABUR; “Adalet Meslek Yüksekokulu 2012 yılında eğitime başlamış ve bugün ikiyüz öğrencisiyle eğitim veren önemli bir meslek yüksekokulu olmuştur. Adalet Meslek Yüksekokulu’nun kurulma amacı; hakim ve savcılara yardımcı eleman yetiştirmek, hukuk alanında yardımcı elemanlar yetiştirmektir. Adaletin daha hızlı tecelli edebilmesi için Adalet Meslke Yüksek Okulu mezunlarına önemli görevler düşmektedir.” dedi.

Doç. Dr TABUR, “Edindiğiniz Yakın Doğu eğitimi vizyonunun ve kültürünün yanında çalışkanlığınız ve dürüstlüğünüz de herkesin saygı duyduğu yerlere geleceğinize ve donanımlı birer adalet mezunu olacağınıza dair hiçbir şüphem yoktur. Yeni yaşamınızda başarılar dilerim”

Uluslararası Hukuk Bölümü Başkanı  Doç. Dr. Reşat VOLKAN GÜNER ise; “Bundan dört sene önce dört öğrenci ile başladığımız İngilizce Hukuk eğitim programımız bugün üç yüzden fazla, on beş farklı milletten öğrencinin yer aldığı bir programa dönüştü,  bu başarıdan dolayı mutluluk duyuyorum” dedi.

Nijerya Adalet Bakanı Abubakar MALAMI ise konuşmasına, başta Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr İrfan GÜNSEL olmak üzere tüm konukları ve mezun öğrencileri selamlayarak başladı .

Nijerya Adalet Bakanı Abubakar MALAMI; “Yakın Doğu Üniversitesi’nin Uluslararası Düzeyde Verdiği Kaliteli Eğitimi Takdir Ediyoruz”

MALAMI; “Bu akşam aranızda bulunmaktan onur duyuyorum. Hukuk fakültesi mezunlarının mezuniyet törenine katılmak gurur verici. Hukuk alanında ve ilgili bilimlerde Yakın Doğu Üniversitesi’nin Uluslararası düzeyde verdiği kaliteli eğitimi takdir ediyoruz. İnsanlığın yaşayabilmesi için ve genel olarak insanoğluna değer katmak için eğitimin şart olduğu şüphesiz tartışılmaz bir konudur. Hukuk alanındaki müfredatı geliştirerek ve genel olarak bilginin ve eğitimin gelişmesiyle alakalı insanlığın yaşam sürecine Uluslararası bağlamda destek sağladınız.”

MALAMI; “Sadece Eğitim Sağlamak Amaçlı Değil, Aynı Anda İnsanlığın Uluslararası Varoluşu İçin, Gereken Karakterin Oluşmasını Sağlamak İçin Uğraşan Bir Kurumsunuz.”

Hukuk insanlığın varoluşuna katkı sağlayan bir sosyal anabilim dalıdır. Avukatlar kendi haklarıyla ve kuruluşlarıyla insanlığın barışsal varlığına katkıda bulunurlar. Ve sizin katkılarınız özellikle bu bağlamda değerli sayılacaktır. Bu Hukuk alanındaki eğitimin sağlanmasını devam ettirmek için gereken uluslararası bağlamdaki katkıları size sağlamak için elimizden geleni yapmaya gönülden hazırız. Ben kendi adıma kayıtlara eklemek istiyorum ki bu üniversitenin, bu kuruluşun eğitim bağlamındaki katkılarına kişisel olarak değer veriyorum. Siz ideal olarak  hukuk ve sosyal bilimler alanındaki bilgilerin sadece eğitim sağlamak amaçlı değil, aynı anda insanlığın uluslararası varoluşu için gereken karakterin oluşmasını sağlamak için uğraşan bir kurumsunuz. Ve en içten dileklerimizle sizlere teşekkür ederim. Bu törende bana konuşma yapma fırsatı verdiğiniz için size teşekkür ederim. Sizi ve mezunları tebrik ederim. “

Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL; “Bugüne Kadar Olduğu Gibi Bundan Sonra da Sizlerle Yan Yana, Omuz Omuza Yürümeye Devam Edeceğiz.”
Yakın Doğu Üniversitesi  Mütevelli Heyeti Başkanı ve Dekanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL , “Hukuk Fakültesi kuruluşunun yirminci yılında ülkesinin en önemli hukukçuları arasında yer  alacaklarına emin olduğum yeni mezunların hayata ve mesleklerine ilk adımı atacakları bugünün mutluluğunu hep beraber yaşıyoruz.” diyerek sözlerine başlarken, “Evrensel barışa, insan haklarına ve özgürlüğe inançlı hukukçularımız yaşadığı toplumdaki verimli gelişmeleri algılayıp yorumlayabilen, fikrini özgürce dile getirebilen, inceleme ve araştırmalarında bilimi temel alan, bireysel olduğu kadar toplumsal alanda da sorumluluk üstlenebilen  aydın, bilgili, adil birey olmalılar.” dedi.

Doç. Dr. GÜNSEL, “Üniversitemizin adını uluslararası standartlarda eğitim vermekte olan en başarılı üniversiteler arasındadır. Kuruluşundan bu yana yirmi yıldır bu değerler doğrultusunda hukukçular yetiştiren fakültemiz bilimsel alanda yetkin, araştıran, sorgulayan, yorumlayan, ana fikir ve eleştirel düşünebilen, etik değerlere bağlı, çağdaş hukukçularıyla globalleşen dünyanın her bölgesinin mezunlarıyla başarılı olmuştur” ifadelerine yer verdi.

“Dürüst, ahlaklı, çağdaş, kendine güvenen, ileri görüşlü birer bireyler olarak kendiniz için, toplumunuz için insanlık ve tüm dünya için yapabileceğiniz çok güzel şeyler olacaktır.” Diyen Doç. Dr. GÜNSEL; “YDÜ mezunları olarak çalışma hayatında göstereceğiniz her başarı YDÜ’ yü daha da yüceltecektir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sizlerle yan yana, omuz omuza yürümeye devam edeceğiz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Tören diplomaların verilmesi ve geleneksel kep atma töreni ile son buldu.