Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde, Video Kapsül Endoskopi ve Kolonoskopi Dönemi Başladı
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2015, 17:29
Son Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 14:39

Tıp dünyasındaki gelişmeleri ve ileri teknolojileri yakından takip eden Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde, hastaların ince ve kalın bağırsak hastalıklarının teşhisinde kullanılan klasik endoskopi ve kolonoskopi tanı yöntemi ile ilgili kaygı ve korkularına son verecek video kapsül dönemi başladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Ali İbrahim Shorbagi, ince ve kalın bağırsak hastalıklarında, alternatif tanı yöntemi olarak Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde de kullanılmaya başlanan video kapsül yöntemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Doç.  Dr.  Ali İbrahim Shorbagi’nin açıklamaları şöyle;

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 yılı Şubat ayında yayınladığı verilere göre, ilk 5 arasında yer alan bağırsak kanserleri, erken teşhis edildiğinde tedavi şansı yüksek kanser türlerindendir.  Ancak hastalardaki alt ve üst gastrointestinal sistemleri incelemeye yarayan endoskopi ve kolonoskopi korkusu nedeniyle, bağırsak tümörleri çoğunlukla ileri evrelerde teşhis edilebilmektedir.  Son yıllarda dünyada yaygınlaşmaya başlayan VideoKapsül yönteminin, endoskopi ve kolonoskopi korkusu taşıyan hastalara ikinci bir tanı yöntemi alternatifi sağlayarak, bağırsak kanserlerini azaltmaya yarayan tarama oranlarını, ciddi anlamda yükseltmesi beklenmektedir.

Günümüzde endoskopi yöntemi ile üst, kolonoskopi yöntemi ile ise alt gastrointestinal sistem incelenebilirken, ince bağırsağın orta kısmında, ortalama 6 metre uzunluğunda bir bölümün görüntülenmesinde yetersiz kalınmaktadır.  İçerisinde kamera bulunan, yeni nesil video kapsül uygulaması, bu bölgedeki ince bağırsak hastalıklarının da kolaylıkla tespit edilmesine imkan sağlamaktadır.

Bunun dışında, kapsül endoskopisi, sebebi belirlenemeyen gastrointestinal kanamalarda, önceden endoskopi ve kolonoskopi işlemleri yapılmış olup kanamanın nedeni veya yerinin tespit edilemediği durumlarda da kullanılmaktadır.

Video Kapsül Yöntemi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Video Kapsül yönteminde, hap büyüklüğünde bir kapsül, kayıt cihazı ve bilgisayar kullanılmaktadır.  İşlem öncesinde hastalara, 12 saat açlık ve sıvı diyeti uygulanmakta, sonrasında ise ilaçlarla bağırsak temizliği yapılmaktadır.

Ön hazırlık sürecinden sonra, ince bağırsak tanıları için tek, kalın bağırsak tanıları için ise ön ve arkasında olmak üzere çift yönlü, geniş açılı kamera sistemi bulunan kapsül şeklindeki küçük bir hapın, 1 bardak su ile yutularak, sindirim sistemine doğru yolculuğa çıkması ile görüntüleme işlemi başlamaktadır.  Bu yolculuk sırasında video kapsül, bağırsaklar içerisinde dolaşırken aldığı görüntüleri, hastanın bel bölgesine sabitlenmiş bir çanta içine yerleştirilen cep telefonu büyüklüğündeki bir kayıt cihazına kablosuz olarak aktarmakta ve 24 saat içerisinde hastanın vücudundan dışkı yoluyla atılmaktadır.  Standart kapsüller saniyede iki görüntü alırken, gelişmiş kapsüller saniyede 18 görüntüye ulaşabilmekte, alınan görüntüleri 8 kat büyütme imkanı sağlayarak, hastalıklı dokuyu yüzde 90 oranında tanıyabilmektedir.

Video kapsül işleminin klasik yöntemlere göre öne çıkan avantajları arasında, hastanın, anesteziye maruz kalmadan, hapın yutulmasının ardından konforlu bir şekilde, hastaneden ayrılarak günlük hayatına devam edebilmesi gelmektedir.

Video Kapsül yöntemi ilk olarak 2000’li yıllarının başında, sadece ince bağırsakları keşfetme amacıyla kullanılmaya başlanmış, 2007 yılında ise kalın bağırsakların tanısında kullanılan kolon kapsülleri ortaya çıkmıştır.  Daha sonra “PC 2” adı verilen son kuşak kapsüllerin, tarama amaçlı kalın bağırsak tetkiklerinde yaygınlaşmaya başladığı görülmektedir.

Video Kapsül Uygulaması, Klasik Endoskopi ve Kolonoskopinin Yerini Alabilir Mi?

Dünyada, Video Kapsül uygulamalarının şimdilik sadece tanı amaçlı kullanımı mümkün olabilirken, biyopsi alımı, kanama durdurma, polip çıkarma gibi işlemler klasik endoskopi ve kolonoskopi yöntemleriyle gerçekleşmektedir. Kapsülün tedavi amaçlı kullanımına yönelik çalışmalar halen devam etmektedir.

Video Kapsül Yöntemi Kime Uygulanıyor?

  • Tarama amaçlı endoskopi ve kolonoskopi yaptırması gereken kişilere
  • Anestezi alması sakıncalı, sağlığıyla ilgili klasik endoskopi ve kolonoskopi yöntemlerini engelleyecek düzensizlikleri olan kişilere
  • Klasik endoskopi ve kolonoskopiyi reddeden kişilere

Kurulduğu günden bu yana, birçok yeniliği Kıbrıs halkının hizmetine sunarak ülkemizde sağlık alanında öncü konumunda bulunan Yakın Doğu ÜniversitesiHastanesi, Video Kapsül Yöntemini ada halkına sunmanın gururunu yaşamaktadır.