Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde, 4 Boyutlu Radyolojik Görüntüleme, Teşhis ve Sanal Ameliyat İmkanına Olanak Sağlayan Son Teknoloji PACS Donanımının Kurulumuna Başlandı
Eklenme Tarihi: 24 Kasım 2015, 14:32
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 08:53

Kısa bir süre önce, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi tarafından hayata geçirileceği duyurulan, radyolojik verilerin ortak bir medyada buluşturulup saklanmasına, gerektiğinde bu verilerin işlenmesi ve raporlanmasına, ayrıca operasyonlardan önce sanal ortamda simülasyon fırsatı ile başarı oranı ve kalitesinin artırılmasına imkan sağlayan son teknoloji ürünü PACS’ın kurulumuna başlandı.

PACS Donanımının Kullanım Alanları

Aralık ayında hayata geçirilmesi planlanan, Fujifilm Synapse PACS donanımı, 3 boyutlu radyolojik görüntüleme yanında görüntülerin zamansal (4D) işleme ve saklama özelliklerini kullanarak, tetkik ve raporların kısa sürede hazırlanmasını, hasta verilerinin uzun süreli saklanmasını ve hekimlerin bu verilere istenen her noktadan (Tablet, cep telefonu, dizüstü bilgisayar vb.) erişebilmesini sağlayacaktır. Ayrıca, klasik PACS donanımına göre Nöroloji, Kardiyoloji, Pulmonoloji, Gastroentroloji, Üroloji ve Onkoloji branşlarında çok ayrıntılı uygulamaların yapılmasını da olanaklı hale getirecektir. Bu uygulamalara sanal kolonoskopi ve bronkoskopi, sanal stent takılması, sanal katater yerleştirilmesi ve gelişmiş damar analizlerinin yapılması gibi birçok örnek verilebilir.

Sağlık alanında son teknoloji ürün ve hizmetleri adamıza ve Kıbrıs halkına sunmayı kendine ilke edinmiş olan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, yatırımlarına ara vermeden devam edecektir.