Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Doktoru Ülvan Özad, ABD Sağlık Hizmetlerini Geliştirme Enstitüsü Kapsamındaki Projesini Başarı ile Tamamladı
Date Added: 13 Aralık 2015, 13:34
Last Updated Date:25 Kasım 2020, 15:22

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi doktoru Ülvan Özad, sağlık hizmeti kalitesinin artırılmasında dünyaya öncülük eden Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Hizmetlerini Geliştirme Enstitüsü kapsamındaki projesini tamamladı. Halk sağlığını geliştirmek üzerine hazırlanan proje uluslararası çalışma grupları tarafından çok beğenildi.

Halk Sağlığını Geliştirmeyi Amaçlayan Bir Proje…

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi doktoru Ülvan Özad’ın projesinin temelini halk sağlığını geliştirmeyi amaçlaması oluşturuyor. KKTC’de de sık rastlanır olan kanser vakalarında özellikle erken teşhis konusuna gereken önemin verilmemesi durumundan hareketle projeyi tasarlayan ve onayını alan Dr. Ülvan Özad’ın, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri Nur Shanableh, Sarah Dabbas, Noor Bazerbashi ve Safiye Takır ile birlikte, prevalansı yüksek olan ve etkili ulusal tarama programları bulunan serviks, meme ve kalın bağırsak kanserleri ile ilgili halk sağlığı projesini başarı ile tamamladıkları aktarıldı.

ABD Sağlık Hizmetlerini Geliştirme Enstitüsü’nden Ödül Sertifikası Aldı…

Tasarladığı halk sağlığını geliştirmeyi amaçlayan projesinin ve eğitim sürecinde elde ettiği başarı sonucunda Dr. Ülvan Özad, ABD Sağlık Hizmetlerini Geliştirme Enstitüsü’nden ‘scholar’ (bilim insanı) ünvanını kendisine veren ödül sertifikasını almaya hak kazandı. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Masachusette eyaletinde bulunan ve beş kıtada onlarca ülkenin sağlık hizmet kalitelerini artırmak için çalışmalarda bulunan ABD Sağlık Hizmetlerini Geliştirme Enstitüsü, dünya üzerinde yaşayan herkesin mümkün olan en iyi sağlık hizmetini alması vizyonu ile çalışmalarına devam eden bir kurumdur. 1980'li yıllarda ulusal sağlık hizmeti kalitesini arttırmak için çalışmaların başlatılmasıyla aktif hale gelmiş olan kurum, 25 yıldan uzun bir süredir dünya üzerinde sağlık ve sağlık hizmetinde inovasyona öncülük yapan kurum ünvanını taşımaktadır.

Dr. Ülvan Özad: “Hem Halk Sağlığına Katkı Sağlayan Bir Projeye İmza Attığım Hem De Ödül Aldığım İçin Çok Mutluyum”

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi doktoru Ülvan Özad, konuyla ilgili yaptığı açıklama hem projenin başarısından hem de aldığı ödül sertifikasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. “Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi olarak özellikle son yıllarda artış gösteren kanser vakalarının erken tanısı konusunda çalışmalar yapmaktayız. Kanser, insanın hayat kalitesini ciddi oranda etkileyen bir hastalık. KKTC’de tanı için kanser tarama teknikleri bulunuyor; fakat hastalığın en önemli noktası olan erken teşhis konusunda maalesef hak ettiği değeri alamıyor. Bu noktadan hareketle projeyi tasarladım ve Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinden öğrencileri Nur Shanableh, Sarah Dabbas, Noor Bazerbashi ve Safiye Takır ile birlikte çeşitli kanser türleri üzerinde çalışmalar yaptık. Projemizin beğenilmesine ve ödül ile taçlandırılmasına çok sevindim” dedi. Son derece saygın bir platformda KKTC’yi ve Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ni temsil etmiş olmaktan da ayrıca mutlu olduğunu ve gurur duyduğunu belirten Dr. Ülvan Özad, “KKTC’nin bu ağa katılması ve enstitünün bir parçası olmasına öncülük etmiş olmaktan çok mutluyum. KKTC halkı dünyada mevcut olan en iyi sağlık hizmetini almayı hak ediyor, bizler de bunun için çalışıyoruz. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, erken teşhisin hayat kurtardığı bilinci ile kendi bünyesinde meme sağlığı merkezi gibi son teknoloji ve bilimsel çalışmalara uygun olarak tasarlanmış çeşitli kanser kontrol ve tarama merkezlerini bünyesinde halkın hizmetine kazandırdı; bizler de aynı doğrultuda çalışmalar yaparak halk sağlığını geliştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.