Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 10:57
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 15:15

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi 2016 – 2017 Bahar Dönemi Mezuniyet töreni Kütüphane Salon 4’te gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, törene, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekan yardımcısı Doç. Dr. Erdal AYGENÇ, öğretim üyeleri,öğrenciler ve aileler katıldı.

Tören, Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK Kıbrıs Türklerinin Lideri Dr. Fazıl KÜÇÜK, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf RAİF DENKTAŞ ve şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Tüm fakülte öğrencileri adına fakülte birincisi Plastik Sanatlar Bölümü öğrencisi Selin Hamide’nin konuşması’nın ardından açılış konuşmasını , Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekan yardımcısı Doç. Dr. Erdal AYGENÇ yaptı.

“BRT Sanat Programı Yapımcısı ve Sunucusu Hakan Çakmak Anıldı
Doç. Dr. AYGENÇ; “Mezuniyet törenimiz için biraraya geldik ama sarsıcı bir haber aldık. BRT kurumu çalışanlarından ve program yapımcısı ve bizim her türlü faaliyetimizi destekleyip takip eden Hakan Çakmak arkadaşımızı kaybettik.” diyerek sözlerine başlarken, “Bu sarsıcı haberin etkisini bizler henüz üzerimizden atamadık.” dedi.

Iki yıl önce aşk ve sanat adına yapmış olduğu konuşmasından söz eden Doç. Dr. AYGENÇ, “Yine bugün konuşmayı kafamda tasarlarken içine böyle neşeli şeyler katmayı düşündüm. Kattım da ama şimdi nasıl gerçekleşecek onu pek de bilemiyorum ama bu kalabalığı görünce biz hep diyoruz ya biz hep bir aileyiz. Gerçekten de şu an bir aile manzarası var karşımda. Belki sayıca küçük ama nitelik olarak büyük bir aileyiz.” ifadelerine yer verdi.

Doç. Dr. AYGENÇ, mezun olan öğrencilere yaşamlarında başarılar dilerken, aile olarak hep bir arada kalma temennisinde bulundu.

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, “yaratıcılığın veya hayal gücünün ifadesi olan sanat, bir duygu ve düşüncelerin en güzel ve en estetik haliyle görsel ve işitsel maddede vücut bulmasıdır.” diyerek sözlerine başlarken, “Basit anlamda söylemek gerekirse, sanatçı, sanatı gerçek anlamda özümseyen, önemseyen, sanatı kendi kişiliğinde eriterek güzel şeylere dönüştüren, insan olmak bilincini en üst düzeyde tutan, kendini aşan kişidir.” diye konuştu.

Prof. Dr. ŞANLIDAĞ; “Değerli mezunlarımız bugün alacağınız diplomalarınızla birlikte sanatçı ünvanını da elde etmiş olacaksınız. Yolunuz açık,başarılarınız daim olsun”dedi.

Ardından Rektör Yardımcısı dereceye giren mezun öğrencilere altın madalya takarak diplomalarını takdim etti.

Tüm öğrencilere diplomların takdimi ve geleneksel kep atma töreninin ardından, fakülte binasında mezuniyet sergisinin açılışı gerçekleştirildi.