Yakın Doğu Üniversitesi Fransa’da Başarı ile Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2017, 13:28
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 13:10

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi birincisi 2009 yılında Yakın Doğu Üniversitesinde yapılan, 2 ve 3’cüsü İstanbul, 4’cüsü Barselona, 5’cisi Roma, 6’cısı Malta, 6’cisi Atina, 8’cisi Madrid ve 9’cusu ise geçtiğimiz günlerde Fransa’nın Nice şehrinde yapılan “9. Dünya Eğitim Bilimleri Kongresinde” başarıyla temsil edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğünden Yapılan açıklamaya göre, Kongreye Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU, Üstün Zekalılar Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Deniz ÖZCAN, Yrd. Doç. Dr. Esen SUCUOĞLU, Uz. Nuket GÜNDÜZ, Uz. Gözde EVRAN ve Uz. Ahmet ARNAVUT katılarak bildirilerini sundular.

Kongrenin açılış törenindeki konuşmacılardan birisi olan Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU Dünya Eğitim Bilimleri Kongresinin 2009 yılında Kuzey Kıbrıs’ta doğduğunu, daha sonra ise her yıl farklı şehir ve Üniversitede yapıldığını belirterek, Kongre’nin “Made in North Cyprus” markalı olduğunu belirtti. Kuzey Kıbrıs ürünü olarak Dünya “Eğitim Bilimleri” alanında kendisini kabul ettirdiğini ve her yıl 500’den fazla bilim adamının kongreye katılarak yapmış oldukları araştırmalarını sunma imkânı verdiğini açıkladı. Yakın Doğu Üniversitesi’nin gerek kongrenin başlangıç sürecinde gerekse de daha sonraki yıllarda da ana sponsorluk yaparak kongreye destek sağlayan Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan GÜNSEL’e ve Kurucu Rektör Dr. Suat GÜNSEL’e teşekkürlerini sundu.

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Üstün Zekalılar Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Deniz ÖZCAN “Okul danışmanları ve üstün yetenekli öğrenciler”, Yrd. Doç. Dr. Esen SUCUOĞLU “Lise öğretmenlerinin yaşadıkları çatışmaların demografik özelliklerine ve çatışma yönetimi stratejilerine göre değerlendirilmesi”, doktora öğrencileri Uz. Nüket GÜNDÜZ “akran uzlaşımına yönelik öğretmen tutum ölçeği geçerlik güvenirlik çalışması”, Uz. Gözde EVRAN “2005-2016 yılları arasında yapılan ölüm kaygısı çalışmalarının incelenmesi” ve Uz. Ahmet ARNAVUT “2008-2015 yılları arasında yapılan teknoloji bağımlılığı çalışmalarının incelenmesi” başlıklı çalışmalarını başarıyla sundular.

İngilizce olarak sunulan çalışmalarla ilgili olumlu tepki alan öğretim üyeleri ve doktora öğrencileri, Yakın Doğu Üniversitesini yabancı bir ülkede temsil etmenin vermiş olduğu gururu hissettiklerini ve Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence’a destekleri için teşekkür ettiler.