Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Mezunları Düzenlenen Törenle Diplomalarını Aldı
Eklenme Tarihi: 30 Haziran 2017, 14:43
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 15:14

Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi 2016 – 2017  Bahar Dönemi Mezuniyet Töreni  AKKM Büyük Salon`da gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, törene, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa KURT, Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İlkay SALIHOĞLU, Bölüm Başkanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve ailelerin katıldığı belirtildi.

Tören Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Kıbrıslı Türklerin Lideri Dr. Fazıl KÜÇÜK ,KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R.DENKTAŞ ve tüm şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı

Törende, Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü`nün hazırlamış olduğu müzik dinletisi performansı büyük ilgi topladı.


Açılış konuşmasını gerçekleştiren Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlkay SALIHOĞLU, konuşmasında öğrencilerin ve öğrencileri yetiştiren akademisyenlerin emeklerine vurgu yaparak; “Sevgili meslektaşlarım, üniversitemizin bugünlere gelmesinde hepinizin çok büyük bir emeği var. Her koşulda değerli öğrencilerinizi eğitmek için elinizden geleni yaptınız ve şuan emeklerinizin ürünü karşınızda duruyor; ne kadar övünseniz, gurur duysanız yeridir.  Sevgili mezunlarımız, sizler artık mezunsunuz; yani yetkili, diploma sahibi, salahiyetli bireylersiniz. Hak ettiğiniz diplomanızla dünyanın dört bir yanında çalışacaksınız ve eminim hem ülkemizi hem de kendinizi en iyi şekilde temsil edeceksiniz. Beklentimiz, gideceğiniz diyarda üniversitemizin ve KKTC’nin birer temsilcisi olmanız ve bunu layıkıyla yerine getirmeniz. Gelecek yaşamınızda iyi haberlerinizi almak üzere sizleri uğurluyoruz. Artık ayrılıyoruz fakat içimizde hüzün değil; sevinç var. Yolunuz aydınlık olsun” dedi.

Doç. Dr. Mustafa KURT ; Düşünceleriniz, Söyledikleriniz Ve Yaptıklarınız Uyum İçerisindeyse En Mutlu Kişi Siz Olursunuz’
Yakın Doğu Üniversitesi Rektör yardımcısı Doç. Dr. Mustafa KURT ise, Fen ve Edebiyatın aslında karşıt görülmelerine rağmen karşıtların birliği ilkesi doğrultusunda birbirlerini tamamladıklarını söyleyerek, eğitimde yeni anlayış olan beynin sağ ve sol kısımlarının aynı anda çalıştırılması ilkesiyle fen edebiyat fakültesinin bu işi tam anlamıyla yaptığını vurguladı. Başarının ilkelerinden ilkinin yapılan her işin arkasında bilimsel yöntemlere dayanılması gerektiğini söyleyen KURT, ikincisinin de bilimsel etik olduğunu dile getirdi. Sözlerine mutlu olmanın yollarından bahseden KURT konuşmasını Mahatma Gandhi’nin ‘düşünceleriniz, söyledikleriniz ve yaptıklarınız uyum içerisindeyse en mutlu kişi siz olursunuz’ sözüyle noktaladı.

Törende, dereceye giren Fen Edebiyat Fakültesi birinci, ikinci ve üçüncüye şeref madalyaları ile  diplomalarını Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL takdim etti.


Aslı PİRO ; “Gururluyuz, Adımlarımız Sağlam, Başımız Dik, Sırtımızdaki Bilgi Dolu Heybeyi Başkalarına Aktarmaya, Sonsuza Kadar Sürekli Yenilerini Doldurmaya Azmederek...”
Daha sonra Fakülte Birincisi Aslı PİRO, mezun arkadaşları adına yaptığı konuşmasında öğretim elemanlarına ve ailelere seslendi. Ayrıca PİRO kendisine ait “Ayrılırken” adlı edebi metninde   “Üniversitemiz koskoca bir orman, yemyeşil. Fakültemiz ise yemyeşil ormanın içinde koskoca bir ağaç... Dalları biz, yaprağı biz, meyvesi biz... ''Biz''leşme sevdasındaydı gönüllerimiz. Hiç geçmez, bitmez dediğimiz yıllarımız vardı, kışlarımız vardı bizim... Ama bir göz açıp kapama süresi gibi geçen bu zaman diliminde kışlar geçti, yıllar gitti ve getirdi beraberinde ayrılığı... Evet biz gidiyoruz artık... Yaşamın tüm yaşanmışlığını, kardeşliklerimizi, dostluklarımızı, muhabbetlerimizi en önemlisi öğrendiklerimizisırtımıza vurup gidiyoruz. Sırtımız yüklü... Geriye dönüp birkaç veda kelimesi mırıldanmak bile zor geliyor veda nedir bilmeyen yüreklerimize. Bu yürekler ki kardeşlikle, dostlukla, muhabbetle, en önemlisi bir aile bilincinde olma sevdasıyla donanmıştır her tarafı. Çoğu zaman en can alıcı yerlerinden yara alsa da hep yaşatmaya çalıştık bu bilinci. Bunun için giderken bile gururluyuz, adımlarımız sağlam, başımız dik, sırtımızdaki bilgi dolu heybeyi başkalarına aktarmaya, sonsuza kadar sürekli yenilerini doldurmaya azmederek... Şimdi gidiyoruz yeni başlangıçlara... veda sözcükleri gereksiz...” dizelerini aktararak büyük ilgi topladı