Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde Aromatik Bitkilerin Uçucu Yağ Analizlerini Yapacak Sistem Kuruldu
Eklenme Tarihi: 02 Ocak 2018, 13:31
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 09:28

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bünyesinde, uçucu bileşiklerin analizi konusunda kullanılan cihazların başında gelen Gaz Kromatografisi/Kütle Spektrometrisi (GC/MS) sistemi kuruldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Araştırma Laboratuvarı’nda kurulan sistemle, Kuzey Kıbrıs florasına dahil aromatik bitkilerin uçucu yağlarının analizleri yapılması amaçlanıyor.

GC/MS sistemi her türlü uçucu kimyasalın analizini de yapabilme özelliğine sahiptir. Sisteme entegre ticari ve özel GC/MS kütüphaneleri (Veritabanları) kullanılarak analizler kalitatif ve kantitatif olarak güvenli bir şekilde sonuçlandırılabiliyor. Yeni sistemin üniversite araştırma potansiyeline olumlu katkılar sağlaması bekleniyor.

Akademik Personelin Aromatik Bitkiler Üzerindeki Çalışmaları İncelenecek…
Yakın Doğu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından üniversiteye kazandırılan Agilent 5977B sistemi ile Eczacılık Fakültesi öğretim görevlilerinin yürüttüğü “Kuzey Kıbrıs’ın Aromatik Bitkileri Üzerine Araştırmalar” isimli projenin analizleri yapılacak. Projede, Kuzey Kıbrıs florasına dahil aromatik bitkilerin uçucu yağlarının analizlerinin yapılması amaçlanıyor.

Prof. Dr. K. Hüsnü Can Başer’in yönetici olduğu projede Prof. Dr. İhsan Çalış, Doç. Dr. Dudu Özkum Yavuz, Arş. Gör. Azmi Hanoğlu, Arş. Gör. Duygun Hanoğlu, Arş. Gör. Omar Mustafa Aburwais ve Arş. Gör. Mhmuod Zughdani de araştırmacı olarak görev alıyor.