Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Geleceğe Hazır… Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta Tek ACPE Sertifikasyonu Alan Fakülte Oldu
Date Added: 27 Şubat 2017, 16:11
Last Updated Date:25 Kasım 2020, 09:55

Kuzey Kıbrıs’ta yüksek standartlara sahip bir altyapı üzerine kurulmuş, eğitim ve araştırma laboratuarları açısından benzerlerinin çok önünde olan, ilaç ve eczacılık hizmetleri sunan, hem eğitim hem de araştırma alanlarındaki özgün misyonu ile çağdaş eczacılar yetiştiren Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin eğitim kalitesi uluslararası düzeyde onaylandı...

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi İngilizce Lisans Eğitimi Programına, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1932 yılından beri Eczacılık Fakültelerini akredite eden, Eczacılık Eğitimi Akreditasyon Kurulu (Accreditation Council for Pharmacy Education (ACPE), tarafından akreditasyon sertifikasyon verildiği bildirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, dünyada eczacılık eğitimi alanında yüksek kalite güvencesini ve standartlara uygunluğunu tescilleyen Eczacılık Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından verilen sertifika ile Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Lisans Eğitimi Programı’nın, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eczacılık eğitiminin kalitesini uluslararası düzeyde belgeleyen ilk ve tek fakülte olma ayrıcalığını elde ettiği belirtildi.

Açıklamada, 2013 yılında yapılan başvurudan itibaren, fakültenin tam ve yarı zamanlı eğitim kadrosu, idari personel ve öğrencilerinin özverili çalışmaları sonucunda, mutluluk ve gurur verici sonuca ulaşıldığı ifade edilerek katkısı olan herkese teşekkür edildi.

Uluslararası 5 Üyeli Komite Tarafından Denetlendi...

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi elde ettiği Akreditasyon sertifikası öncesi ACPE komitesi tarafından incelendi. Komite beş uluslararası üyesi ile birlikte Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesini yerinde gözlemleyerek; fakülte binası, öğrenci laboratuarları, ofisler ve ders salonlarını değerlendirmeye tabi tuttu. Komite ayrıca, Girne, Mağusa ve Lefkoşa’daki bazı eczaneleri de ziyaret ederek Yakın Doğu Üniversitesi’nin Akreditasyon sertifikası başvurusuna ilişkin merak ettikleri konularda cevaplar aldı.

Prof. Dr. İhsan ÇALIŞ; “YÖK Kapsamında Akreditasyon-Sertifikasyon Belgesine Sahip Olan İlk Fakülte Olan Eczacılık Fakültesinde Uluslararası Düzeyde Eğitim Uygulandığı Kanıtlandı”

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan ÇALIŞ, ACPE sertifikasyonu alınması ile ilgili olarak verdiği bilgide, sertifikasyonun öneminden bahsetti. Prof. Dr. ÇALIŞ, Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin, YÖK kapsamında akreditasyon-sertifikasyon belgesine sahip olan ilk fakülte olduğunu belirterek, ACPE sertifikasyon belgesi ile fakültenin lisans eğitim programları bakımında ABD’deki benzeri kurum standartlarıyla eşdeğer olduğunun kanıtladığını söyledi.

Eczacılık Fakültesinin uluslararası düzeye uygun normlarda bir eğitim uygulandığını ve bunu yürüten deneyimli ve uzman bir kadronun bulunduğu gururla ifade edilebileceğini söyleyen Prof. Dr. ÇALIŞ, “ACPE, ABD’nin ulusal kurumlarından birisidir. Eczacılık eğitimi programlarını ve eczacılık fakültelerinin kurumsal denetim ve sertifikasyonunu uluslararası düzeyde gerçekleştirmektedir. Üniversitemiz, Accreditation Council for Pharmacy Education (ACPE) tarafından sertifikasyon belgesi alan ilk Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitesi olma özelliği taşıyor. Sertifikasyon belgesinin anlamı, denetimden geçen kurum ve programların ABD’deki eczacılık fakülte ve yüksek okullarıyla eşdeğerliğini ölçmekte ve kanıtlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Yeni Nesil Eczacılar Yetiştiriyor…

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan ÇALIŞ, eğitimde 10. yılını dolduran Eczacılık Fakültesinin, Kuzey Kıbrıs’ın yüksek standartlara sahip bir altyapı üzerine kurulmuş, eğitim ve araştırma laboratuarları açısından benzerlerinin çok önünde, prestijli bir akademik kadro rehberliğinde, çağdaş eczacıların yetiştiği dinamik bir bilim yuvası olduğunu belirtti.

Eczacılığın insan sağlığı alanında taşıdığı önemi nedeniyle hem bilim hem de bir sanat dalı olarak yorumlayan Prof. Dr. ÇALIŞ, öğrencilere hasta odaklı eğitim, farmasötik bakım, klinik eczacılık ve hastane eczacılığı gibi günümüz eczacılığının temel derslerini alma olanağı verildiğini söyledi. Prof. Dr. ÇALIŞ, Eczacılık Fakültesi olarak, bir hastane içinde “İlaç Danışma Merkezi” olan bölgedeki tek eğitim kuruluşu olduklarının altını çizerek, “Müfredat programımızı teorik ve uygulamalı dersler yanında, Türkiye Cumhuriyeti’nden birçok bölge Ecza Odaları’nın desteğini alarak staj uygulamalarını, çağdaş gereksinimler doğrultusunda sürekli yenilemekte ve güncellemekteyiz. Öğrencilerimizi, sorun çözme, yaratıcı düşünme ve insan sevgisi ile mesleklerini icra edebilmeleri hususlarında yarınlara hazırlıyoruz” dedi.

Hastaların Bireysel İlaç Gereksinimine Cevap Verecek Eczacılar Yetiştirmek Hedefleniyor...

Prof. Dr. İhsan ÇALIŞ Eczacılık Fakültesi’nin, eğitimde eczacının ilaç odaklı hizmetlerini koruyarak, hastanın bireysel ilaç gereksinimlerine ilişkin doğrudan sorumluluk alacağı ve onun ilaç tedavisine ve yaşam kalitesine katkı sağlayabilecek teorik ve pratik bilgilerle donatılmış bir eczacı yetiştirme konusunda, gerekli değişimlere en hızlı şekilde uyum sağlamayı hedef edindiğini de vurguladı.

Bilimsel Araştırmalar, Yüksek Lisans ve Doktora Programları ile Eğitimsel, Bilimsel ve Profesyonel Standartlar Güçlendiriliyor...

Prof. Dr. İhsan ÇALIŞ “Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bilimsel araştırmalarla güçlendirildiği Eczacılık Fakültesi çatısı altında 10 yüksek lisans ve doktora programı yürütülüyor. Eczacılık Fakültesi’nin kurulmasında öncü olduğu Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde ise 40 Yüksek Lisans ve Doktora programı yürütülmekte. Ayrıca, akademisyenlerin bilimsel projelerini desteklemek ve teşvik etmek için Üniversite Mütevelli Heyeti tarafından her türlü maddi ve manevi imkanlar yaratılıyor” dedi.