Yakın Doğu Üniversitesi Dünya Üniversiteler Sıralamasında 584. Sırada
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2016, 15:56
Son Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020, 15:32
Yakın Doğu Üniversitesi Dünya Üniversiteler Sıralamasında 584. Sırada

Yakın Doğu Üniversitesi Tüm Kıbrıs Üniversiteleri arasında Birinci sırada...

Yakın Doğu Üniversitesi, dünya genelinde 12.273 Üniversite’nin değerlendirildiği 4. Uluslararası Kolejler ve Üniversiteler listesinde, tüm Kıbrıs Üniversiteleri arasında 1. olurken Türkiye Üniversiteleri sıralamasında ilk 10 üniversite arasında, dünyada ise 584. sırada yer aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Günlük 40 bin ziyaretçisi bulunan 4International & Colleges sitesi tarafından dünyada akredite edilmiş 200 ülkeden 12,273 üniversite ve kolejin listelendiği değerlendirmede, yüksek düzeyde eğitim olanakları ve yetkin öğretim kadrosuyla uluslararası bir kimlikte etkinlik gösteren Yakın Doğu Üniversitesi tüm Kıbrıs Üniversiteleri arasında 1. sırayı aldığı belirtildi..

Üç farklı arama motorundan çıkarılan 4 tarafsız ve bağımsız web metrikleri içerikli bir algoritmaya dayalı olan puanlamada, dört yıllık lisans ve yüksek lisans derecesi veren ulusal ve uluslararası akredite edilmiş üniversiteler değerlendirilmeye alınırken, örgün eğitim sunan üniversitelerin 4 yıllık lisans, yüksek lisans ve doktora programları değerlendirmede temel kriterler olarak alındı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin “Uluslararası Kolejler ve Üniversiteler” değerlendirmesinde dünya Üniversiteleri arasında 548. Kıbrıs’ta ise 1. sırada yer alması ile ilgili Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi B 101 salonunda düzenlenen basın toplantısında Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Kurucu Rektör Yardımcısı Tümer GARİP ve Rektör yardımcıları; Prof. Dr. Fahreddin M. SADIKOĞLU, Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ ile Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ hazır bulundu.

Yakın Doğu Üniversitesi Dünya Üniversiteler Sıralamasında 584. Sırada

Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL: “Yakın Doğu Üniversitemiz Dünya Üniversiteleri listesinde 584. sırada yer alarak üniversitemiz için belirlemiş olduğumuz ilk 500 hedefini yakalama noktasına gelmiştir”

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada Yakın Doğu Üniversitesi’nin Uluslararası Kolej ve Üniversiteler listesinde 584. sırada yer almasının genelde KKTC üniversitelerinin özelde ise Yakın Doğu Üniversitesi’nin dünyada gelmiş olduğu noktayı göstermesi açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

“Yalnızca yarının Kıbrıs’ını değil yarının dünyasını bilimle inşa etme misyonumuz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu amaç doğrultusunda attığımız her adım bize değerli halkımızdan ve uluslararası toplumdan bir takdir olarak geri dönüyor. Bugün bu bu takdirin yeni bir göstergesine şahit oluyoruz. Yakın Doğu Üniversitemiz Dünya Kolej ve Üniversiteleri listesinde 584. sırada yer alarak üniversitemiz için belirlemiş olduğumuz ilk 500 hedefini yakalama noktasına gelmiştir. Yapılan değerlendirme üniversitemizin Türkiye’de ilk onda yer aldığını Kıbrıs’ta ise birinci üniversite olduğunu göstermektedir. Bu bizler için ayrı bir övünç ve mutluluk kaynağıdır. Bu hem üniversitemizin hem de KKTC yüksek öğreniminin dünyada geldiği yeri göstermektedir.’ dedi. Yakın Doğu Üniversitesi’nin bu başarıya ulaşmasının Yakın Doğu Ailesi olarak eğitimde geleceğin inşasına yönelik üzerinde titizlikle çalışılmış bir stratejik hedef çerçevesinde yürütülen sistemli çalışmalar sonucunda gerçekleşmiş olduğunun altını çizen Doç. Dr. GÜNSEL, ‘Son yıllarda dünyada eğitim alanındaki son gelişmeler ışığında oluşturmuş olduğumuz stratejik hedef doğrultusunda önemli adımlar attık. Bu çerçevede bir yandan mevcut bilimsel altyapımızı yeni laboratuvarlar, son teknoloji ekipmanlar ve cihazlarla daha da geliştirdik. Uluslararası proje, konferans ve yayın desteklerimizi daha da artırarak akademik ve idari kadrolarımızın düşünsel ve uygulamaya dönük üretimini artırmak için gerekli koşulları oluşturduk. Faaliyete geçirdiğimiz ileri düzey araştırma merkezleri, laboratuvarlar ve uygulama birimlerimizle bilimsel yayınlarımızın sayısını artırdık. Yine bu doğrultuda artan uluslararası projelerde yer alacak yüksek nitelikli akademik ve teknik personel sayımızı artırdık.

Bu süreçte, Yakın Doğu Üniversitesi’nin gerek bilimsel, gerekse toplumsal fayda üretimine dönük çalışmalarıyla ülke bilimine yön verirken dünya bilimine de önemli katkılar sağladığını vurgulayan Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL “Yakın Doğu Üniversitesi bu süreçte bilimin ve toplumsal yaşamın farklı alanlarında bir çok önemli projeyi hayata geçirmiştir. RA 25 ile başladığımız RA 27 ile daha üst bir düzeye taşıdığımız güneş enerjili otomobil projemizle ülkemizdeki sürdürülebilir enerji çalışmalarında öncü olduk. Ulusal işbirliklerimiz çerçevesinde T.C. İşbankası ile giyilebilir sağlık teknolojisi çalışmasını hayata geçirdik. Yapay damar ve kulak projeleri ve robot teknolojisi çalışmaları ile inovasyon ve ARGE’de yeni standartlar belirledik. Bu sürecin sonunda geldiğimiz nokta KKTC yüksek öğreniminin dünya yüksek öğreniminde geldiği yeri daha da ileri götürmek adına çok önemlidir. Yakın Doğu ailesinin bu vizyon doğrultusunda çalışmaları artarak devam edecektir’ dedi.

Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ: “Yakın Doğu Üniversitesi Olarak Yılda 200-250 Bilimsel Araştırma Projesini Destekliyoruz”

Basın toplantısında konuşan Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ; “Yakın Doğu Üniversitesi genç akademisyenlere önem vermekte ve bu akademisyenleri desteklemektedir. Bu bağlamda gerek yüksek lisans, doktora tezleri gerekse araştırma münferit bilimsel araştırma projeleri Yakın Doğu Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Fonu tarafından desteklenmektedir. Üniversitemiz yılda iki kez bilimsel araştırma proje çağrısına çıkmaktadır. Yılda ortalama 200-250 araştırma projesi desteklenmektedir. Bunun yanı sıra TÜBİTAK, AB projeleri ve Horizon 2020 gibi Uluslararası saygın kuruluşlardan proje desteği alınmaktadır. Benzer şekilde lisans üstü eğitim alan yüksek lisans ve doktora öğrencilerini desteklemek adına Üniversitemiz yılda iki kez burs başvurusuna çıkarak, yapılan değerlendirmeler sonucunda öğrencilere burslar vermektedir. Şubat 2016’da yapılan burs çağrısına tüm Dünyadan 750 başvuru olmuş ve 350 adayın desteklenmesi karara bağlanmıştır. Haziran 2016 da açıkladığımız ikinci burs çağrısına başvurular halen devam etmektedir. Yakın Doğu Üniversitesi’nin kuruluş vizyonuna ve hedeflerine geçen yıllar içinde başarıyla ulaşmış olmanın ve ulaşılan hedefleri daha da geliştirerek geleceğe doğru emin ve kararlı adımlarla ilerlemenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Bu gururun son adımı da basın toplantımıza konu olan dünyanın ilk 584 üniversitesi arasında yer alıyor olmamız” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Dünya Üniversiteler Sıralamasında 584. Sırada

Prof. Dr. Fahrettin SADIKOĞLU: “Bir Yıl Öncesine Göre Yayın Sayımız İki Kat Artmış, Yayınlarımıza Ciddi Atıflar Yapılmaktadır”

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin SADIKOĞLU ise yaptığı konuşmada, “Yakın Doğu Üniversitesi olarak elde ettiğimiz bu başarıdan son derece gurur duymaktayız. Son iki yılda kendimize koyduğumuz Dünya Üniversiteler sıralamasında ilk beş yüz Üniversite hedefini gerçekleştirebilmek için son derece sistemli bir çalışma içerisine girdik. Dünyanın 200 ülkesinden yaklaşık 12000 Üniversite’nin değerlendirildiği sıralamada Yakın Doğu Üniversitesi 584. Sırada yer almaktadır. Son yıllarda Üniversitemiz’de bilimsel araştırmalar ve yayınlara büyük önem verilmektedir. Sadece geçen yıl ile kıyaslandığında ister Web of Science olsun isterse de Scopus arama motorları ile taranan yayınlar olsun, makale sayımız iki katı artmış ve ülkemizdeki üniversiteler arasında ilk sıraya yerleşmiştir. En önemlisi Üniversitemizin akademik kadrosu yüksek H-indeksi olan öğretim üyeleri ile güçlendirilmiştir. Öğretim Üyelerimizin birçoğunun yaptığı yayınlara 5,000-14,000 arasında atıfta bulunulmuştur. Sevindirici olan yayınlarımızın büyük bir kısmının Sağlık Bilimleri alanında, Yüksek Enerji Fiziği, Nanoteknoloji gibi güncel alanları kapsamaktadır. Üniversitemiz, Birleşmiş Milletler Fonu, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin gibi dünyanın 40 ülkesi ile ortaklaşa bilimsel projeler yapmaktadır. Üniversitemiz Öğretim Üyelerimizin tüm katıldığı konferanslara, yayın ve araştırma çalışmalarına destek vermektedir” dedi.

Tümer GARİP: “Kendimize Koyduğumuz Dünya Sıralamasında İlk 500 Üniversite İçerisinde Yer Almak Hedefemizi Gerçekleşetirmiş Gibi Heyecanlı ve Mutluyuz”

Basın toplantısında söz alan Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektör Yardımcısı Tümer GARİP; “Günümüzde Üniversiteleri birçok uluslararası kurum, değişik kriterlerle sıralamalar yapmaktadır. Bu sıralamar bazı ülkeler için Üniversitelerin tanınırlığı ve diplomaların geçerliliği için kullanılmaktadır. Örneğin, Ortadoğu Ülkeleri Uluslararası Kolejler ve Üniversiteler organizasyonu, ilk 2000 bin arasında olan üniversitelerin yüksek lisans ve doktora programlarına akredite etmektedir. Bugün açıklamakta olduğumuz sıralamada bu kurumun Temmuz 2016 güncel listesidir. Bu sıralamaya göre birinci sırada MIT, ikinci sırada Stanford Üniversitesi, üçüncü sırada Harvard Üniversitesi, 20. Sırada ise Oxford Üniversitesi yer almaktadır. Yakın Doğu Üniversitesi olarak da Türkiye Üniversiteleri arasında Anadolu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi gibi üniversitelerle ilk 10 Üniversite arasında yer almaktadır. Güney ve Kuzey Kıbrıs üniversiteleri arasında ise ilk sırada yer alan Yakın Doğu Üniversitesi tüm Dünya Üniversiteleri arasında 584. Sırada yer almakatdır. Bu başarının elde edilmesinde gerek Mütevelli Heyeti Başkanımızın gerekse de Rektör Yardımcılarımızın dile getirdiği stratejik planlamının yanı sıra İngilizce ve Türkçe Üniversite isimlerinin de düzeltilmesi etken olmuştur. Listede yer aldığı şekli ile Yakın Doğu Üniversitesi İngilizce adı Near East University olarak da düzeltilmiş olarak yer almaktadır. Daha önceleri İngilizce ve Türkçe isimler iki ayrı kurum gibi değerlendirilerek karmaşıklığa sebebiyet vermekteydi. Kendimize koyduğumuz Dünya sıralamasında ilk 500 Üniversite içerisinde yer almak hedefimizi gerçekleştirmiş gibi heyecanlı ve mutluyuz. Bu başarının ülkemiz yüksek öğrenimine yeni ufuklar açmasını temenni ediyoruz.

Haberin Videosu