Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Lisans ve Yüksek Lisans Programları Merkezi Almanya’da Bulunan ASIIN Tarafından Akredite Edildi
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017, 17:51
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 13:18

Yakın Doğu Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü lisans ve yüksek lisans programları merkezi Almanya’da bulunan ASIIN tarafından akredite edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Uluslararası akreditasyon, denklik ve üyelikler, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü vizyonunun bir parçasıdır ve bu doğrultuda akademik alanlarda başarılara imza atmakta ve bu yönde çalışmalarına devam edilmektedir denildi.

YDÜ Bilgisayar Mühendisliği EQANIE ve ASIIN Tarafından  Akredite Edildi

Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rahib ABİYEV, bölümün Lisans ve Yüksek lisans programı EQANIE (Euro-İnf Framework Standards and Accreditation Criteria for İnformatics Degree Programmes)  ve ASIIN (Accreditation Agency for Degree Programmes in Engineering, Informatics, Natural Sciences and Mathematics) komisyonları tarafından akkredite edildiğini belirtti.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü merkezi Almanya’da bulunan Avrupa’nın mühendislik, matematik, enformatik ve doğal bilimler alanlarında akredite eden kurumu olan ASIIN tarafından akredite edildiğini belirten Prof. Dr. Rahib ABİYEV, ASIIN tarafından yapılan bu akreditasyon, eğitim programlarımızın yüksek standartlara uygunluğunu teyit etmekte ve kalite güvencesini ifade etmektedir dedi.

Prof. Dr. Rahib ABİYEV “Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü, Bilgisayar mühendisliği alanında teorik ve pratik bilgiye sahip deneyimli ve bilgili kadrolar yetiştirmek, aynı zamanda yüksek bilimsel araştırma yapabilen ve Bilgisayar Mühendisliği alanında kadrolar yetiştirebilecek yöneticiler ve eğiticiler yetiştirmek amacıyla 1990 yılında kuruldu. Bilgisayar mühendisleri, bilgi çağının temelini oluşturan mühendislik sistemlerinin tasarımı ve yapımı için yöntemler, yazılımlar ve ileri teknolojiler geliştirirler; farklı alanlarda teknolojik atılımlara öncülük ederler. Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde; lisans, yüksek lisans ve doktora programları faaliyet göstermektedir. Bu programlarda öğrencilere Bilgisayar programcılığı ve teknolojileri alanında çeşitli dersler verilir. Dünyamızın gelişen teknolojide Dinamik ortamına uygun her yıl öğrenciler icin yeni teknik  seçmeli dersler açılmaktadır” şeklinde konuştu.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Eğitim ve Araştırma Faliyetlerini Başarı İle Sürdürmektedir…

Prof. Dr. Rahib ABİYEV ayrıca Bilgisayar Mühendisliği bölümün, araştırmalar açısından da son derece etkin etkin olduğunu belirterek, bölüm öğretim üyeleri ve öğrencilerinin farklı alanlarda  çeşitli araştırmalar yaptığına dikkat çekti. Prof. Dr. Rahib AVİYEV “ Öğretim üyelerimiz, Üniversite’nin ve Tübitakın bir çok projelerine katıldı ve başarılı sonuçlar elde etti. Bu projeler sonucunda  birçok alan indeksli dergilerde mekaleler yayınlandı. Bölümde ayrıca öğretim üyeleri ve öğrenciler bir çok önemli araştırma projeleri birlikte sürdürmektedirler.Bu araştırma projelerine örnek vermek gerekirse yüksek lisans öğrencilerimiz Yapay zeka sistemleri çalışmalarına devam etmekte, Robotik labaratuvarlarında NEU ISLANDER robot futbol takımının daha da geliştirilmesine yönelik çalışmalarını sürdürmekte ve her yıl katıldıkları Robotlararası Futbol Dünya Kupasında başarılı sonuçlar elde etmektedirler” dedi.