Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Mezunları Diplomalarını Aldı…
Eklenme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 13:17
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 09:57

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk-Eğitim Fakültesi 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Bahar Dönemi mezuniyet töreni büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Tüzünkan, Fakülte Dekanı İsmail Hakkı Mirici, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü ile Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zehra Altınay, akademisyenler ve veliler katıldı.

Törende, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Mirici, mezun öğrenciler adına fakülte birincisi Heran Akartürk birer konuşma yaptı. Törende, Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim üyeleri tarafından müzik dinletisi de gerçekleştirildi.

Akartürk; “Hayat Hiçbir Zaman Herkese Aynı Fırsatları Sunmaz. Fakat Her Şey Bizim Elimizdedir…”
Mezun öğrenciler adına fakülte birincisi Sınıf Öğretmenliği bölümü mezunu Heran Akartürk yaptığı konuşmada; “Eğitim hayatım boyunca her zaman kendime hedefler belirleyerek bu hedefleri gerçekleştirmek adına sistemli ve azimli bir şekilde çalıştım. Artık bir sınıf öğretmeniyim. Bu mesleği seçmekle çok doğru bir karar aldığımı düşünüyorum. Gelecek nesilleri bilim ve teknolojinin ışığında, ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün izinde en iyi ve en donanımlı şekilde yetiştirmek için elimden gelenin en iyisini yapacağım. Hayat hiçbir zaman herkese aynı fırsatları sunmaz. Fakat her şey bizim elimizdedir. Her zaman en iyisini başarmak için çok çalışmalı ve asla pes etmemeliyiz. diyerek sözlerini sonlandırdı.

Prof. Dr. Mirici: “İki Dilli Okullara Öğretmen Yetiştirme Sertifika Programı Türkiye ve KKTC’de Sadece Atatürk Eğitim Fakültesinde Bulunuyor…”
Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Mirici de, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nin gerek Türkiye’deki ve gerekse KKTC’deki Eğitim Fakülteleri içerisinde pek çok ilk ve tek olma özelliğine sahip olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Mirici: “İki dilli okullara öğretmen yetiştirme sertifika programı Türkiye ve KKTC’de sadece Atatürk Eğitim Fakültesinde bulunmaktadır. Kendi kurumsal yapısı içerisinde akademik bir dergiye sahip (NEJE) ve yıllık konferansları (ICIER) olan tek fakülteyiz. Fakültemiz programlarına YÖK tarafından tanınan akreditasyon kuruluşu EPDAD’ın akreditasyonunu alan KKTC’deki ilk ve tek Eğitim Fakültesidir. Ayrıca, KKTC üniversiteleri arasında ilk kez TUBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarına katılan ve projesinin Bölge Sergisine davet edildiği tek fakülteyiz” dedi.

Mezun olan öğrencileri de yürekten kutlayan Prof. Dr. Mirici, “Eminim ki bundan sonraki yaşamınızda hem kendi gelişiminizi sürdürecek hem de gelecek nesilleri başarılı bir biçimde, çağdaş ve en üst düzey bilgilerle donatacaksınız. Her başarınızla bizleri de gururlandıracak ve onurlandıracaksınız. Bundan sonraki yaşamınızda hepinize üstün başarılar diliyorum. Şansınız bol, yolunuz açık olsun” diyerek sözlerini bitirdi.

Doç. Dr. Murat Tüzünkan; “Bireysel ve Toplumsal Gelişime Değer Veren Bireyler Yetiştirmek Başlıca Hedeflerimiz Arasında”
Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan da, eğitimde geçen sürenin insan hayatında önemli bir yere sahip olduğu bilinci ile öğretmenlik mesleğinin gururunu ve sorumluluğunu her daim içlerinde hissederek öğrencilerden her gün bir nakkaş inceliği, bir ressam sabrı ve heykeltıraş titizliğiyle sanat eseri ortaya çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

Doç. Dr. Tüzünkan: “Temel insani değerleri benimsemiş, farklı değerleri ve farklılıkları anlayarak kendilerine soru sorabilen, analitik düşünebilen, sağlıklı iletişim kurabilen, fikirlerini özgürce ifade edebilen, öğütlerle değil, okuyarak ve araştırarak öğrenen, sorumluluk duygusunu hissedebilen, değerlerin bireysel ve toplumsal gelişime katkısını algılayabilen bireyler yetiştirmek başlıca hedeflerimiz arasındadır” dedi.

Üniversitelerin artık topluma dokunan 4. Nesil üniversiteler modeli, yani toplumun ihtiyacına yönelik çalışma yapan üniversiteler olduğundan söz eden Doç. Dr. Tüzünkan, Yakın Doğu Üniversitesi olarak rekabet, bilim ve teknoloji odaklı dünyada yeni eğitim vizyonu ile toplum için bilim üretmek, çalışmalarını toplumun diğer kesimlerine yayarak, projelerini topluma katkı sağlayacak şekilde geliştirme misyonu olan 4. Nesil Üniversite Modeline entegre ettiklerini söyledi.

Doç. Dr. Tüzünkan Şunları kaydetti: “Bu kapsamda Üniversitemiz bünyesinde; bilimsel bilgi ve deneyimin, teknoloji ve ekonomik değere dönüşümünü sağlamak amacıyla üniversite sanayi işbirliğini geliştirmek ve sürdürülebilir kılmak için Teknoloji Transfer Ofisi kuruldu. Ayrıca akademik bir kurum olarak bilime yönelik çalışmaların hızla devam etmesi, yurt dışı anlaşmaları, patent sayılarının artırılması ve ülkemize daha nitelikli mezun kazandırılması çalışmaları hızla ilerlemektedir.”

“Hedefiniz Daima Tüm Dünya Olsun…”
Mezun öğrencilere de seslenen Tüzünkan; “Edindiğiniz bilgilerle ufkunuzu geniş tutun, hayat boyu öğrenmeye devam edin, bilgilerinizi tazeleyin ve hedefiniz daima tüm dünya olsun. Doğru hedefe ulaşmak için de aldığınız eğitim, sahip olduğunuz irade, azim ve kararlılığınız rehberiniz olsun. Sizler çağın gereklerine ve ihtiyaçlarına uygun yetişen fertler olarak bilgilerinizi her zaman taze tutacak ve ülkemizi aydınlık yarınlara taşıyacak yeni nesilleri yetiştireceksiniz. Hayatımızın bir döneminde yeniden karşılaştığımızda sizleri birer öğretmen, güzel işler başaran mutlu ve huzurlu bireyler olarak görmenin gururu bizlere yetecektir. ” ifadelerini kullandı.

Başarılı Öğrencilere Madalya ve Diplomaları Takdim Edildi…
Konuşmaların ardından diploma törenine geçildi. Fakültede dereceye giren öğrencilere, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan tarafından madalya ve diplomaları takdim edildi. Daha sonra öğretim üyeleri tarafından diğer öğrencilere diplomaları takdim edildi. Öğrencilerin kep atmasıyla tören sona erdi.