Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Coğrafi Materyal Sergisi Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 28 Nisan 2017, 13:19
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 11:20

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümü, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü ve Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin Coğrafi materyal ve tasarım ve Türkiye Coğrafyası dersleri kapsamında hazırlamış oldukları coğrafi materyal sergisi YDÜ Eğitim Sarayı sergi salonunda sergilendi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlğü'nden verilen bilgiye göre, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU ve Coğrafya Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şeniz ŞENSOY tarafından açılışı gerçekleştirilen sergide konuşan Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU , Coğrafya anlatımında materyal geliştirmenin öneminden ve materyal tasarımının eğitimde oynadığı rolden bahsederek bu tarz etkinliklerin ve uygulamaların destekçisi ve takipçisi olduklarını ayrıca Atatürk Eğitim Fakültesi olarak uygulamaya dayalı eğitim modeli ile geleceğin öğretmenlerini en iyi şekilde yetiştirdiklerini dile getirdikleri belirtildi.

Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şeniz ŞENSOY, Coğrafya Öğretmenliği öğretim elemanları Doç. Dr. Mustafa ÖZDEMİR ve Uz. Abdusselam TANIŞMAN ile Okul Öncesi Öğretmenliği öğretim elemanı Uz. Şebnem GÜLDAL KAN tarafından düzenlenen sergiye, Yakın Doğu Koleji Coğrafya Kulübü öğrencileri,Öğretmenleri ile sergiye katılan Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim elemanları ve çok sayıda üniversite öğrencisi sergi salonunu doldurarak bu değerli çalışmaları yakından görme fırsatına sahip oldular.

Sergi kapsamında, Monoklinal Yapı, Dünyada yer alan Önemli boğazlar ve geçit yolları, Vadi tipleri,Kanyon vadi, Kıbrıs adası bitki örtüsü haritası, Yatay Yapı, Kıbrıs adası tarım haritası, Güneş sistemi, Atatürk barajı, Karstik şekiller, Peri bacaları, Pamukkale travertenleri, Yerleşme tipleri, Mağara yerleşmeleri, Yenilenebilir enerji, Toprak Horizonları, Türkiye Hayvan varlığı haritası, Türkiye bitki dağılışı haritası, Türkiye tarım dağılışı haritası, Türkiye kabartma haritası, Dünya kabartma haritası, Orografik yağış ve Topoğrafya çalışmaları sergilendi.