Yakın Doğu Koleji Yeniboğaziçi Kampüsü’nün Resmi Açılışı Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Katılımıyla Gerçekleştirildi
Date Added: 18 Kasım 2020, 09:36


Kreş, okul öncesi, ilkokul, kolej ve Halil Günsel Kültür ve Kongre Merkezi’ni içeren Yakın Doğu Koleji Yeniboğaziçi Kampüsü’nün açılışı Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından gerçekleştirdi.

Yakın Doğu Yeniboğaziçi Kampüsü yerleşkesi Halil Günsel Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan açılış törenine başta Cumhurbaşkanı Ersin Tatar olmaz üzere, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Özay Günsel Çocuk Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Anna Günsel, Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Yrd. Doç. Dr. Cemre Günsel Haskasap, Özay Günsel Çocuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Meriçli, Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Yönetim Kurulu üyeleri ve Yakın Doğu Bank Genel Müdür Yardımcısı Enver Haskasap, rektör yardımcıları, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar ile müdürler, dekanlar, öğretim üyeleri, veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Yakın Doğu Yeniboğaziçi İlkokulu korosu müzik öğretmenleri Cemre Arca ve Melek Tutku eşliğinde “Cumhuriyet” marşı seslendirdi. Törende, Yakın Doğu Ortaöğretim Eğitim Başkanı Asım İdris, Yakın Doğu İlköğretim Eğitim Başkanı Ertan Aligüllü, Yakın Doğu İlköğretim ve Ortaöğretimden sorumlu Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel ile Cumhurbaşkanı Ersin Tatar birer konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yakın Doğu İlkokulu öğrencilerinden oluşan koroyla hatıra fotoğrafı da çektirerek açılış sonrası Yakın Doğu Koleji Yeniboğaziçi Kampüsünde incelemelerde bulundu.


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: “Yakın Doğu Yeniboğaziçi Kampüsü Gibi Bir İrfan Yuvası İftihar Kaynağı...”
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar açılışta yaptığı konuşmada, Yakın Doğu Yeniboğaziçi Kampüsü’nün ülke eğitimine kazandırılmasından duyduğu mutluluğu ifade etti.

Yakın Doğu Yeniboğaziçi Kampüsü gibi bir eserin ortaya çıkmasının iftihar kaynağı olduğunu, kampüsün tüm imkanlarıyla önemli bir irfan yuvası olarak bölge insanı ve çocukları için hizmet yuvası olarak hayat bulduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, kampüsün ayrıca istihdam yaratacağının altını çizerek “Sizleri kutlamak istiyorum. Tüm öğretmen, eğitimci ve çalışanlara başarılar diliyor ve teşekkür ediyorum. Bu önemli merkezin, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bir ülkenin geleceği ve güçlenmesi için yatırımların öneminin altını çizen Cumhurbaşkanı, “Bu yatırımları ülkeye kazandıranlar ufku ve cesareti ile örnek olmalıdır” diyerek Yakın Doğu Yeniboğaziçi Kampüsü’nde yetişecek gençlerin donanımı ve eğitimiyle ülkenin güçlenmesi için büyük önem arz edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Tatar, Günsel Ailesi’nin tüm alanlarda yaptığı katkıların sürmesini ve KKTC’ye sahip çıkma anlayışının güçlenmesini temenni etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, geçtiğimiz gün kutlanan ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kalabalık bir heyetle yer aldığı 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı törenlerinde Dünya’ya önemli mesajlar verildiğinin altını çizerek “KKTC yalnız değildir asla yalnız olmamıştır” diye konuştu.

Kıbrıs’ta çözüme ancak egemen eşitlik temelinde, iş birliğine dayalı bir modelle ulaşılabileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı, “KKTC’nin yoluna devam edeceğini tüm dünyaya duyurmuş olduk. KKTC, yılların mücadelesi sonucu kurum ve kuruluşlarıyla, altyapı yatırımlarıyla güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor. Bugün bunun bir örneğini burada bu güzel eserin açılışıyla yaşıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum” dedi.


Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “Ülkemizin Geleceğini Aydınlatma Hedefinin Omuzlarımıza Yüklediği Sorumlukla KKTC’yi Gururlandırmaya Devam Edeceğiz.”
Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel ise, konuşmasının başında Kurucu Rektör Dr. Suat İrfan Günsel’in mesajını iletti.

Dr. Suat İrfan Günsel’in mesajında şu ifadeler yer aldı: “Eğitim kurumları birer toplum dokuma tezgahıdır. Yeniboğaziçi kampüsümüzün bölgeye hayırlı olmasını diler, sevgilerimi sunarım.”

Sözlerinin devamında, Yakın Doğu ailesi adına ortak bir sevinci paylaştıklarını dile getiren Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Cumhuriyet Bayramımız haftasında Kreş, Okulöncesi, İlkokul, Kolej ve Halil Günsel Kültür ve Kongre Merkezini içeren Yakın Doğu Koleji Yeniboğaziçi Kampüsümüzün açılışını gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

42 yıllık geçmişlerinde ülkeye kazandırdıkları her bir değerin altında imzalarının bulunmasının haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Prof. Dr. Günsel, başta eğitim olmak üzere, ülkeye sosyal, kültürel, sanatsal ve ekonomik olarak çok büyük katkılar ve istihdam sağladıklarından söz etti.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel şöyle konuştu: “Bugün, 6000’in üzerinde çalışanımız ile Yakın Doğu ailesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne olan ekonomik katkısı ile adamızda devletimizden sonraki en büyük güçtür. Yakın Doğu ailesi olarak bizler gelişmiş toplumların en büyük güç kaynağının, insanının iyi eğitim alması olduğuna inanıyoruz. Bugün resmi açılışını gerçekleştirdiğimiz Yakın Doğu Koleji Yeniboğaziçi Kampüsü’müz de bu felsefenin bir ürünüdür.”

“Yakın Doğu Tecrübesini Girne ve Güzelyurt’ta Taşıyacağız...”
Yakın Doğu’nun uzun yıllar süren birikimle var ettiği tecrübeyi ülkenin her yanına taşıyacaklarını da vurgulayan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Şubat 2021’de Girne’de açılacak kampüste kreş ve okul öncesinde eğitime başlayacaklarını duyurdu. Girne Kampüsü’nde ilkokul, ortaokul ve lise birimleri ise Eylül 2021’de öğrenci kabul etmeye başlayacak Bir sonraki adımlarının Güzelyurt’ta hayata geçirecekleri yatırım olacağını açıklayan Prof. Dr. Günsel, Yakın Doğu’nun eğitim, sanat ve kültür alanındaki gücünü ülke sathına yaymaya devam edeceklerini belirtti.

Prof. Dr. Günsel, Günsel Ailesi olarak bütün Yakın Doğu kurumlarıyla birlikte, ülkemizin geçmişine sahip çıkmayı, bugününe güç katmayı ve geleceğini aydınlatmayı varlık amaçları olarak gördüklerini söyledi. Prof. Dr. İrfan Suat Günsel şunları dile getirdi: “Yakın Doğu Koleji Yeniboğaziçi Kampüsü ile başlattığımız ve Girne ve Güzelyurt’la devam edeceğimiz, eğitim tecrübemizi bütün ülke sathına yayma kararlılığımızın ardında da ülkemizin geleceğini aydınlatma hedefinin omuzlarımıza yüklediği sorumluk yatıyor. Bu nedenle uyguladığımız düşük ücret politikasıyla Yakın Doğu eğitimini bütün halkımız için ulaşılabilir kılmanın da gayreti içindeyiz.”

Elektrikli otomobil GÜNSEL, dünya otomotiv piyasasının vitrinine çıkıyor…
Bu hafta KKTC halkı ve Yakın Doğu Ailesi için başka bir gurur daha yaşanacağını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, tamamen kendi kaynakları, mühendis ve çalışanlarının 1,2 milyon saat emek harcayarak geliştirdiği elektrikli otomobil GÜNSEL’in, Türkiye’de katıldığı fuarda dünya otomotiv piyasasının vitrinine çıkacağını söyledi.

“Ülkemiz ve halkımız için güçlü ve umutlu bir gelecek kurmak için hep birlikte çalışmaya, üretmeye ve yatırım yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, ulaştıkları lider rolün göstergesi olarak KKTC’yi gururlandırmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Prof. Dr. Günsel, Yakın Doğu Yeniboğaziçi Kampüsü’müzün başta bölge halkımıza olmak üzere ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.


Doç. Dr. Murat Tüzünkan: “Yeniboğaziçi’ne kazandırılan bu eser, bölge halkı, ülkemize ve çocuklarımıza hayırlı olsun”
Yakın Doğu İlköğretim ve Ortaöğretimden sorumlu Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan, açılışı yapılan kampüsle birlikte, Yakın Doğu’nun, modern eğitim altyapısı ile 42 yıllık tecrübesini ve güven veren eğitimini Yeniboğaziçi, İskele ve Gazimağusa bölgelerine taşıdıklarını söyledi.

Öğrenci odaklı anlayış çerçevesinde günümüz koşullarına uygun teknolojik altyapı, donanım ve uygulamaları hayata geçirdiklerinden söz eden Doç. Dr. Murat Tüzünkan, öğretmen, veli ve öğrenci arasındaki iletişimin en etkili şekilde kurulması için gayret ettiklerini dile getirdi.

Doç. Dr. Tüzünkan şunları dile getirdi: “Günsel Ailesi’nin eğitim alanında bugüne kadar hayata geçirdiği yatırımların, ülkenin en değerli varlığı olan çocukların ve gençlerin hayatına, kreşten üniversiteye kadar dokunarak onları, dil bilen, dünyayı tanıyan, kültür ve sanatla iç içe, aydın, dünyaya ve ülkesine karşı sorumluluk hisseden ve bu sorumluluğu almaktan kaçınmayan bireylere ve geleceğin liderlerine dönüştürmeyi hedefliyor.”

Yakın Doğu Koleji Boğaziçi Kampüsü’nün, sadece sağladığı üst düzey eğitim olanaklarıyla değil, oluşturduğu kültür-sanat atmosferiyle de öğrencilerinin gelişimini desteklediğini belirten Tüzünkan, Halil Günsel Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek sergi, toplantı ve organizasyonların öğrencilerin akademik olduğu kadar sosyal olarak da tam donanımlı hale gelmesine de imkan tanıyacağını kaydetti.

Asım İdris: “Bir Ülkenin Kültürü, Sanatı, Üretimi ve Çok İyi İnsanlar Yetiştirme Azmi ile Geleceği Yaratma Örneği Hayat Buldu...”
Yakın Doğu Ortaöğretim Eğitim Başkanı Asım İdris, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş haftası içerisinde Yeniboğaziçi bölgesinde tam donanımlı bir okul açmanın mutluluğu içrisinde olduklarını ifade etti.

İnsan merkezinde olmanın bir Yakın Doğu geleneği olduğunu dile getiren Asım İdris, “Yakın Doğu Ailesi insanların sağlıklı olması için hastaneler, insanların iyi yetişmesi için eğitim kurumları inşaa etti. Üreterek varolabilme misyonu ile yerli otomobil üreterek varolmanın sadece sözde değil icraatlar gerçekleşmesini sağlayan bir anlayışı hayata geçirdi. Bu vizyon çerçevesinde eğitim adına Yakın Doğu Yeniboğaziçi kampüsünde eğitim faaliyetlerimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Yakın Doğu Koleji Yeniboğaziçi Kampsünün 400’ü aşın öğrenci ile eğitime başladığını anımsatan İdris, kampüsün sadece okul olarak tasarlanmadığını, kültür ve sanatla yoğrulmuş bir toplum ortaya çıkmasına vesile olan bir girişimin hayat bulduğunu belittti. İdris, “Burada sadece bir binanın açılışı değil, bir ülkenin külütürü, sanatı, üretimi ve çok iyi insanlar yetiştirme azmi ile nasıl kalkınarak geleceği yaratacağının için yola çıkışıdır” diye konuştu.

Ertan Aligüllü: “Bölge Halkının Kaliteli Eğitim Hayalini Gerçekleştirdik...”
Yakın Doğu İlköğretim Eğitim Başkanı Ertan Aligüllü de, Gazimağusa bölgesi halkının yıllardır Yakın Doğu gibi bir eğitim kurumunun bölgeye açılma talebi ve hayali olduğunu dile getirerek, bugün o hayalin gerçekleştiğini söyledi.

Aligüllü, “Velilerin, Yakın Doğu’nun kaliteli eğitimi ve insana verdiği değerin sonucunda çocukların elde edeceği kazanımların hayalinin gerçek olmasına vesile olmaktan heyecan ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

Yakın Doğu Koleji’nin bölgeye taşınmasından söz eden Aligüllü, ülkenin her karış toprağına eğitimden tüm iş alanlarına kadar halkına değer veren ve önünü açan Günsel ailesinin girişimi olduğunu anlattı. “Bizlere görev verilirken, eğitim programları ve sosyal faaliyetleri ile ülkede örnek olacak tek merkez yaratmaya çalıştık” diyen Ertan Aligüllü, velilerden aldıkları güvenle çıktıkları yolda bölgenin gelişmesine, sanat ve kültürüne, bölge halkının iş sahası bulmasına fırsat verildiğini belirtti.

Yeniboğaziçi kampüsüne kayıtların devam ettiğini ve bunun kendilerine güç ve motivasyon verdiğini dile getiren Aligüllü, her öğrencinin özel olduğu inancı ile kalite ve verimliliği yeirne getireceklerinin sözünü verdi.

Eğitim müfredatında çift edilli eğitim modeli uygulandığını anlatan Aligüllü, ikinci dil yanında üçüncü dilin yer aldığını, Fransızca’nın 3-8 yaş öğrencilere verildiğini aktardı. Ertan Aligüllü, “Öğrenciler hem ana dili hem de yabancı dilde yetkin bireyler olarak yetişririken, matematik, fen, laboratuvar uygulamaları ile donanımlı, müzik, resim, beden eğitimi, dans ve ülkede tek olan yoga-mandala uygulamaları ile kendini tanıyan bireyler yetiştireceğiz” dedi. Aligüllü Yakın Doğu Koleji’nden mezun olan her bireyin özelde bölgeye, genelde de ülkeye gelişme sağlayacaki üreitm yapacak, eğitim sanat ve sporda başarılı söz sahibi olan insanlar yetiştirmenin hayalleri olduğunu dile getirerek sözlerini noktaladı.