Yakın Doğu Enstitüsünün Hazırladığı Siyasi, Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Süreçlerde Bilimsel Politikalar İçeren Yakın Doğu Bülteni’nin İlk Sayısı Yayımlandı…
Eklenme Tarihi: 19 Haziran 2020, 13:51
Son Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2020, 15:49

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü tarafından bölgesel ve küresel gündeme yön veren konularda politika üretim süreçlerine bilimsel anlamda katkı sağlamak amacıyla hazırlanan Yakın Doğu Bülteni’nin ilk sayısı yayımlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, editörlüğünü Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıraklı’nın yaptığı periyodik bültenin ilk sayısında Doğu Akdeniz’de enerji bağlamında yaşanan gelişmeler irdeleniyor.

Yakın Doğu Enstitüsü ve Yakın Doğu Üniversitesi akademisyenleri tarafından kaleme alınan, enerji konusunun farklı boyutlarını inceleyen çalışmaların yer aldığı bültende; Doç Dr. Nur Köprülü “Doğu Akdeniz'de Enerji Denklemi: Kıbrıs İçin Fırsatlar ve Riskler”, Doç. Dr. Sait Akşit “2020 yılında Doğu Akdeniz: Mevcut Durum ve Gelecek Projeksiyonları”, Yrd. Doç. Dr. Assel Tutumlu “Doğu Akdeniz'de Enerji Politikaları: 2020 yılı için kısa bir öngörü”, Dr. Erdi Şafak “Doğu Akdeniz Bölgesinde Yaşanan Son Gelişmeler ve Bölge Ülkelerinin Uluslararası Hukuktan Kaynaklanan Hakları” konularını el aldı. Bültende ayrıca dünyanın önde gelen düşünce kuruluşlarından İsrail Bölgesel Dış Politikalar Enstitüsü Başkan Dr. Nimrod Goren’in de Yakın Doğu Bülteni için özel olarak kaleme aldığı bir analizi bulunuyor. Her sayısında farklı bir konuya ilişkin uzman araştırmacıların analizlerine yer verecek olan Yakın Doğu Bülteni’nin yaşanan gelişmelerle ilgili farklı bakış açıları geliştirerek karar alma süreçlerine ve geleceğe yönelik projeksiyonlara bilimsel katkı sağlamak amacı ile tasarlandığı belirtildi.

Yakın Doğu Bülteni ile Yakın Doğu Enstitüsü tarafından hazırlanan diğer rapor ve analizlere yde.neu.edu.tr internet adresinden erişilebiliyor.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıraklı: “Yakın Doğu Bülteni bölgesel ve küresel gündeme yön veren konularda politika üretim süreçlerine bilimsel anlamda katkı sağlayacak...”
Yakın Doğu Bülteni ile ilgili bilgi veren Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıraklı, Yakın Doğu Bölgesinde yaşanan gelişmelerle ilgili farklı bakış açıları sunan, karar vericilere yön gösterici ve geleceğe yönelik projeksiyonlara katkı sağlayacak bir nitelikte tasarlandığını söyledi.

Yakın Doğu Enstitüsü’nün 2013 yılında Kıbrıs adasının içinde bulunduğu coğrafyanın gündeminde önemli yer tutan siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel süreçlerde bilimsel politikalar ve toplumsal fayda güdümlü projeler üretmek hedefiyle kurulduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Çıraklı, faaliyetlerini hem karar vericiler hem de sivil toplum ile etkileşimli bir şekilde ortaya koymaya çalıştığını, bu çerçevede tasarlanan Yakın Doğu Bülteni’nde yer alan analizlerin konu ile ilgili diğer paydaşlar ve karar vericilere ışık tutacak ve politikalar geliştirmesinde önemli katkılar sağlayacak nitelikte olduğunu belirtti.

Yakın Doğu Enstitüsü’nün temel kuruluş amaçlarından bir tanesinin ülkemizin de içinde bulunduğu Yakın Doğu bölgesindeki gündeme yön veren konularda politika üretim süreçlerine bilimsel anlamda destek vermek olduğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıraklı: “Yakın Doğu Enstitüsü, geliştirmiş olduğu disiplinlerarası yöntemsel ve kuramsal duruşla Kıbrıs’ta ve tüm bölgedeki siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel süreçlerin hayata geçirilmesi ve değerlendirilmesinde analitik ve sistemli bir bakış açısı sunma vizyonu ile bu rolü üstlenmiş bir merkez. Bu bağlamda her sayısında farklı bir konuya ilişkin uzman araştırmacılar tarafından hazırlanan analizlere yer verecek olan Yakın Doğu Bülteni yaşanan gelişmelerle ilgili farklı bakış açıları sunan, karar vericilere yön gösterici ve geleceğe yönelik projeksiyonlara katkı sağlayacak bir nitelikte tasarlandı” dedi.