Türkiye’den Gelen 5 Akademisyenin 50 Eserinden Oluşan “Türkiye Baskı Resim Sanatçıları Sergisi” Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Tarafından Açıldı…
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2019, 19:06
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:10

Türkiye’den gelen 5 akademisyen sanatçının Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırladığı ve 50 eserden oluşan “Türkiye Baskı Resim Sanatçıları Sergisi”, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, İletişim Fakültesi Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen serginin açılışına Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kurucu Rektör Dr. Suat İrfan Günsel, Lübnan Fransız Üniversitesi Rektörü Mohammad Sadik, Kurucu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tümer Garip, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim elemanları, sanatçılar ve davetli misafirler katıldı.

Serginin açılışında Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, Türkiye Baskı Resim Sanatçıları adına Dr. Özkan Köse ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu birer konuşma yaptı.

Kuzey Kıbrıs’ın İlk Sanat İncisi olan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Manevi Gurur Kaynağı Olacak…
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin 22. sergisini açtığını, şu anda ise KKTC’de 4 farklı ülkeden, otuzdan fazla ressamın çalıştay yaptığını belirtti.

Yakın Doğu Üniversitesinin yaptığı projelerin Kıbrıs için büyük önem taşıdığına vurgu yapan Prof. Dr. Sadıkoğlu, özellikle Yakın Doğu Hastanesi’nin Kıbrıs’a gelen turist sayısının artmasına katkı sağladığını söyledi. Prof. Dr. Sadıkoğlu, “İnsanlar sağlının güvence altına alındığı yerlere tatile gider. Bu bakımdan hastanenin ülkemiz için büyük önemi var” dedi.

Sözlerinin devamında Fransa’daki Élysée Sarayı, Louvre müzesi,  St. Petersburg’daki Hermigate Müzesi gibi dünyanın farklı yerlerinden müzeleri örnek veren Prof. Dr. Sadıkoğlu, “KKTC’de Lüzinyanlar, Venedikliler, Osmanlılar ve başka milletler oldu. Bunların hepsinin yaptığı eserler vardır ve KKTC’ye gelen turistler Kıbrıs’ın tarihi yerlerini gezerken onlara eserlerin kimler tarafından yapıldığı anlatılıyor. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi KKTC’nin ilk sanat incisidir. Ve burayı da birileri turistlere gösterirken bir Kıbrıslının bunu yaptığını söyleyecek. Bu bakımdan müze gelecekte ülkenin manevi gurur kaynağı olacaktır” diye konuştu.

Resim baskı sanatının Türkiye Cumhuriyeti’ne 17. yüzyılda getirilmiş en eski sanat türü olduğunu ve bu sanatın genç kuşaklar tarafından ileriye taşındığını söyleyen Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan eserlerin de yüzyıllar sonra önem taşıyacağını belirterek sözlerini noktaladı.


“Sanat Adına Girişimler Yapılan Bir Yerde Olmaktan Mutluluk Duyuyoruz…”
Türkiye Baskı Resim Sanatçıları adına konuşan Dr. Özkan Köse de, “Burada gördüğünüz çalışmalar genç, yetenekli arkadaşlarımızın çalışmalarının eserleri yer alıyor. Burada sanat adına yapılan girişimlerle, atılımlarla karşılaşmaktan ve burada bulunmaktan ötürü büyük mutluluk duyuyoruz. Biz çalışırken çok büyük keyif aldık, umarım siz de eserleri izlerken keyif alırsınız. Sergiler sanatçıların çabalarının karşılığını gördüğü yegane platformlardır. Bize bu fırsatı tanıdığı için Dr. Suat Günsel’e ve Yakın Doğu Üniversitesine çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu: “Sergiler Ülkemiz Sanatına Önemli Bir Arşiv Olacak…”
Sanata ve sanatçıya değer veren Yakın Doğu Üniversitesini kutlayan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, sanatçıların yaptığı eserlerin ülkemiz sanatına zenginlik katacağını ve önemli bir arşiv olacağını belirtti.

Bakan Ataoğlu, “Türkiye Baskı Sanatçıları Resim Sergisi dostluğun, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin verildiği bir mesaj. Bu mesajın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden verilmesi önem taşıyor. Bu mesajın verilmesi ciddi ihtiyaç taşıyor” dedi.

Türkiye’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanıtılması ile ilgili her ilde etkinlik yapılması kararı alındığını dile getiren Bakan Ataoğlu, amacın ülkemizi tanıtarak Kıbrıs Türkü’nün sesini duyurabilmek olduğunu söyledi. “Bu önemli adımlar atılırken sanatçıların Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde bizlerle birlikte olması, sesimizi KKTC’den duyurma şansı veriyor” diyen Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, sanatın kimsenin göremediğini görmek, kimsenin hayal edemediğini hayal ettikten sonra yansıtmak olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi sayesinde sergiler için Türki Cumhuriyetler ve Türkiye’den gelen sanatçıların, KKTC’deki sanatçılarla bir araya gelme olanağı sağlandığını dile getiren Bakan Ataoğlu, birliktelik sonucunda bir çok eserlerin ortaya çıktığını ve bunun önemli olduğuna vurgu yaptı.  Fikri Ataoğlu, değerlerin ileriye taşınmasını temenni ederek ilerleyen günlerde açılacak olan sergileri de heyecanla beklediğini sözlerine ekledi.

Sergi Kurdelesi Kesilerek Sergi Gezildi…
Konuşmaların ardından Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu tarafından Türkiye Baskı Resim Sanatçılarına Teşekkür Belgesi takdim edilerek sergi kurdelesi kesildi. Ağaç baskı, metal gravür, serigrafi, teknikleri kullanılarak üretilen eserlerin sergileneceği sergi, hafta içi 10.00-12.00 saatleri arasında 24 Nisan 2019 tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.