Türkiye ve Özbekistan Sanatçıları ile Kazakistanlı Sanatçı Kazym Amankossov’un Kıbrıs Modern Sanat Müzesi İçin Özel Olarak Hazırladığı ve Toplamda 62 Eserden Oluşan Üç Ayrı Sergi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu Tarafından Açılıyor…
Eklenme Tarihi: 25 Temmuz 2019, 11:05
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 09:26

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi ev sahipliğinde Türkiye’den 12 ressamın 25 eseri ile Özbekistan’dan 6 ressamın 25 eseri ve Kazakistanlı Sanatçı Kazym Amankossov’un 17 eserinden oluşan “Türkiye Sanatçıları Resim Sergisi”, “Özbekistan Sanatçıları Resim Sergisi” ve Kazym Amankossov’un Kişisel Resim Sergisi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu tarafından açılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, üç ayrı serginin açılışı, 26 Temmuz 2019 Cuma günü, saat 08.30’da, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Sergi Salonları’nda yer alacak.

Farklı Ekollerde Duygular Yansıtılacak…
Yakın Doğu Üniversitesinde Sanat Çalıştayı’na katılan ressamların kendi özgün üslup ve sanatsal kavrayışları ile faklı ekolleri yansıtacağı  Türkiye Sanatçıları Resim Sergisi’nde yer alan Halil Ertürk, sosyal ve psikolojik halleri, Zuhal Ertürk kent ve zamanın dönüşümün insana olan etkisini, Ayşenur Şentürk melankolik renk atmosferi ile betimlediği manzaraları, Osman Törer makine ve endüstri ile ilişkilendirdiği nesneleri, Umut Kayapınar jestüel hareketler ile oluşturduğu dinamik renk kompozisyonları, Naz Tansel sosyal yaşamın olağan anlarını yansıttığı realist anlayışı, Görkem Dikel mekan ve figür ilişkisini kurduğu geometrik ve yapısalcı kurguyu, Begüm Mütevellioğlu mimari ve sembolik dil ile kurguladığı kompozisyonları, Tayfun Gülnar uzay ve resmin derinlik ile uzamsal boyutunu bir araya getirdiği çalışmaları, Şevket Sönmez sanat tarihine ait imgeler ile güncel konuları bir araya getirdiği kompzisyonları, Hakan Cingöz peyzajlar ile kurguladığı figürleri, Kudret Türküm ışığın ve rengin psikolojik etkisini kullandığı sembolik realist öğeleri resimlerinde birleştiren eserlerini izleyiciye sunacak.

Genç Ressamların Farklı Tekniklerden Oluşan Eserleri Sergilenecek…
2015 yılında "ART-ZEMIN" ismiyle kurulan ve 6 genç ressamdan oluşan Özbekistan Sanatçıları Resim Sergisi’nde ise gruptaki sanatçıların ortak çalışmalarından oluşan eserler yer alacak. Grup isminde kullanılan "ZEMIN" kelimesi dünyayı ifade ediyor. Sanatçılar sanatın birleştirici gücü ve sevgisi ile dünyayı birleştiriyor. Grupta yer alan sanatçılar; Sardor Allabergenov, Erkin Bozorov, Ilkhomjon Otaboev, Umarbek Rajabov, Alisher Khamdamov, Urinboy Kambarov her yıl ortak sergiler düzenliyor. Grup yılda üç kez dağları, manzaraları ve Özbekistan'ın doğasını çizdikleri gezilere katılıyor. Bu grubun sanatçılarının pitoresk eserleri teknik, stil ve tür olarak birbirinden farklılık taşıyor.

Sergi Festivallerinde Yer Aldı…
Kazakistanlı sanatçı Kazym Amankosov ise 8 Haziran 1965'te Baizak Bölgesinde doğdu. 1982-1990 yılları arasında Zhambil Pedagoji Enstitüsü'nde eğitim aldı. 200 yılından beri Kazakistan Sanatçılar Birliği üyesi olan sanatçı, 2018 yılında  bölgenin kalkınması ve madalyası aldı. 2002 yılında “Taraz şehrinin 2000. yıldönümüne”  kişisel sergisi, 2008'de "Astana'nın 10. yıl dönümü"  adlı kişisel sergisini açtı. 2008 yılında Talas'taki "Kırgızistan" adlı uluslararası sergiye katıldı. 2015 yılında Birleşik Arap Emirlikleri, Abu Dabi'de düzenlenen Şeyh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Uluslararası Festivali'ne katıldı. 2016 yılında Kırgızistan Cumhuriyeti'nde düzenlenen II. Uluslararası “Göçmen Oyunları” Festivali'nde yer aldı.