Prof. Dr. Meltem Nalça ANDRIEU
Rektör Yardımcısı

Prof. Dr. Meltem Nalça Andrieu 1963 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1987 yılında mezun olduktan sonra mecburi hizmetini yaptı. TUS sınavı ile girdiği Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında uzmanlık eğitimini 1993’te tamamladı. Tıpta uzmanlık tezini, o sırada Türkiye’de ilk kez çalışılan “3-Boyutlu Radyoterapi Planlaması” konusunda hazırlayarak kanser tedavisi için ileri teknolojinin kullanımında öncülük etti.

1993-1999 yılları arasında Ankara Demetevler Onkoloji Hastanesinde başasistan olarak çalıştı. Bu dönemde İngiltere’de Royal Marsden Hospital, Fransa’da Institut Paoli Calmette ve Instıtut Gustave-Roussy gibi önemli onkoloji merkezlerinin Radyasyon Onkolojisi ve Brakiterapi bölümlerinde çalışmalarda bulundu. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında öğretim görevlisi olarak döndü ve 2002’de yardımcı doçent, 2005’te doçent, 2010’da profesör unvanlarına hak kazandı. Mayıs 2012 tarihinde Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında çalışmaya başlayan Prof. Dr. Meltem Nalça Andrieu halen burada Anabilim Dalı Başkanı olarak görevine devam etmekte olup aynı zamanda Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan Radyoterapi Teknikerliği Bölümünün de koordinatörlüğünü yapmaktadır.

Prof. Dr. Meltem Nalça Andrieu meslek kariyeri sırasında uzmanlık konusu ile ilgili toplam 12 uluslararası ve 24 ulusal bilimsel kursa katıldı. Özellikle meme kanseri, jinekolojik kanserler, brakiterapi ve sindirim sistemi kanserleri konusunda çalışmış olup birçok ulusal ve uluslararası bilimsel toplantıya davetli konuşmacı veya oturum başkanı olarak katılmıştır. Kendisinin ulusal ve uluslararası dergi ve kitaplarda yayımlanan toplam altmışın üzerinde bilimsel makalesi ve kitap bölümü bulunmaktadır. Konusu ile ilgili çok sayıda ulusal ve uluslararası bilimsel derneklere üye olan Prof. Dr. Meltem Nalça Andrieu bazı ulusal ve uluslar arası dergilerin bilimsel kurulunda da yer almaktadır.